Šperky z platiny jsou zhmotněním luxusu a nejvyšší kvality

Šperky z platiny patří k těm nejluxusnějším
Sdílejte
LinkedIn

Hledáte šperk, který bude symbolem té nejvyšší kvality, luxusu, a zároveň bude dostatečně odolný a nádherný? Potom si vyberte šperky z platiny. Víte, jaké mají vlastnosti a proč jsou tak vyhledávané?

Obsah článku

Platina – základní charakteristika

Platina je vzácný kov, který se v současnosti využívá v různých odvětvích – například ve stomatologii či v chemickém, farmaceutickém nebo automobilovém průmyslu. A samozřejmě i v klenotnictví.

Zapamatujte si: Platina je vysoce odolný stříbrno-bílý ryzí kov, který je velmi cenný a v klenotnictví mimořádně žádaný.

Platina je ve šperkařství velmi žádaná

Historie platiny

Existuje několik spisů či písemných zmínek o tom, kdy byla platina poprvé nalezena a použita. Proto nelze s jistotou říci, kdo a kdy platinu poprvé objevil. Našla se v různých předmětech starých přes 3000 let. Platina je velmi odolný a pevný kov, a proto bylo důležité po jejím objevení přijít na to, jakým způsobem ji roztavit.

Zajímavostí je, že za druhé světové války se šperky z platiny nemohly vyrábět.

Jelikož její skvělé vlastnosti byly známé už tehdy, Američané ji zakázali používat a využívali ji zejména k výrobě zbraní. Po skončení války však výroba šperků z platiny opět začala a rozšířila se do celého světa. V současnosti je platina velmi oblíbeným kovem, přičemž její největší naleziště se nacházejí v Jihoafrické republice, Rusku a v Kanadě.

Využití platiny ve šperkařství

Využití platiny ve šperkařství je opravdu široké – a to i přesto, že v porovnání s materiály jako zlato nebo stříbro je náročnější na zpracování. V minulosti se výrobě platinových šperků věnovaly jen značky jako Cartier, Tiffany a Faberge.

Šperky z platiny - prsten Cartier
Zdroj: https://www.xupes.com/

Zajímavost: Využití platiny ve šperkařství se poprvé vzpomíná za dob Ludvíka XVI., kterému luxusní šperky z platiny vyráběl jeho dvorní šperkař. Kromě toho, Ludvík XVI. prohlásil platinu za jediný královsky hodný kov.

Šperky z platiny

Šperky z platiny se vyznačují svojí tvrdostí, odolností a luxusním vzhledem. Na výrobu šperků z platiny se využívá 90 – 95procentní platina. To znamená, že módní doplňky z ní vyrobené nevyvolávají alergické reakce. Zbývající procento tvoří ruthenium nebo iridium. Využití velkého procenta čisté platiny rovněž poskytuje záruku odolnosti a dlouhé životnosti při aplikování drahých diamantů či jiných drahých kamenů do platinových šperků. Proto se nejčastěji z platiny vyrábějí snubní prsteny, které se neopotřebují ani při každodenním nošení. Kromě toho, šperky z platiny jsou charakteristické svým leskem.

Věděli jste, že pevnost zásnubních prstenů z platiny symbolizuje pevnost svazku dvou lidí? Proto se do zásnubních prstenů z platiny vyplatí investovat peníze.

Péče o šperky z platiny

Šperky z platiny nevyžadují takovou péči jako například šperky vyrobené ze stříbra, případně z jiných materiálů. Platina je materiál, který je odolný vůči korozi, a proto potřebuje jen minimální údržbu. Módní doplňky z platiny se ale nedoporučuje používat při manuální práci či cvičení. V případě, že se vám šperky poškrábou, je vhodné zajít za klenotníkem. Navzdory vyšší ceně a větší váze se do šperků z platiny vyplatí investovat peníze. Představují totiž šperky pro celý život.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kabelky Guess

Jak si vybrat kabelku krok za krokem

Pro formální a slavnostní příležitosti volte robustnější kabelky menších rozměrů. Pro každodenní nošení vám dobře poslouží větší kabelky s delšími popruhy přes rameno. Při výběru

Přejít nahoru