Etiketa nošení šperků a bižuterie: Vybíráme doplňky podle příležitosti

Znáte etiketu nošení šperků?
Sdílejte
LinkedIn

Stejně jako existují pravidla pro výběr oblečení v závislosti na příležitosti, existují také určité nepsané zásady pro vhodné doplňky. Síla šperků spočívá v tom, že mají rozhodující slovo při vytváření celkového dojmu. A stejně jako se otazník nehodí tam, kde by měla být tečka, ani ten nejkrásnější křišťálový náhrdelník se nehodí do situace, která vyžaduje pouze střízlivý zlatý řetízek. Více o výběru správných doplňků napoví etiketa nošení šperků. Pojďte se s ní stručně seznámit.

Obsah článku

Dámy a etiketa nošení šperků

Dámská šperkovnice je v porovnání se sbírkami silnějšího pohlaví většinou bohatší a pestřejší. O to obtížnější je výběr vhodného šperku pro danou příležitost.

Šperky pro každodenní nošení

Doplňky pro každodenní nošení by měly být především pohodlné a praktické. Musíte se v nich cítit pohodlně po celý den, aniž by vás jakkoli omezovaly nebo obtěžovaly.

Začněme tím, co je zřejmé, a to jsou prsteny a snubní prsteny. Ty jsou běžnou a přirozenou součástí každodenního oblečení. Vhodné jsou také všechny jednoduché a jemné prsteny. Pro každodenní příležitosti se hodí také správné hodinky a řetízky s decentními přívěsky nebo vrstvené náhrdelníky. Můžete se rozhodnout pro šperky z drahých kovů nebo bižuterii.

Pokud jde o náušnice, vybírejte pro každodenní nošení decentní kousky, které nebudou příliš zatěžovat vaše ušní lalůčky. Nejčastěji se používají menší napichovací náušnice nebo kruhy. Výběr náramků zvažte citlivě. Zatímco do práce jsou spíše nepraktickou volbou, na nákupy nebo pro volný čas jsou mimořádně vhodné. Vhodné jsou jak řetízkové náramky s přívěsky, tak pevné obruče. Trendem je vrstvení.

Etiketa nošení dámských šperků

Šperky pro formální příležitosti

Formální události mají přísnou etiketu nošení šperků a jsou ideální příležitostí pro výběr elegantních, nadčasových kousků. Mimořádně vhodné jsou i dražší a exkluzivní šperky. Na místě jsou drahé kovy, perly, zirkony nebo dokonce diamanty. Experimentování a přehnané zdobení však v tomto případě není vhodné. Vyberte si jeden nebo dva kousky, které vhodně doplní váš outfit. Oblíbené jsou křišťálové nebo perlové náušnice a odpovídající náhrdelník.

Šperky na večírky, setkání a posezení s přáteli

Konečně se zásady nošení šperků uvolňují a je čas experimentovat. Večírky a neformální setkání s přáteli dávají prostor vaší kreativitě a zábavnému kombinování šperků. Můžete se rozhodnout pro extravagantní šperky různých tvarů a barev. Vhodné jsou dlouhé lustrové náušnice, tematické přívěsky, barevné nebo manžetové náramky a stylové prsteny. V takovém případě si můžete dovolit i kreativněji sladěné kousky.

Etiketa nošení pánských šperků

Pánové a etiketa nošení šperků

Silnější pohlaví je obecně při výběru doplňků o něco skromnější. Kombinování šperků toho pánům příliš neříká a většinou si vystačí s jedním, maximálně dvěma doplňky.

Šperky pro každodenní nošení

Stejně jako u dam i zde platí zásady praktičnosti a pohodlí. Oblíbeným doplňkem jsou hodinky, které jsou samozřejmě vhodné i pro každodenní nošení. Mužskou ruku ve všední den obvykle zdobí pouze snubní prsten. Vhodné jsou také řetízky z drahých kovů s přívěsky. Někteří muži volí také pánské korálkové náhrdelníky či různé náramky z výběru pánské bižuterie. Tyto šperky pro pány jsou vhodné spíše pro volný čas než do zaměstnání.

Šperky pro formální příležitosti

Při formálních událostech je kladen důraz na eleganci a vážnost. Pánové by proto měli být při výběru doplňků velmi zdrženliví a uvážliví. Manžetové knoflíčky jsou velmi vhodné. Pokud jste příznivci doplňků, jistě si můžete dovolit vkusný zlatý prsten nebo masivnější náramek z drahého kovu, případně elegantní hodinky.

Šperky na večírky, setkání a posezení s přáteli

I zde platí, že etiketa nošení šperků je shovívavá a ani silné pohlaví se nemusí bát vkusného experimentování. Velmi oblíbené jsou různé typy náramků, od řetízkových a korálkových až po kožené nebo dřevěné. Vhodné je také jejich vrstvení. Pro tuto příležitost můžete zvolit i řetízek s výraznějším přívěskem nebo kombinaci řetízku a náhrdelníku. Máte prostor pro experimentování, ale nezapomeňte, že výběr doplňků je vaší osobní výpovědí.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru