- Existuje několik způsobů, jak správně změřit a zjistit velikost prstenu.
- Mnohé z nich se dají zrealizovat i v pohodlí domova.
- Pomohou vám totiž i takové domácí pomůcky, jako například papírový pásek, zubní nit, provázek či pravítko.
Chystáte se koupit prsten pro milovanou osobu? Nebo si prostě chcete udělat radost? Jelikož jste se ocitli na této stránce, předpokládáme, že si nevíte rady s výběrem velikosti prstenu. Ujišťujeme vás, že můžete zůstat v klidu. Existuje totiž mnoho způsobů, jak správně změřit a zjistit velikost prstenu. Ano, i tajně – pokud má jít o překvapení. Ty, které považujeme za nejjednodušší a zároveň nejefektivnější, jsme seskupili do dalších řádků.
Obsah článku
Tipy, jak správně změřit a zjistit velikost prstenu
Samozřejmě, sázkou na jistotu je v tomto případě návštěva klenotnictví a změření velikosti prstenu například měřícím trnem. Respektujeme však, že ne každý má tuto možnost. Například tehdy, pokud má jít o překvapení, resp. dárek. Kromě toho, mnoho lidí upřednostňuje online nakupování. Naštěstí následujícími řádky dokážeme vyhovět všem.
Nachystejte si papírový pásek, zubní nit nebo provázek
Věříme, že alespoň jedno z toho budete mít doma i vy. Právě z toho důvodu považujeme zjišťování velikosti prstenu tímto způsobem za jeden z nejjednodušších. Tedy, co se domácích podmínek týká.
Postup: Vezměte dostatečně dlouhý kus papírového pásku, zubní nitě nebo provázku – ideálně zhruba 15 cm. Následně ho omotejte kolem prstu, na kterém bude nošený nový prsten. Místo přesahu vyznačte, například fixem, a po odmotání změřte danou délku. Naměřená hodnota je vámi zjišťovaná velikost prstenu.
Použijte speciální měřící pásek
Speciální měřící pásek, resp. proužek, je možné dostat v různých klenotnictvích. Dokonce někteří prodejci jej mají k dispozici i ke stažení na svých stránkách. Na to, abyste jím změřili a zjistili velikost prstenu, vám stačí jen jeho vytištění a vystřižení.
Pozor: V obou případech, jak při měření velikosti prstenu speciálním měřícím proužkem, tak při zjišťování velikosti papírovým páskem, dentální nití nebo provázkem, berte v úvahu nejširší část prstu. Pokud je jí kloub, velikost prstenu byste měli měřit právě na tomto místě. Prsten vám bude tak sice trochu volnější, ale jinak byste ho nepřetáhli přes zmíněný kloub.
Pomozte si pravítkem
Dalším mimořádně jednoduchým způsobem, jak správně změřit a zjistit velikost prstenu (i tajně) je jednoduché použití pravítka. Potřebujete k tomu prsten osoby, kterou chcete obdarovat a potěšit. Měli byste změřit jeho vnitřní průměr a následně hledat naměřenou hodnotu, resp. její nejbližší číslo, v tabulce velikostí prstenů. Takovou tabulku najdete dokonce i v tomto článku:
Tabulka velikostí prstenu
Užitečné tipy pro měření a zjišťování velikostí prstenů
Každý zkušený klenotník by vám dozajista potvrdil, že velikost prstenu třeba měřit tehdy, když mají prsty optimální teplotu. Proč? Příliš studené prsty jsou totiž takříkajíc stažené – tedy o něco tenčí. Pravděpodobně by se tak stalo, že po jejich „oteplení“ by byl prsten příliš těsný. Na druhé straně, brzy ráno mohou být prsty mírně oteklé.
A na závěr nezapomínejte ještě na jeden důležitý fakt. Prsty na dominantní ruce jsou vždy o něco pevnější. Pokud tedy vybíráte prsten pro pána, který je levák, třeba zjišťovat velikosti prstů na jeho levé ruce. Na druhé straně, velikost prstenu určeného pro dámu pravačku by měla odpovídat šířce prstů na pravé ruce. Samozřejmě, pouze pokud bude prsten reálně na ní i nosit.