Šperky: Zajímavosti, o kterých jste možná nevěděli!

Představíme vám pár zajímavostí o špercích, které jste možná nevěděli
Sdílejte
LinkedIn

Šperky tvoří důležitou součást outfitů. V minulosti však měli úplně jinou funkci. Některé země používaly šperky na vyplacení věna, některé zase na odvrácení zla, jiné naopak jako vyjádření statusu ve společnosti.

Obsah článku

Zajímavosti o špercích

Ať je váš důvod nošení šperků jakýkoli, módní doplňky jako takové mají svůj význam. Poznejte je blíže díky těmto zajímavým faktům, o kterých jste možná nevěděli.

Slovo šperk pochází z francouzského slova „jouel“, což znamená hračka

Slovo šperk nebo klenot je odvozeno od francouzského slova „jouel“, které se překládá jako hračka. Je to zejména z toho důvodu, že šperky si mohli v minulosti dovolit jen bohatí lidé, kteří považovali bižuterii a různé doplňky za hračky.

24karátové zlato je dostatečně měkké na to, abyste ho mohli ohnout rukama

Proto se pro výrobu zlatých šperků používá zlato v kombinaci s jinými kovy – taková slitina se stane podstatně odolnější. Šperky ze zlata se v klenotnictví považují za nejpreferovanější volbu, která nezpůsobuje alergické reakce. V mnoha medicínách se tekuté zlato používá při léčbě revmatoidní artritidy.

Zajímavostí je, že zlato se nachází na všech 7 kontinentech, přičemž až 80 % zlata stále není vytěženo.

24karátové zlato je tak měkké, že jej lze ohnout rukama

Rubín a safír jsou tytéž kameny

Viděli jste někdy rubín a safír vedle sebe? Přestože mají úplně jinou barvu, jedná se v podstatě o tytéž kameny tvořené ze stejného minerálu korundu. Rozdíl je jen ve zbarvení. Zatímco safír má modrou barvu díky obsahu železa a titanu, rubín je červený kvůli vyššímu obsahu chromu. Z obou těchto nádherných kamenů se vyrábějí dechberoucí šperky, jako například prsteny, náušnice či náhrdelníky.

Perly jsou jediným organickým drahokamem

Co to znamená? Že perly jsou jediným drahokamem, který pochází z živého zvířete.

Věděli jste, že perly jsou jediným organickým drahokamem?

Platina je vzácnější než jiné drahé kovy

Platina je mnohem vzácnější, než se zdá. Dokonce je vzácnější než ostatní drahé kovy. Roční produkce platiny je přitom 15krát menší než u zlata a 100krát nižší než u stříbra. Na výrobu šperků z platiny se využívá 90-95procentní platina.

Za největší diamant se považuje Cullinan

Největší diamant, jaký se kdy našel, je známý jako Davidova hvězda nebo Cullinan I. Měl ohromných 3 106,75 karátů, přičemž dodnes je největším bezbarvým broušeným diamantem na světě. Cullinan byl poprvé představen králi Edwardovi VII. Nyní je součástí korunovačních klenotů Spojeného království.

Šperky a další zajímavá fakta

  • Nejstarším známým šperkem, jaký byl kdy nalezen, je korálkový náhrdelník z mušlí Nassarius.
  • Diamanty nejsou jen bílé a čiré. Na trhu naleznete různé barevné kousky. Barva diamantu se totiž mění v závislosti na jeho chemickém složení.
  • Jen jeden z milionu vytěžených diamantů končí ve špercích.
  • Čisté zlato má žlutou barvu. K výrobě šperků Rose Gold se používá slitina mědi s čistým zlatem.
  • Nejdražší zásnubní prsten dostala Mariah Carey od Jamese Parkera. Prsten stál 10 milionů dolarů. Přesto se pár nikdy nevzal.
  • V některých afrických kulturách jsou šperky jako náušnice znakem mužnosti, zdatnosti a moci. V jiných kulturách jsou zase náušnice u mužů považovány za zženštilé.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru