- Vzhledem k tomu, že zlato je měkký kov, jeho čištění vyžaduje opatrnost.
- Postup, jak vyčistit zlato v domácích podmínkách, sestává z 5 kroků.
- Při čištění zlata se vyhněte používání agresivních čističů, čisticích prostředků s neznámým složením a chloru.
Pokud zápolíte s tím, jak vyčistit zlaté náušnice, hodinky či různé jiné zlaté šperky v domácích podmínkách, jste na správné adrese. V následujících řádcích totiž přehledně sepisujeme jednotlivé kroky čištění zlata. Mějte však na paměti, že zlato je mimořádně měkký kov, a proto musíte při jeho čištění vždy postupovat nanejvýš opatrně. Tak, jak vyčistit zlato?
Obsah článku
Co byste měli vědět o zlatě
Předtím, než se pustíte do čištění vašich zlatých šperků a módních doplňků, byste měli vědět několik skutečností o zlatě. V první řadě se jedná o to, že zlato je, jak jsme již výše zmínili, nesmírně měkký kov. Platí to zvláště v případě čistého 24karátového zlata.
Věděli jste, že pokud je zlatý šperk vyrobený z méně než 24karátového zlata, znamená to, že je smíchaný s jinými kovy, které se obecně označují jako slitiny?
Neznamená to však, že jde o padělek či bezcenný kousek. Slitiny se přidávají do zlatých doplňků i kvůli zvýšení jejich tvrdosti, odolnosti a v neposlední řadě i životnosti. Méně karátové zlaté kousky tak logicky ocení zejména vyznavači aktivního životního stylu. A teď už můžeme směle přejít k čištění zlata.
Jak vyčistit zlato
Nejjednodušší postup, jak vyčistit zlato v domácích podmínkách, sestává z 5 základních kroků:
- Rozmíchejte trochu čisticího prostředku na nádobí v teplé (ne horké) vodě.
- Do připraveného roztoku přidejte několik kapek amoniaku a obsah znovu promíchejte.
- Zlato opatrně vyčistěte novým, co nejměkčím, zubním kartáčkem.
- Zlatý šperk opláchněte ve vlažné vodě.
- Na závěr usušte vyčištěný doplněk buď přirozeně na vzduchu nebo co nejjemnějším hadříkem.
Jak vyčistit bílé zlato
Co se týče čištění bílého zlata, můžete bez obav zvolit stejný postup jako při čištění šperků ze žlutého zlata.
Čemu se vyhnout při čištění zlata
Pokud se rozhodnete pro čištění zlata v domácích podmínkách, musíte si uvědomovat riziko, které podstupujete. Vzhledem k měkkosti zlata a možnosti znehodnocení jeho povrchu či barvy musíte toto riziko co nejvíce eliminovat. Kromě opatrnosti a používání měkkého kartáčku, resp. jemného hadříku, byste měli také vědět, čemu se při čištění zlata úplně vyhnout. V žádném případě nepoužívejte:
- agresivní čističe, případně mýdla a čisticí prostředky s neznámým složením.
- chlor, který může trvale poškodit nebo odbarvit zlaté šperky zejména při vysokých teplotách (například i ve vířivce).
Jak vyčistit zlatou bižuterii
V podstatě podobně vypadá i postup čištění zlaté bižuterie – například pozlacených náušnic. Vše, co potřebujete, je teplá, resp. vlažná voda, s přidaným čisticím prostředkem. V takové „mýdlové lázni“ nechte pozlacené šperky odmočit zhruba 10 až 15 minut a následně je opláchněte čistou vodou a osušte – opět buď na vzduchu nebo co nejjemnějším hadříkem.
Tip na článek: Radíme, jak vyčistit stříbro + tipy na originální stříbrné šperky
Jak vyčistit zlato – rady a tipy na závěr
Ano, postup, jak vyčistit zlato, zvládnete i v domácích podmínkách. Výsledek však pravděpodobně nebude takový třpytivý a zářivý jako od profesionálního klenotníka. Před čištěním zlata proto pouvažujte i nad touto alternativou. Rady, případně i služby profesionála doporučujeme využít i v tom případě, pokud vaše zlaté šperky obsahují určité drahé kameny. Při čištění v domácím prostředí by totiž mohlo dojít k jejich nechtěnému poškození či znehodnocení.