Poznáváme drahé kameny – 1. část: Jejich dělení a vliv podle znamení

Toto jsou ty nejznámější drahé kameny
Sdílejte
LinkedIn

Věděli jste, že na světě existují stovky, či přímo až tisíce různých cenných minerálů? Nicméně, jen hrstku z nich lze označit za drahokamy, resp. polodrahokamy. Ty se dále s oblibou používají nejen ve šperkařství, ale i na léčení různých nemocí a nechtěných zdravotních stavů. Podle dávných pověr mohou mít drahé kameny totiž silné léčivé účinky.

Jelikož jde o zajímavé šperkařské téma s ještě zajímavějším spirituálním přesahem, rozhodli jsme se, že mu věnujeme zvláštní sérii článků. V první části našeho seriálu o drahých kamenech se zaměříme jak na jejich dělení, tak na jejich význam a vliv podle znamení zvěrokruhu.

Obsah článku

Drahé kameny a jejich základní rozdělení

Obecně jsou známé desítky cenných minerálů, které mohou nést označení drahé kameny. Rozlišují se například svojí barvou, čistotou, tvrdostí nebo i zpracovatelností. Lze je rozdělit do třech hlavních skupin:

 1. Diamanty
 2. Rubíny, smaragdy a safíry
 3. Další drahé kameny

Věděli jste, že mimořádně cenné rubíny, smaragdy a safíry najdete spolu s náramně ceněnými brilianty i na mnoha korunovačních klenotech?

Mezi nejznámější drahé kameny patří jednoznačně rubín

Samostatnou kategorií jsou syntetické drahé kameny

Přesně tak, samostatnou kategorií drahých kamenů jsou jejich syntetické napodobeniny. Vznikají v laboratořích a svým vzhledem a složením, dokonce i vlastnostmi, výrazně připomínají originály. S jejich produkcí se sice začalo již někdy v 19. století, ale mezi dámskými šperky se ve větším rozšířily až ve 20. století.

Vliv a význam drahých kamenů podle znamení

Zatímco někomu se to může zdát, lidově řečeno, přitažené za vlasy, další tomu bez debaty věří. Narážíme na vliv a význam drahých kamenů podle znamení zvěrokruhu. Z hlediska astrologie jsou totiž ke každému znamení přiděleny určité cenné minerály, které mohou mít právě výše zmiňované silné léčivé účinky. Kromě toho mohou také pozitivní vliv na myšlení a náladu člověka.

Zmíněné přidělení drahých kamenů k jednotlivým znamením zvěrokruhu vypadá následovně:

 • Beran – rubín a diamant
 • Býk – smaragd a topas
 • Blíženci – turmalín a achát
 • Rak – adulár a perla
 • Lev – tygří/kočičí oko a rubín
 • Panna – peridot, resp. olivín, a sardonyx
 • Váhy – safír a opál
 • Štír – topas a malachit
 • Střelec – topas a tyrkys
 • Kozorožec – gagát a onyx
 • Vodnář – akvamarín a ametyst
 • Ryby – adulár a ametyst
Drahé kameny mají vliv i na jednotlivá znamení zvěrokruhu

Drahé kameny ve šperkařství

Jak jsme již v předešlých řádcích zmínili, drahé kameny se s oblibou využívají jako vzácná součást různých šperků. Módním doplňkům tak dodávají doslovně jedinečný charakter s nezaměnitelnou originalitou. Samozřejmostí jsou v tomto případě nejen prsteny, ale rovněž různé náhrdelníky, korálky či dámské náramky.

Seznam drahých kamenů je tak široký, že si z nich dokážete vybrat ať už podle znamení nebo jednoduše na základě tvarového a vizuálního provedení. Patří některé drahé kameny mezi vaše oblíbené? Máte doma nějaké drahé šperky s cennými minerály? Nebo jsou drahé kameny součástí vaší domácnosti kvůli svým léčivým účinkům a pozitivním vlivem na vaši osobnost?

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru