- Swarovski nejsou jen šperky zdobené křišťály. Tato značka stojí také za výrobou lustrů, dalekohledů či teleskopů.
- Krystaly Swarovski si zahrály i ve slavných hollywoodských scénách.
- Složení třpytivých skleněných křišťálů dodnes nikdo neodhalil.
Od pařížských módních scén až po americké jazzové domy, šaty a šperky poseté krystaly Swarovski odrážejí popularitu rakouské rodinné značky. Vizí Daniela Swarovského bylo vytvořit „diamant pro každého“. To se mu také podařilo a drahý vzhled vybroušených skleněných krystalů si získal spoustu příznivců. Střípky téměř 130letého příběhu Swarovski dnes fascinují a překvapují svět. Některé z nich jsme se rozhodli s vámi sdílet v následujícím článku.
Obsah článku
Swarovski chtěl být houslistou, ale chyběl mu talent a trpělivost
Zakladatelem značky Swarovski je český umělecký sklář Daniel Swarovski. Přestože vyrůstal obklopen bohatou tradicí broušení skla, toužil se stát hudebníkem. Housle mu však nebyly souzeny a kvůli nedostatku talentu a trpělivosti je nakonec pověsil na hřebík. Vystudoval umělecké sklářství. V roce 1892 si nechal patentovat vlastní stroj na broušení skla, energii pro jeho pohon čerpal z alpské řeky Inn.
Labuti předcházela protěž
Značka Swarovski spatřila světlo světa v roce 1895. O čtyři roky později bylo k názvu přidáno první logo. Nebyla to však majestátní labuť, která dnes prezentuje šperky Swarovski. V logu se objevil květ protěže jako symbol Rakouska, alpinismu a čistoty. Vintage krystal s tímto logem je dodnes velmi cenný.
Swarovski vyrábí dalekohledy
Swarovski to nejsou jen nablýskané šperky, honosné lustry a exkluzivní móda. Značka již v první polovině 20. století založila dceřinou firmu Swarovski Optik. Společnost vyrábí dalekohledy, puškohledy a teleskopy. Její optické přístroje jsou mimořádně oblíbené díky své vysoké kvalitě a přesnosti.
Krystaly Swarovski září i v Hollywoodu
Krystaly Swarovski si zahrály na zlatém plátně po boku, či spíše na tělech slavných hereček. Marilyn Monroe měla náušnice Swarovski v komedii Páni mají radši blondýnky. Sarah Jessica Parker měla na sobě třpytivé šaty s krystaly Swarovski ve filmu Sex ve městě a Audrey Hepburn měla krystaly Swarovski v malé čelence ve filmu Snídaně u Tiffanyho.
Marilyn Monroe zpívala pro prezidenta Kennedyho v šatech z krystalů Swarovski
Když Marilyn v roce 1962 zazpívala v Madison Square Garden kontroverzní píseň Happy Birthday Mr. President, měla na sobě provokativní průsvitné šaty s více než 2 500 krystaly z dílny Swarovski. Právě tento okamžik spustil vlnu pochybností o vztahu mezi Marilyn Monroe a prezidentem Kennedym a spekulace o jejich poměru.
Vánoční strom v Rockefellerově centru každoročně zdobí krystaly Swarovski
Na vrcholu vánočního stromu v Rockefellerově centru se každoročně třpytí nádherná hvězda. Pro tuto příležitost ji již léta navrhuje a vyrábí společnost Swarovski. Poslední křišťálová hvězda vážila přibližně 250 kg, byla ozdobena 25 000 krystaly a měřila téměř 3 m.
Krystaly Swarovski zdobí také Velkou mešitu šejka Zayeda
Třetí největší mešita na světě dominuje centru Abú Dhabí. Interiér fascinující stavby zdobí sedm monumentálních lustrů různých velikostí vyrobených z krystalů Swarovski. Celkem tyto skvosty obsahují miliony dokonale vybroušených kousků skla. Největší z nich je dokonce považován za největší lustr na světě.
Tajemství krystalů Swarovski
Přestože jsou krystaly Swarovski na trhu již desítky let, jejich složení je stále velkým tajemstvím. Skleněné krystaly se vyrábějí z písku, křemene a dalších minerálů. Přesné složení dokonale vybroušeného třpytivého skla však nikdo nezná. Společnost Swarovski Crystal je i nadále v rukou potomků Daniela Swarovského a rodina si své dědictví důsledně chrání.