Víte, na které ruce se nosí snubní prsten?

I nošení snubních prstenů má svá pravidla a zvyky, kterými se řídí
Sdílejte
LinkedIn

Snubní prsten se stal v průběhu uplynulých desetiletí natolik neodmyslitelnou součástí svateb a manželství, že se nad jeho skutečným významem dnes zamýšlí už jen málokdo. Za jeho zrodem však stojí zajímavé historky a pověry. A bez ohledu na to, jestli jim uvěříte, nebo ne, mají něco do sebe. Samozřejmě prozrazují i ​​odpověď na to, na které ruce se nosí snubní prsten.

Uměli byste si v dnešní době představit svatbu bez snubního prstenu? Předpokládáme, že pravděpodobně ne. Na druhé straně, zamýšleli jste se při jeho koupi nad jeho významem? Nebo byste si spíše všímali jeho provedení, případně materiálu, ze kterého je vyrobený? Význam snubního prstenu by šel pravděpodobně na druhou kolej, že? Snubní prsteny jsou dnes vnímány tak, že je jednoduše kupujeme jako jednu ze svatebních samozřejmostí. Ale ukrývá se za nimi mnohem víc.

Obsah článku

To, na které ruce se nosí snubní prsten, vychází zejména z historických zvyklostí

Snubní prsten a jeho historie

Za historií snubních prstenů bychom se museli vydat do starověkého Egypta a Říma. Právě odtud pocházejí první zmínky o prstenech. Už tehdejší Egypťané totiž věřili, že kroužek na prstu představuje nehynoucí a věčnou lásku. V té době se však nejednalo o takové prsteny, jaké známe dnes. Šlo o jednoduché prsteny vyrobené například z rostlin.

Žíla, která vede přímo do srdce

Starověcí Egypťané společně s Římany věřili, že přes čtvrtý prst na levé ruce přechází žíla, která vede přímo do srdce. Říkali jí Vena Amoris. Počátky toho, na které ruce se nosí snubní prsten, tedy lze hledat právě ve zmíněné domněnce.

Prsten - symbol majetku

Přehnané sebevědomí by mohlo vést k přesvědčení, že zlatým šperkem, případně jiným drahým kouskem, lze někoho koupit, resp. vlastnit. A opravdu, kdysi tomu tak skutečně bylo. Například v Římě nebyly prsteny vždy symbolem nehynoucí a věčné lásky. Jistou dobu sloužily jako symbol majetku. Pokud měla žena na ruce prsten, znamenalo to, že je zadaná – že ji někdo vlastní. Nejčastěji šlo o prsteny z bronzu nebo železa.

Na které ruce se nosí snubní prsten dnes?

I přesto, že pokročilá věda s medicínou vyvrátila jakékoli pověry o takzvané Vena Amoris, i dnes přetrvává to, co kdysi. Když jde tedy o to, na které ruce se nosí  snubní prsten, tak i v současnosti platí, že na levé. Není to ovšem pravidlo, kterého se musíte striktně držet. V mnoha zemích se totiž preferuje jeho nošení na pravé ruce. A kromě toho, na pravé ruce ho raději nosí například i leváci.

Proč na levé ruce?

Nehledě na symboliku zakořeněnou ve Vena Amoris lze vysvětlit to, kde se nosí prsten i jiným způsobem. Někteří lidé totiž vidí odůvodnění nošení prstenu na levé ruce v něčem jiném. Jelikož levá ruka je blíže k srdci, zastávají názor, že snubní prsten patří právě na levou ruku.

Prsten jako znak nekonečné lásky a brány do nového života

Názory na to, na které ruce se nosí snubní prsten, se tedy v konečném důsledku různí. Co však v současnosti platí, je skutečnost, že prsten by měl být znakem nekonečné lásky. Vychází to z jeho tvaru – kruh, který nemá konec. A navíc, mnohými je považován i za bránu do nového života – což symbolizuje jeho otvor uprostřed.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru