Zlaté šperky (šperky ze zlata)

Rychlá navigace

Zlato a obzvláště různé předměty a výrobky ze zlata fascinují lidstvo již od počátku věků. Nejstarší zlaté předměty, které byly objeveny, datují svůj původ až do 5. století před naším letopočtem. V dávných dobách prastarých civilizací byly zlaté šperky výsostnou ozdobou největších králů a vládců. Zlato je typické svojí nezaměnitelnou barvou, relativní vzácností, ale také svými chemickými a fyzikálními vlastnostmi.

Od nepaměti proto platí, že právě zlato je jeden z nejlepších uchovatelů hodnoty. Zlato se dělí podle své ryzosti, která je vyjádřením jeho čistoty. Nepochybujeme, že jste se v životě setkali s výrazy jako 14, 18 či 24karátové zlato. Právě tato malá číselná hodnota má za úkol vyjádřit, jaké je dané zlato „čisté“. To znamená, jak vysoký podíl zlata daný zlatý výrobek obsahuje. Podle své ryzosti se následně zlaté šperky označují příslušnými puncovními značkami.

Zlato a zlaté šperky jsou tady s námi od nepaměti

Zlato a puncovní značky

Ve spojitosti s ryzostí zlata nesmíme zapomenout vysvětlit význam puncovních značek. Rozlišujeme zejména označení zlata čísly:

  • 375 – 9karátové zlato
  • 585 – 14karátové zlato
  • 750 – 18karátové zlato
  • 999 – 24karátové zlato

Zlaté šperky v současnosti

Fascinace lidstva zlatem přetrvala dodnes a kromě nejrůznějších průmyslových využití tohoto materiálu je zlato spojeno zejména se šperkařskou výrobou. Snad nejznámějšími šperky ze zlata jsou zlaté prsteny, ať už ty zásnubní pro dámy nebo svatební obroučky pro oba. Portfolio zlatých dámských šperků je skutečné široké a patří sem zejména nejrůznější zlaté náramky, náhrdelníky či náušnice a přívěsky.

Zlaté zásnubní prsteny a obroučky

Mimořádně oblíbené jsou také šperky vyrobené z růžového zlata a další variace barevného zlata. Tyto barvy zlata jsou dosaženy slitinou ryzího zlata s jinými chemickými prvky (např. bílé zlato – nikl/mangan/palladium apod., růžové zlato – měď). Bohatá je také nabídka zlatých šperků pro pány. Ti však nejčastěji sahají po luxusních zlatých řetízcích.

Nepřehlédněte také:

Pánské náramky

panske naramky

Pánské náhrdelníky

panske nahrdelniky 1

Manžetové knoflíčky

manzetove gombiky 3

Chirugická ocel

chirurgicka ocel

Dámské náramky

panske naramky

Dámské náhrdelníky

nahrdelniky

Dámské náušnice

nausnice

Přívěsky

privesky 3
Více o špercích v našem magazínu:
Přejít nahoru