Bílé zlato a jeho popularita ve šperkařství

Prsteny z bílého zlata
Sdílejte
LinkedIn

Při pomyšlení na zlato si většina lidí v prvním okamžiku pravděpodobně představí ryzí zlato zářivé žluté barvy. Nejen ve šperkařství, ale i mezi samotnými zákazníky je však rovněž populární i takzvané bílé zlato. Kromě toho, že působí o něco minimalističtějším dojmem, někomu může připadat i elegantnější. Co je ale faktem – šperky z bílého zlata jsou ve srovnání s těmi ze žlutého mnohem univerzálnější. Možná právě proto po nich sahá mnoho zákazníků.

Obsah článku

Co je to vlastně bílé zlato?

U ryzího žlutého zlata je to bez debat – jde o čisté zlato s 24 karáty. Co se týče  bílého zlata, tam to však tak jednoznačné není. Většinou se jedná o 14karátové zlato, ale může jít i o jeho 18karátovou slitinu. Nejčastěji bělící složky představují v těchto případech nikl, palladium, mangan, rhodium, zinek, měď či stříbro.

Zapamatujte si: Zatímco podíl zlata ve 14karátovém zlatě činí 58,5 %, v tom 18karátovém je to až 75 %.

Bílé zlato ve šperkařství

Pro atributy a vlastnosti, které jsme popisovali hned v úvodních řádcích, se šperky z bílého zlata těší v současnosti náramné zákaznické popularitě.

Věděli jste, že počátky bílého zlata ve šperkařství sahají ještě do 20. století? V té době se však používalo v hodinkách – konkrétně v hodinových strojcích.

Dnes se však bílé zlato používá k výrobě různých módních doplňků. Zmínit můžeme především:

Zásnubní prsteny z bílého zlata

Pověstnou jedničkou jsou mezi šperky z bílého zlata jednoznačně zásnubní prsteny. Budoucí ženichové po nich sahají zejména z toho důvodu, že jsou podstatně univerzálnější než ty ze žlutého. Jejich nastávající tak může nosit zásnubní prsten z bílého zlata prakticky ke všemu. Na druhé straně, jak zásnubní prsten, tak i obroučka představují znak lásky. Jejich barva tedy v konečném důsledku není až tak důležitá. Je však pravdou, že kombinace bílého zlata s diamanty či zirkony působí opravdu krásně a čistě. Mimochodem, v klenotnictvích najdete i dvoubarevné zásnubní prsteny, které kombinují bílé zlato se žlutým. Která alternativa je podle vás nejkrásnější?

Tip na článek: Víte, jak správně změřit a zjistit velikost prstenu?

Zásnubní prsten z bílého zlata
Zdroj: freepik.com

Náušnice z bílého zlata

Náušnice z bílého zlata sice neválcují žebříčky prodejnosti tak jako zásnubní prsteny z bílého zlata, ale na trhu mají rovněž stabilní a neotřesitelné místo. Díky elegantním, univerzálním a zářícím provedením jde o šperky předurčené k tomu, aby se staly fantastickými dárky na libovolnou příležitost – ať už jde o narozeniny, výročí, nebo jiný svátek. Kromě toho, mohou být i výborným doplňkem ke svatebnímu outfitu nevěsty.

Tip na článek: Poradíme vám, jaké náušnice na svatbu jsou ty nejlepší

Bílé zlato se používá i při výrobě náušnic
Zdroj: depositphotos.com

Tip na závěr: Jak vyčistit bílé zlato

Bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou vyrobené náušnice nebo jiné šperky, musíte se o ně náležitě starat. Co se týče šperků z bílého zlata, jejich čištění je mimořádně jednoduché. Potřebujete roztok teplé vody, čisticího prostředku a amoniaku, ve kterém za pomoci co nejměkčího kartáčku nebo hadříku vyčistěte váš šperk. Následně ho opláchněte ve vlažné vodě a usušte. A nezapomeňte si vychutnat ten pohled, jak bude bílé zlato na vašem šperku znovu zářit.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru