Perly – jedinečné a unikátní drahokamy

Perly jsou unikátní drahokamy, které se již od nepaměti využívají ve šperkařství
Sdílejte
LinkedIn

Ano, každý šperk může být do určité míry a svým způsobem jedinečný a unikátní. Nicméně k těm, které jsou jedinečné a unikátní v tom pravém slova smyslu, jednoznačně patří perly. Co jsou perly vlastně zač, jak vznikají a na co všechno se dají používat? Nejen o tom, ale i o dalších zajímavostech ze světa perel se dočtete v následujících řádcích.

Obsah článku

Co jsou to perly?

Perly jsou vzácným drahokamem, který jako jediný na světě roste uvnitř živého organismu – v lastuře. Právě v ní se měsíce a léta formují, důsledkem čehož jsou vždy unikátní. Z toho důvodu lze například na perlových náhrdelnících pozorovat odlišnosti jednotlivých perel. Každá je totiž unikátním originálem, který je doslova nenapodobitelný. Samozřejmě, když pomineme umělé perly, které však ani zdaleka nemají takové kouzlo jako mořské či říční perly.

Perly a jejich dělení

Při hledání perlových módních doplňků můžete na trhu narazit na různé druhy perel v odlišných cenových kategoriích. Zatímco mezi cenově nejdostupnější patří sladkovodní říční perly, těmi nejvzácnějšími a nejdražšími jsou perly jižních moří.

Zajímavost: Perly používané ve šperkařství se v současnosti kultivují. Znamená to, že mají původ v umělých odchovech na perlových farmách. Jedná se zejména o oblasti Číny, Japonska, Vietnamu, Austrálie, Filipín, Indonésie či Tahiti. Jejich výskyt ve volné přírodě je dnes kvůli znečištění výrazně omezený.

Perly lze rozdělit na říční a mořské
Zdroj: freepik.com

Sladkovodní říční perly

Jak jsme již zmínili o něco výše, sladkovodní říční perly patří k těm cenově nejdostupnějším, a proto jsou mezi zákazníky i mimořádně oblíbenými a žádanými. Za poměrně nízkou cenu si tak můžete pořídit například originální perlové náušnice s pravými perlami.

Náš tip: Vyberte si ze široké nabídky perlových šperků, na jejichž výrobu byly použity právě sladkovodní říční perly.

Mořské perly

Co se týče mořských perel, známe několik druhů, které pocházejí z umělých odchovů z různých částí světa. Opomenout nemůžeme:

  • mimořádně vzácné a drahé perly jižních moří, jejichž farmy se nacházejí v jihovýchodní Asii.
  • krásné a stejně vzácné tahitské perly, které mohou dorůstat i do větších rozměrů – kultivují se zejména v oblastech Polynésie.
  • sice nejmenší z mořských druhů, ale na druhé straně cenově nejpřijatelnější a zároveň nejdostupnější – perly Akoya (kultivují se zejména v Japonsku a Číně).

Věděli jste, že tak jako mořské perly, i říční mohou mít různou barvu? Zatímco bílá je přírodní, další odstíny jsou získávané umělým dobarvováním, v jehož důsledku vznikají krásné růžové, šedé, modré, fialové, hnědé či černé perly. Kromě toho, perly se od sebe odlišují i ​​tvarem a velikostí, dokonce i tloušťkou vrstvy perleti a leskem.

Krásne perlové náušnice
Zdroj: freepik.com

Na co všechno se perly používají?

Mořské i říční perly se dnes s oblibou používají nejen při realizaci dámských náušnic a náhrdelníků, ale rovněž v rámci zhotovování jiných módních doplňků, které musí disponovat certifikátem pravosti. Skutečnost, že jsou na trhu dostupné v různých velikostech, barvách a odstínech, je předurčuje k tomu, aby byly skvělým doplněním, oživením anebo zpestřením outfitu na ledajaké příležitosti – od každodenního nošení až po formální či noblesnější události.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru