Přívěsky na náramky a náhrdelníky: Historie, původ a zajímavosti

Přívěsky jsou krásným doplňkem, které zvýrazní jakýkoli náramek
Sdílejte
LinkedIn

Součástí módních doplňků jsou v dnešní době také přívěsky. Zpočátku byly jen jakýmsi tajným poznávacím znakem či posvátným předmětem. Dnes se přívěsky nosí na denní bázi. Připnout se mohou na náramek, popřípadě na náhrdelník.

Obsah článku

Co je to přívěsek?

Spousta lidí nezná pravý význam přívěsku. Ve skutečnosti jde o typ šperku, který je zavěšen na náramku nebo na řetízku. Bižuterie ve smyslu přívěsků může mít různou podobu. Nejoblíbenější jsou přívěsky vyrobené ze zlata, stříbra či z nerezové oceli. Velkou přízeň si však získaly i medailony osazené drahými kameny nebo diamanty.

Náš tip: Přívěsky vybírejte na základě jejich druhu, tvaru a stylu. Každý se totiž vyznačuje něčím jiným a má pro každého specifický význam.

Přívěsky a jejich bohatá historie

Možná byste nevěřili, ale přívěsky mají za sebou dlouhou a bohatou historii. Ta začala přibližně 600 let před naším letopočtem. Doložené archeologické nálezy dokazují, že už v té době se přívěsky připínaly na náramek kolem zápěstí. Tento způsob nošení vydržel až do současnosti.

Amulety a talismany

Amulety a talismany se objevily již v prehistorických dobách. Byly v různých velikostech a tvarech, přičemž se odlišovaly i použitým materiálem. V té době lidé tyto druhy přívěsků vnímali jako talismany. Věřili, že přívěsky na náramky symbolizují štěstí a zdraví.

Zajímavost: Amulety a talismany se v dávných časech našly v Evropě a Africe. Šlo o přívěsky z kamene, dřeva a kostí. Lidé je většinou nosili na krku nebo v ochranném sáčku.

Posvátny význam

Kromě toho, že se přívěsky vnímaly jako talismany, měly i jiný význam, a to posvátný. Jedny z prvních přívěsků se totiž našly v hrobkách egyptských faraonů. Později se objevily i v Babylonu, Perské říši a u starověkých Asyřanů.

V té době přívěsek ztvárňoval zvířata a poukazoval na obrazy božstev a přírodních duchů. Jejich význam byl posvátný, přičemž za úkol měli chránit duši a život svého majitele. Zajímavostí je, že tyto přívěsky byly opravdu velmi drobné.

Přívěsky mají své místo i na náhrdelnících

Ověření totožnosti

V minulosti sloužily přívěsky u Židů i k ověření totožnosti. Tento význam se ve středověku rozšířil na identifikaci genderové totožnosti a spojenectví s politickou silou a vládcem. Přívěsky v té době nosili i rytíři pod brněním, a to z pověrčivosti. Věřili, že je ochrání v boji proti nepřátelům.

Široký výběr přívěsků

Speciální příležitosti vyžadují originální dar. Přívěsky se tak stávají tou správnou volbou. Můžete je darovat na při příležitosti životního jubilea, narození, svatby nebo jako ocenění za úspěchy ve škole či v práci.

Na trhu naleznete pánské i dámské přívěsky různých tvarů. Oblíbená jsou například srdíčka, čtyřlístky, podkovy, případně doplňky, které jsou ve tvaru znamení zvěrokruhu.

Zájem po celém světě

Trvalý zájem po celém světě vzbuzují přívěsky v podobě půlměsíce, Davidovy hvězdy a kříže. Váží se ke světovým náboženstvím a dosud si získaly velkou přízeň mnoha lidí. Oblíbená je také postava anděla strážného, která má majitele chránit na jeho životní cestě.

Přívěsky prošly opravdu dlouhou cestou, přičemž stále patří mezi oblíbené šperky. Za jejich popularitou stojí i skutečnost, že jsou vhodné opravdu pro každého.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru