O značce Burberry: Londýnská legenda ve světě módy

Módní obchod značky Burberry
Sdílejte
LinkedIn

Synonymum britského luxusu, špičkové kvality a nadčasového designu. Módní dům Burberry zdaleka neznamená jen ikonické trenčkoty a odvážné kárované vzory. V průběhu desetiletí se tato londýnská legenda stala doslova vlajkovou lodí ve světě módy a rozšířila svůj sortiment o parfémy a módní doplňky včetně hodinek a šperků. Představujeme vám značku Burberry od jejích skromných začátků v prvním obchodě s outdoorovým oblečením až po její současný status globální módní velmoci.

Obsah článku

Burberry: Více než jen módní značka

Burberry je globální luxusní módní dům s více než 150letou tradicí. Jeho produkty se postupně staly doslova synonymem britského luxusu a nadčasové elegance. Ve světě módy je „Burberry“ pojem, který nikomu není třeba zvlášť představovat. Značka se nejen otevřeně hlásí k inovacím, ale jako jeden z lídrů udává jejich směr.

Společnost sídlí v Londýně a má výrobní závody v Itálii i ve Velké Británii. Navrhuje a distribuuje oděvy včetně legendárních trenčkotů, kožené doplňky, obuv, další módní doplňky, jako jsou brýle, hodinky, šperky a parfémy. Vedle postupného oživování jemné britské výstřednosti se značka snaží také sladit luxusní módu s odpovědným příspěvkem k planetě. Iniciativně se angažuje v oblasti udržitelné výroby.

Zajímavosti z historie Burberry

Značku založil v roce 1856 v Basingstoku v anglickém hrabství Hampshire 21letý bývalý soukenický učeň Thomas Burberry. Právě zde otevřel svůj první obchod, který se zaměřoval na outdoorové vybavení, zejména deštníky a kabáty. Jeho ambicí bylo vyrábět oděvy navržené tak, aby chránily lidi před nepříznivým britským počasím.

Objev gabardénu způsobil revoluci v oblečení do deště

Thomas Burberry ve svých snahách nepolevoval a už v roce 1879 se mu podařil převratný objev. Vynalezl gabardén – inovativní materiál vyrobený z hustě tkané bavlny, který byl nejen voděodolný, ale také prodyšný. Jelikož v té době bylo oblečení do deště obtížné a nepohodlné, gabardén způsobil doslova revoluci a položil základy budoucího světového úspěchu značky Burberry. Thomas si jej dal patentovat v roce 1888.

Světové úspěchy gabardénu z dílny Burberry

  • 1893: Norský polární badatel Fridtjof Nansen si vzal oblečení z gabardénu Burberry na svou plavbu k polárnímu kruhu.
  • 1908: Letec Edward Maitland měl na sobě oděv z gabardénu při svém letu horkovzdušným balónem z Crystal Palace do Ruska.
  • 1924: George Mallory měl při pokusu o výstup na Mount Everest na sobě gabardénovou bundu.

Společnost Burberry představuje světu trenčkot

Gabardén zaujal britskou armádu a v roce 1901 ušil Burberry svůj první trenčkot pro vojáky. Tehdy ještě netušil, že se tento ikonický kousek zapíše do dějin módy a ovládne šatníky obou pohlaví. Svůj kabát, který se poměrně rychle stal symbolem funkční elegance, si patentoval v roce 1924.

Další z řady objevů: Burberry tartan

S popularitou trenčkotů souvisí i objev další ikony značky Burberry – typického tartanového vzoru známého také jako Nova nebo Burberry Check. Známý károvaný vzor v pískové barvě s bílou, červenou a černou původně použil Burberry jako podšívku svých kabátů. Jeho otisk se však téměř okamžitě stal symbolem luxusu a elegance, který se začal používat na taškách, kravatách, šátcích a oblečení.

Expanze značky Burberry

Společnost Burberry nezůstala jen u nepromokavých kabátů a károvaných potisků. Ve 20. století, v době své největší popularity a rozmachu, rychle expandovala do světa parfémů, kosmetiky, obuvi a módních doplňků. Pod značkou Burberry dnes naleznete také kožené zboží, boty, krásné šperky a hodinky. Burberry má pobočky a butiky po celém světě, včetně luxusních obchodů na prestižních adresách, jako je londýnská Bond Street a Fifth Avenue v New Yorku.

Kabelka Burberry

Burberry ve světě filmu a popkultury

Oblečení, doplňky a šperky Burberry můžete vidět v mnoha slavných filmech a nosí je celá řada celebrit. Kultovní trenčkot Burberry se objevil například ve filmech Casablanca či Snídaně u Tiffanyho. Nosili ho detektivové a špioni, ale také Audrey Hepburn, která mu otevřela dveře do ženského světa. K tvářím, které se netají náklonností ke značce Burberry, patří také Kate Moss, Naomi Campbell či Emma Watson. V roce 2016 byl dokonce u příležitosti 160. výročí společnosti natočen krátký film s vánoční tématikou The Tale of Thomas Burberry. 

Jaká je aktuální kolekce Burberry

Současným kreativním ředitelem společnosti Burberry je Daniel Lee, bývalý ředitel italského módního domu Bottega Veneta. Jeho kolekce čerpají inspiraci v britské kultuře. Převládají klasické tlumené barvy a zemité tóny, které dávají nový výraz původnímu tartanu. Výrobky Burberry ztělesňují uvolněnou eleganci, jsou funkční a praktické. Mnohé z nich odkazují na dědictví letectví. Detaily jsou dokonale propracované a často překvapivé.

Současné šperky Burberry charakterizují složité geometrické tvary a komplikovaný až honosný vzhled, ale najdou se i jemnější nadčasové kousky. V kolekcích se objevují prsteny, náramky, náhrdelníky a náušnice, popřípadě sady náušnic. Oblíbené jsou prolínající se prsteny nekonečna a vzory ve tvaru diamantů. Stříbro má krásně leštěný povrch, ale ještě oblíbenější jsou pozlacené kousky.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru