Alergie na šperky: Jak se projevuje a jak jí předcházet?

Trápí vás alergie na šperky?
Sdílejte
LinkedIn

Místo kýženého zkrášlení nepříjemná dermatitida nebo ekzém? Alergie na šperky není neobvyklá. Pokud vám váš oblíbený šperk způsobuje nepříjemné pocity doprovázené svěděním a zarudnutím v místě kontaktu s pokožkou, pravděpodobně jí trpíte i vy. To však nutně neznamená, že byste se měli s nošením těchto doplňků rozloučit. Poradíme vám, jak alergickou reakci rozpoznat, které kovy ji mohou způsobovat a jak těmto nepříjemnostem předcházet.

Obsah článku

Alergie na šperky: Nejčastější příznaky

Alergická reakce se obvykle projevuje na kůži v místě kontaktu se šperkem. Nejčastěji se jedná o ušní lalůčky, prsty nebo oblast krku. Běžné příznaky alergie na šperky jsou následující:

  • kožní vyrážka/ekzém
  • svědění
  • hrbolky na kůži
  • zarudnutí
  • suché fleky na kůži
  • zvýšená teplota podrážděného místa
  • puchýře naplněné tekutinou
Svědění v postižené oblasti je běžným příznakem alergie na šperky.

Které kovy způsobují alergii na šperky?

Nepříjemná kožní reakce se často projevuje jako alergie na bižuterii. Alergii však mohou způsobit i vaše oblíbené zlaté nebo stříbrné šperky. V naprosté většině případů za ní nestojí samotný drahý kov, ale příměsi, které se do šperků přidávají za účelem jejich zpevnění, dosažení požadované ryzosti nebo barvy. Nejčastěji se jedná o nikl, který se používá především ve stříbrných špercích, ale slévá se s ním i bílé zlato. Alergickou reakci však může způsobit i příměs kobaltu nebo chromu. Pokud se vám líbí šperky z růžového zlata, měli byste vědět, že jejich krásné barvy se dosahuje slitinou s mědí, která může rovněž způsobit podráždění.

Jak předcházet alergickým reakcím?

Alergie na kov obvykle přetrvává po celý život, i když v některých obdobích mohou být její projevy intenzivnější. Jindy je však téměř vůbec nepociťujete. V každém případě je nejdůležitější zjistit, jaký kov vaši alergickou reakci způsobuje. S tím vám může pomoci imunoalergolog, který provede potřebná vyšetření a také vás poučí, jak se alergenu v každodenním životě vyhnout. Alergie na nikl je nejčastěji potvrzenou alergií, která postihuje 12 až 15 % žen.

Ani potvrzená alergie na některý z těchto kovů však nemusí nutně znamenat, že byste se měli zcela vzdát nošení šperků. Máme pro vás několik užitečných rad, jak předcházet nepříjemným alergickým reakcím.

Vybírejte si kvalitní šperky

Při nákupu šperků vždy zkontrolujte jejich složení. Spolehlivý prodejce by vám měl být schopen sdělit, jaké kovové příměsi nabízený šperk nebo kovová bižuterie obsahuje. To vám pomůže vyhnout se pozdějším nepříjemnostem.

Existuje mnoho krásných kovů, u kterých je velmi malá pravděpodobnost, že by vám při nošení způsobily potíže. Oblíbené je například bílé zlato legované stříbrem nebo klasické žluté zlato, které by ovšem mělo mít alespoň 14, nejlépe 18 karátů. Obzvláště oblíbené jsou šperky z chirurgické oceli. Naprostou jistotou je také platina, která je oblíbená například u dětských náušnic. Pokud trpíte alergií na nikl, může pro vás být dobrou volbou také sterlingové stříbro s puncem 925. Obvykle však obsahuje příměs mědi, takže lidé s alergií na tento kov by se mu měli vyhnout.

Nechte si vaše šperky pokovit

Pokud už máte ve vaší šperkovnici doplněk, který vám způsobuje potíže, nemusíte se s ním nutně rozloučit. Možným řešením je takzvané pokovení. Zejména pokud se jedná o snubní prsten, snubní prstýnek nebo jiný vzácný šperk, rozhodně zkuste oslovit dobrého klenotníka. Ten posoudí, zda je váš šperk možné pokovit vrstvou hypoalergenního kovu – nejčastěji se využívá rhodium. Tenká vrstva kovu se však nošením postupně opotřebovává, takže tento proces bude možná nutné v budoucnu opakovat.

Ochranná opatření

Nejjistějším způsobem, jak se vyhnout alergii na šperky, je zcela se vyhnout šperkům, které obsahují kov způsobující potíže. V případě, že je vaše reakce jen velmi mírná, možná vám pomohou i některé z následujících tipů:

  • pořiďte si speciální plastové kryty na náušnicové puzety
  • pokožku, která přichází do kontaktu se šperkem, napudrujte
  • šperky noste jen po nezbytně dlouhou dobu
  • vyhněte se nošení šperků při fyzicky namáhavých aktivitách, vlhkost zvyšuje podráždění 

Jak se vypořádat s alergickou reakcí

Pokud se přes veškerá opatření nedokážete vyhnout nepříjemnému podráždění a alergie na šperky se projeví lokálně na vaší kůži, postupujte následovně:

  • okamžitě odstraňte šperk, který vám způsobil podráždění
  • použijte studený obklad – chlad zmírní svědění a sníží otok
  • na podrážděnou pokožku aplikujte zklidňující krém nebo mléko
  • postižené místo pravidelně hydratujte, abyste napomohli regeneraci po alergii na šperky

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru