Briliant – to nejdůležitější o tomto drahém kameni

Briliant je oblíbeným drahým kamenem ve šperkařství
Sdílejte
LinkedIn

Věděli jste, že briliant a diamant nejsou synonymní výrazy? Přesto si je však mnozí lidé po celém světě mylně zaměňují. V následujících řádcích si ale vysvětlíme zásadní rozdíl, na jehož základě je rozlišujeme. A samozřejmě nevynecháme ani to nejdůležitější o těchto drahých kamenech – dokonce ani zajímavosti z jejich historie.

Obsah článku

Briliant vs. diamant

Jednoduše řečeno, briliant je broušený diamant. Znamená to, že každý briliant je ve své podstatě diamantem. Nicméně, ne každý diamant musí by automaticky briliantem. Stává se jím jen v případě mimořádně precizního briliantového broušení, díky němuž dokáže při lámání světla hrát všemi barvami duhy. Takové opracování však zvládnou jen ti nejpovolanější odborníci.

Zajímavost: Diamant může být opracovaný různými způsoby – nejen kulatým briliantovým broušením. Zmínit můžeme například oválné či srdcové broušení, případně broušení princes a marquise.

Briliant je svým způsobem opracovaný diamant

Nahlédnutí do historie

Diamanty, tedy „surové brilianty“, se těží především v Jižní Africe, ale jejich naleziště jsou rozmístěna i po Brazílii, Austrálii, Kanadě, Indii či Rusku. Nejpopulárnější briliantové broušení se začalo používat v roce 1910. Zasloužil se o to Marcel Tolkowski.

Briliant jako dar? Jaká je jeho cena?

Brilianty, resp. briliantové šperky, zhmotňovaly už dlouhá desetiletí dozadu náramně cenné a vzácné dary. Dá se říct, že jim to zůstalo až do dnešního dne. Snad nejznámější briliantové šperky jsou dnes zásnubní prsteny. Při jejich koupi si však dejte pozor – nenechte se nalákat na překvapivě nízkou cenu. V neseriózních obchodech se totiž za ně často vydávají zirkonové napodobeniny.

Je sice pravdou, že nový zirkon může vypadat úchvatně. Oko laika ho v podstatě při prvním pohledu nemusí ani rozlišit od pravého briliantu. Časem byste však rozdíly mezi nimi stoprocentně zpozorovali.

Zatímco briliant si po celou svou existenci udrží tvar a lesk, tak zirkon ztratí jedno i druhé. Jelikož se mu postupem času ošoupou fazety, logicky se nebude lesknout tak jako na začátku. Naopak, diamanty se vyznačují extrémně vysokou tvrdostí. V důsledku toho nepřijde briliant ani o svůj tvar, a ani o svůj lesk. Koneckonců, ne nadarmo pochází slovíčko briliant z italského výrazu „brillare“ – tedy lesknout se.

Zapamatujte si: Každý briliantový šperk, nejen prsten, musí mít platný certifikát, který vyvrátí všechny obavy z padělku.

Briliant se často využívá i ve šperkařství

Brilianty nebo jiné šperky?

Brilianty mají jednoznačně něco do sebe. Šperky, na kterých jsou použité, září nenapodobitelnými odstíny. Jak jsme již zmiňovali o něco výše, přirozeně se to odráží i na jejich ceně. Při koupi briliantového šperku byste si však měli uvědomit, že jde o vzácnost, která má potenciál dědit se po další generace. Jiné šperky takové privilegium nemusí nabízet. To však automaticky neznamená, že cenově dostupnější šperky nemohou být pěkným a upřímným darem.

Když je darujete s tím nejlepším svědomím a nejupřímnějším úmyslem, budou splňovat všechny předpoklady k tomu, aby se staly pro obdarované tím nejvzácnějším kouskem. A to bez ohledu na to, zda budou obsahovat briliant, nebo ne.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru