Poznáváme drahé kameny – 1. část: Jejich dělení a vliv podle znamení

Toto jsou ty nejznámější drahé kameny
Sdílejte
LinkedIn

Věděli jste, že na světě existují stovky, či přímo až tisíce různých cenných minerálů? Nicméně, jen hrstku z nich lze označit za drahokamy, resp. polodrahokamy. Ty se dále s oblibou používají nejen ve šperkařství, ale i na léčení různých nemocí a nechtěných zdravotních stavů. Podle dávných pověr mohou mít drahé kameny totiž silné léčivé účinky.

Jelikož jde o zajímavé šperkařské téma s ještě zajímavějším spirituálním přesahem, rozhodli jsme se, že mu věnujeme zvláštní sérii článků. V první části našeho seriálu o drahých kamenech se zaměříme jak na jejich dělení, tak na jejich význam a vliv podle znamení zvěrokruhu.

Obsah článku

Drahé kameny a jejich základní rozdělení

Obecně jsou známé desítky cenných minerálů, které mohou nést označení drahé kameny. Rozlišují se například svojí barvou, čistotou, tvrdostí nebo i zpracovatelností. Lze je rozdělit do třech hlavních skupin:

 1. Diamanty
 2. Rubíny, smaragdy a safíry
 3. Další drahé kameny

Věděli jste, že mimořádně cenné rubíny, smaragdy a safíry najdete spolu s náramně ceněnými brilianty i na mnoha korunovačních klenotech?

Mezi nejznámější drahé kameny patří jednoznačně rubín

Samostatnou kategorií jsou syntetické drahé kameny

Přesně tak, samostatnou kategorií drahých kamenů jsou jejich syntetické napodobeniny. Vznikají v laboratořích a svým vzhledem a složením, dokonce i vlastnostmi, výrazně připomínají originály. S jejich produkcí se sice začalo již někdy v 19. století, ale mezi dámskými šperky se ve větším rozšířily až ve 20. století.

Vliv a význam drahých kamenů podle znamení

Zatímco někomu se to může zdát, lidově řečeno, přitažené za vlasy, další tomu bez debaty věří. Narážíme na vliv a význam drahých kamenů podle znamení zvěrokruhu. Z hlediska astrologie jsou totiž ke každému znamení přiděleny určité cenné minerály, které mohou mít právě výše zmiňované silné léčivé účinky. Kromě toho mohou také pozitivní vliv na myšlení a náladu člověka.

Zmíněné přidělení drahých kamenů k jednotlivým znamením zvěrokruhu vypadá následovně:

 • Beran – rubín a diamant
 • Býk – smaragd a topas
 • Blíženci – turmalín a achát
 • Rak – adulár a perla
 • Lev – tygří/kočičí oko a rubín
 • Panna – peridot, resp. olivín, a sardonyx
 • Váhy – safír a opál
 • Štír – topas a malachit
 • Střelec – topas a tyrkys
 • Kozorožec – gagát a onyx
 • Vodnář – akvamarín a ametyst
 • Ryby – adulár a ametyst
Drahé kameny mají vliv i na jednotlivá znamení zvěrokruhu

Drahé kameny ve šperkařství

Jak jsme již v předešlých řádcích zmínili, drahé kameny se s oblibou využívají jako vzácná součást různých šperků. Módním doplňkům tak dodávají doslovně jedinečný charakter s nezaměnitelnou originalitou. Samozřejmostí jsou v tomto případě nejen prsteny, ale rovněž různé náhrdelníky, korálky či dámské náramky.

Seznam drahých kamenů je tak široký, že si z nich dokážete vybrat ať už podle znamení nebo jednoduše na základě tvarového a vizuálního provedení. Patří některé drahé kameny mezi vaše oblíbené? Máte doma nějaké drahé šperky s cennými minerály? Nebo jsou drahé kameny součástí vaší domácnosti kvůli svým léčivým účinkům a pozitivním vlivem na vaši osobnost?

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybíráme šperky podle ročního období

Vybírejte šperky podle ročního období

Výběr šperků, stejně jako výběr oblečení, závisí na ročním období. Jaro a zima jsou obdobími jednoduchosti. Nejbohatší výběr barev a motivů nabízí podzimní šperkovnice. Sdílejte

Přejít nahoru