Bílé zlato a jeho popularita ve šperkařství

Prsteny z bílého zlata
Sdílejte
LinkedIn

Při pomyšlení na zlato si většina lidí v prvním okamžiku pravděpodobně představí ryzí zlato zářivé žluté barvy. Nejen ve šperkařství, ale i mezi samotnými zákazníky je však rovněž populární i takzvané bílé zlato. Kromě toho, že působí o něco minimalističtějším dojmem, někomu může připadat i elegantnější. Co je ale faktem – šperky z bílého zlata jsou ve srovnání s těmi ze žlutého mnohem univerzálnější. Možná právě proto po nich sahá mnoho zákazníků.

Obsah článku

Co je to vlastně bílé zlato?

U ryzího žlutého zlata je to bez debat – jde o čisté zlato s 24 karáty. Co se týče  bílého zlata, tam to však tak jednoznačné není. Většinou se jedná o 14karátové zlato, ale může jít i o jeho 18karátovou slitinu. Nejčastěji bělící složky představují v těchto případech nikl, palladium, mangan, rhodium, zinek, měď či stříbro.

Zapamatujte si: Zatímco podíl zlata ve 14karátovém zlatě činí 58,5 %, v tom 18karátovém je to až 75 %.

Bílé zlato ve šperkařství

Pro atributy a vlastnosti, které jsme popisovali hned v úvodních řádcích, se šperky z bílého zlata těší v současnosti náramné zákaznické popularitě.

Věděli jste, že počátky bílého zlata ve šperkařství sahají ještě do 20. století? V té době se však používalo v hodinkách – konkrétně v hodinových strojcích.

Dnes se však bílé zlato používá k výrobě různých módních doplňků. Zmínit můžeme především:

Zásnubní prsteny z bílého zlata

Pověstnou jedničkou jsou mezi šperky z bílého zlata jednoznačně zásnubní prsteny. Budoucí ženichové po nich sahají zejména z toho důvodu, že jsou podstatně univerzálnější než ty ze žlutého. Jejich nastávající tak může nosit zásnubní prsten z bílého zlata prakticky ke všemu. Na druhé straně, jak zásnubní prsten, tak i obroučka představují znak lásky. Jejich barva tedy v konečném důsledku není až tak důležitá. Je však pravdou, že kombinace bílého zlata s diamanty či zirkony působí opravdu krásně a čistě. Mimochodem, v klenotnictvích najdete i dvoubarevné zásnubní prsteny, které kombinují bílé zlato se žlutým. Která alternativa je podle vás nejkrásnější?

Tip na článek: Víte, jak správně změřit a zjistit velikost prstenu?

Zásnubní prsten z bílého zlata
Zdroj: freepik.com

Náušnice z bílého zlata

Náušnice z bílého zlata sice neválcují žebříčky prodejnosti tak jako zásnubní prsteny z bílého zlata, ale na trhu mají rovněž stabilní a neotřesitelné místo. Díky elegantním, univerzálním a zářícím provedením jde o šperky předurčené k tomu, aby se staly fantastickými dárky na libovolnou příležitost – ať už jde o narozeniny, výročí, nebo jiný svátek. Kromě toho, mohou být i výborným doplňkem ke svatebnímu outfitu nevěsty.

Tip na článek: Poradíme vám, jaké náušnice na svatbu jsou ty nejlepší

Bílé zlato se používá i při výrobě náušnic
Zdroj: depositphotos.com

Tip na závěr: Jak vyčistit bílé zlato

Bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou vyrobené náušnice nebo jiné šperky, musíte se o ně náležitě starat. Co se týče šperků z bílého zlata, jejich čištění je mimořádně jednoduché. Potřebujete roztok teplé vody, čisticího prostředku a amoniaku, ve kterém za pomoci co nejměkčího kartáčku nebo hadříku vyčistěte váš šperk. Následně ho opláchněte ve vlažné vodě a usušte. A nezapomeňte si vychutnat ten pohled, jak bude bílé zlato na vašem šperku znovu zářit.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybíráme šperky podle ročního období

Vybírejte šperky podle ročního období

Výběr šperků, stejně jako výběr oblečení, závisí na ročním období. Jaro a zima jsou obdobími jednoduchosti. Nejbohatší výběr barev a motivů nabízí podzimní šperkovnice. Sdílejte

Přejít nahoru