- Výroba šperků z platiny byla během druhé světové války zakázána.
- Platinové šperky jsou vyráběny z 90-95% platiny.
- Název platina je odvozen od slova „plata“, které v překladu znamená stříbro.
Hledáte šperk, který bude symbolem té nejvyšší kvality, luxusu, a zároveň bude dostatečně odolný a nádherný? Potom si vyberte šperky z platiny. Víte, jaké mají vlastnosti a proč jsou tak vyhledávané?
Obsah článku
Platina – základní charakteristika
Platina je vzácný kov, který se v současnosti využívá v různých odvětvích – například ve stomatologii či v chemickém, farmaceutickém nebo automobilovém průmyslu. A samozřejmě i v klenotnictví.
Zapamatujte si: Platina je vysoce odolný stříbrno-bílý ryzí kov, který je velmi cenný a v klenotnictví mimořádně žádaný.
Historie platiny
Existuje několik spisů či písemných zmínek o tom, kdy byla platina poprvé nalezena a použita. Proto nelze s jistotou říci, kdo a kdy platinu poprvé objevil. Našla se v různých předmětech starých přes 3000 let. Platina je velmi odolný a pevný kov, a proto bylo důležité po jejím objevení přijít na to, jakým způsobem ji roztavit.
Zajímavostí je, že za druhé světové války se šperky z platiny nemohly vyrábět.
Jelikož její skvělé vlastnosti byly známé už tehdy, Američané ji zakázali používat a využívali ji zejména k výrobě zbraní. Po skončení války však výroba šperků z platiny opět začala a rozšířila se do celého světa. V současnosti je platina velmi oblíbeným kovem, přičemž její největší naleziště se nacházejí v Jihoafrické republice, Rusku a v Kanadě.
Využití platiny ve šperkařství
Využití platiny ve šperkařství je opravdu široké – a to i přesto, že v porovnání s materiály jako zlato nebo stříbro je náročnější na zpracování. V minulosti se výrobě platinových šperků věnovaly jen značky jako Cartier, Tiffany a Faberge.
Zajímavost: Využití platiny ve šperkařství se poprvé vzpomíná za dob Ludvíka XVI., kterému luxusní šperky z platiny vyráběl jeho dvorní šperkař. Kromě toho, Ludvík XVI. prohlásil platinu za jediný královsky hodný kov.
Šperky z platiny
Šperky z platiny se vyznačují svojí tvrdostí, odolností a luxusním vzhledem. Na výrobu šperků z platiny se využívá 90 – 95procentní platina. To znamená, že módní doplňky z ní vyrobené nevyvolávají alergické reakce. Zbývající procento tvoří ruthenium nebo iridium. Využití velkého procenta čisté platiny rovněž poskytuje záruku odolnosti a dlouhé životnosti při aplikování drahých diamantů či jiných drahých kamenů do platinových šperků. Proto se nejčastěji z platiny vyrábějí snubní prsteny, které se neopotřebují ani při každodenním nošení. Kromě toho, šperky z platiny jsou charakteristické svým leskem.
Věděli jste, že pevnost zásnubních prstenů z platiny symbolizuje pevnost svazku dvou lidí? Proto se do zásnubních prstenů z platiny vyplatí investovat peníze.
Péče o šperky z platiny
Šperky z platiny nevyžadují takovou péči jako například šperky vyrobené ze stříbra, případně z jiných materiálů. Platina je materiál, který je odolný vůči korozi, a proto potřebuje jen minimální údržbu. Módní doplňky z platiny se ale nedoporučuje používat při manuální práci či cvičení. V případě, že se vám šperky poškrábou, je vhodné zajít za klenotníkem. Navzdory vyšší ceně a větší váze se do šperků z platiny vyplatí investovat peníze. Představují totiž šperky pro celý život.