Jak vybrat správnou délku řetízku a náhrdelníku

Dámský náramek
Sdílejte
LinkedIn

Styl šperku, barvu a typ kovu, tvar přívěsku, cenu. Délka řetízku je jedním z mnoha důležitých parametrů, které stojí za zvážení při výběru náhrdelníku. Její správná volba se výrazně podepisuje nejen na kombinovatelnosti šperku s oblečením, ale také na celkovém vizuálním efektu náhrdelníku na vašem dekoltu. V následujícím článku vás proto provedeme výběrem délky řetízku tak, abyste si mohli vybrat šperk odpovídající vašim potřebám a představám.

Obsah článku

Standardní délky řetízků pro ženy

Řetízky a náhrdelníky se prodávají v několika standardních délkách. Než se vydáte do klenotnictví nebo nahlédnete do e-shopu, je užitečné vědět, kam spadají různé délky řetízků pro ženy:

 • řetízek s délkou 35 cm: nosí se jako choker náhrdelník, těsně obepíná krk
 • řetízek s délkou 40 cm: obepíná krk jako kulatý límec těsně nad klíční kostí
 • řetízek s délkou 42 cm: obepíná krk na horní hranici klíční kosti
 • řetízek s délkou 45 cm: končí na úrovni klíční kosti
 • řetízek s délkou 50 cm: padá pod klíční kost
 • řetízek s délkou 55 cm: končí těsně nad prsy
 • řetízek s délkou 60 a více cm: nosí se jako dlouhý náhrdelník končící na úrovni prsou nebo pod níže

V nabídce nejčastěji naleznete dámské řetízky a náhrdelníky s délkou 42 – 55 cm. Připomínáme, že výše uvedené údaje se vztahují na ženy s průměrnou postavou. Dámy s větším obvodem krku by proto měly upřednostnit delší modely.

Standardní délky řetízků pro muže

Výběr pánského řetízku je o něco jednodušší, jelikož v tomto segmentu se nenacházejí dlouhé náhrdelníky ani těsné chokery.

 • řetízek s délkou 45 cm: sedí těsně u krku, je vhodný spíše pro štíhlejší muže
 • řetízek s délkou 50 cm: dosahuje klíční kost (nejběžnější rozměr pro průměrnou mužskou postavu)
 • řetízek s délkou 55 cm: padá pod klíční kost
 • řetízek s délkou 60 cm: dosahuje nad hrudní kost

Jak vybrat nejvhodnější délku řetízku

Samozřejmě je důležité vybírat náhrdelníky a řetízky podle svých tělesných proporcí a rysů. Jen tak dosáhnete požadovaného kouzelného efektu šperku na vašem dekoltu. Co všechno je třeba zvážit?

Délka řetízku podle obvodu krku

V zásadě se jedná o nejdůležitější parametr zasahující do výběru vhodného řetízku. Doporučujeme vám změřit si obvod krku krejčovským metrem. Měřte v jedné rovině těsně podél kůže bez nadměrného utahování. Pokud k naměřenému obvodu přičtete 5 cm, získáte ideální rozměr pro choker náhrdelník. Pokud si chcete pořídit řetízek nebo náhrdelník s přívěskem, měli byste k obvodu vašeho krku připočítat přibližně 10 cm. Řetízek vám tak bude elegantně končit na úrovni klíční kosti.

Délka řetízku podle výšky postavy

Vaše výška určuje, jak lichotivá bude délka řetízku, který si vyberete. Nižší a štíhlejší ženy by měly obecně volit kratší řetízky a náhrdelníky, sahající přibližně na úroveň klíční kosti. Pokud měříte méně než 165 cm, dávejte přednost řetízkům o maximální délce 50 cm. Dámy s průměrnou výškou, tj. mezi 165 a 170 cm, si mohou dovolit jakoukoli délku řetízku a vždy budou vypadat perfektně. Stejně tak vyšší ženy, nad 170 cm, mají při výběru řetízků volnou ruku, ale konkrétně dlouhé řetízky na nich budou vypadat mnohem lépe než na nižších dámách.

Délka řetízku podle typu postavy

Platí obecné pravidlo: kam umístíte šperk, tam soustředíte pozornost okolí. V případě náhrdelníků bude tímto ohniskem místo, kde končí řetízek a začíná přívěsek. Pamatujte na to při výběru správné délky řetízku, abyste přitáhli všechny pohledy na své přednosti.

Zatímco dámy s menším poprsím mohou dát přednost delším a tenkým řetízkům nebo efektním vrstveným náhrdelníkům různých délek, mohutnější ženy s výrazným poprsím by se měly dlouhým náhrdelníkům vyhnout. Nehodí se k nim a působí chaotickým dojmem. Upozorněte na své přednosti v oblasti poprsí řetízkem končícím pod klíční kostí nebo těsně nad prsy.

Délka řetízku podle typu obličeje

Ačkoli vhodně zvolené náušnice jsou důležitější pro proporce vašeho obličeje, správná délka řetízku může být také vizuálně velmi působivá. Při výběru se řiďte následujícím klíčem:

 • kulatý obličej: vyhněte se velmi krátkým řetízkům a chokerům
 • oválný obličej: při výběru délky řetízku máte volnou ruku
 • podlouhlý obličej: upřednostněte kratší modely řetízků a náhrdelníků
 • srdcový obličej: sluší vám chokery a krátké náhrdelníky

Tip na závěr: Pokud si nejste jisti výběrem délky řetízku, zvolte přizpůsobitelný model, který nabízí volnost v oblasti zapínání. Konečnou délku si tak o pár cm efektně přizpůsobíte svým potřebám.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru