- Nejstarší náramek na nohu má údajně více než 8000 let.
- Náramky na nohu kdysi ženy ukazovaly zejména bohatství svých manželů.
- Během své historie byly náramky na nohu doprovázeny i špatnými pověstmi.
Přestože v současnosti se svět šperků a módních doplňků točí zejména kolem hodinek, slunečních brýlí, náhrdelníků, náušnic či náramků na ruku, v minulosti se do popředí tlačily i jiné kousky. Za mínění stojí například takový náramek na nohu, jehož zajímavá historie sahá dlouhá tisíciletí dozadu. Něco z ní si rozebereme v následujících řádcích.
Obsah článku
Historie náramků na nohu
Může to sice znít neuvěřitelně, ale náramky na nohu, které jsou v dnešní módě poměrně často přehlížené, tady byly s námi ještě dříve než takové podpatky či laky na nehty. Dříve než doplňky a produkty, bez kterých si mnoho žen 21. století neumí představit své každodenní fungování.
Věděli jste, že nejstarší náramky na nohu mají údajně více než 8000 let?
Je důležité zmínit, že ve svých počátcích představovaly náramky na nohu více než „jen“ šperk či módní doplněk. Před mnoha tisíciletími mohly signalizovat hned několik skutečností:
- žena mohla nošením náramku na nohu dávat najevo, že je zadaná.
- naopak, mohla také dávat najevo, že si partnera hledá.
- v mnoha případech ženy poukazovaly nošením náramku na nohu bohatství svého manžela.
Náramek na nohu v Egyptě
Ve starověkém Egyptě znamenalo nošení náramku na nohu velkou módní poctu – zejména svému manželovi. Ženy z bohatých vrstev dávaly náramky na nohu najevo, jak bohatí jsou jejich manželé. Jejich kotníky byly často zdobeny náramky ze zlata. Naopak ženy z nižších vrstev obvykle nosily nanejvýš náramek na nohu ze stříbra, případně z jiného levnějšího kovu. Dokonce některé chudší ženy si náramky na nohu zhotovovaly vlastnoručně. Většinou do nich zakomponovaly symboly, které jim měly přinést do života štěstí.
Náramek na nohu v Indii
Samozřejmě, v souvislosti s náramky na nohu by se daly zmínit mnohé země napříč celým světem. Indii jsme však do našeho článku vybrali z jednoho zajímavého důvodu – náramek na nohu totiž hraje důležitou roli ve známé indické básni Shilappadikaram. Tato epická báseň vypráví o muži, který se zamiluje do ženy s náramkem na noze. Kouzlo básně Shilappadikaram spočívá v tom, že náramek na nohu má magickou sílu, v jejímž důsledku nedokáže zamilovaný muž odolat zmiňované ženě.
Náramek na nohu v Americe
Do Spojených států amerických se náramky na nohu dostaly zhruba v 50. letech 20. století. Během následujících let se staly z módního hlediska mezi dámskými šperky mimořádně oblíbenými. Byly však doprovázeny i špatnou pověstí – říkalo se, že je nosí jen prostitutky. Právě kvůli tomu je mnohé matky zakazovaly svým mladým dcerám. Přesto si ale do jisté míry udržovaly svoji popularitu.
Náramky na nohu v současnosti
Sice dnes nejsou tak populární, jako například náramkové hodinky či jiné módní doplňky, ale stále se najdou v portfoliích mnoha fashion značek. Dokonce některé ženy sázejí na jejich „doživotní alternativu“ v podobě tetování náramku na nohu. Každopádně, klasický náramek na nohu se v současnosti obvykle používá jako decentní a minimalistický doplněk k lehkým letním outfitům. S jeho nošením však musí být jeho majitelka maximálně ztotožněná – není to jako s náramky na ruku. Máme tím na mysli, že náramek nesmí na noze nijak překážet. V opačném případě by se totiž mohla jeho nositelka cítit nekomfortně.