- Mezi kovy, které si zachovávají svou krásu po dlouhou dobu, patří zlato, platina, ale třeba i ocel.
- Méně tradiční, ale velmi zdařilou šperkařskou volbou je titan a palladium.
- Nevzhledné zabarvení kovu a zmatnění šperku je způsobeno procesem zvaným oxidace.
Nikdo nechce nosit náramek nebo náhrdelník, který jako by přes noc ztratil svůj lesk a s ním i půvab. Když si vybíráme kovové šperky, vždy doufáme, že jejich krása vydrží navždy. Některé kousky se opravdu vydrží třpytit celá léta a jiné začnou ztrácet svou původní barvu již po několika dnech nošení. Jiné nám dokonce zanechávají na kůži nevkusné modrozelené „tetování“. Abyste předešli zklamání při výběru kousků do své šperkovnice, připravili jsme pro vás seznam kovů, do kterých se vyplatí investovat.
Obsah článku
Kovy, které se nezabarví
Následující šperkařské kovy jsou zárukou, že vaše kousky zůstanou krásné a třpytivé i po letech nošení. Ve šperkařství jsou proto mimořádně oblíbené a ceněné.
Zlato
Zlato ve své čisté formě nepodléhá oxidaci, nezabarví se a prakticky neztrácí svůj lesk. Problém spočívá v tom, že čisté 24karátové zlato je pro použití ve šperkařství příliš měkké. Proto se zlato v různém poměru leguje s jinými kovy (např. stříbrem, mědí nebo niklem), které zvyšují jeho pevnost, ale zároveň mohou časem způsobit nežádoucí zabarvení. Řešením je zvolit šperky z 18karátového zlata, které si zachovávají svou krásu po mnoho let.
Platina
Vzácný kov, který je sám o sobě pevnější a odolnější než zlato. Platina je také hypoalergenní a při působení tepla se neroztahuje, což z ní činí ideální volbu pro šperky vysoké hodnoty, jako jsou zásnubní nebo snubní prsteny.
Nerezová ocel
Nerezová ocel je pevná, odolná a jak už její název napovídá, nepodléhá korozi ani oxidaci. Případné poškození je téměř nemožné a zpravidla trvá roky, než se ocelové šperky opotřebují. Krásný, moderní vzhled, cenová dostupnost a dlouhá životnost činí z nerezové oceli oblíbenou volbu pro náramky, náhrdelníky a náušnice pro každodenní nošení.
Titan
Titan je mimořádně pevný inertní kov, který je odolný nejen proti mechanickému poškození, ale také proti zakalení a korozi. Titanové šperky jsou proto stále oblíbenější nejen v pánském segmentu. Současný trh nabízí také titanové zásnubní a snubní prsteny.
Palladium
Vzhledově je velmi podobné stříbru nebo platině. Palladium je krásně lesklý bílý kov, který nevyžaduje rhodiování ani časté leštění. I při minimální údržbě a péči se budou šperky z palladia lesknout dlouhá léta. Velkým plusem je také jeho dostupná cena.
Proč jiné kovy ztrácejí svůj lesk?
Šperky bývají během nošení vystaveny mnoha nežádoucím vlivům. Vzdušná vlhkost, pot, prach, kosmetické přípravky, ale i samotný vzduch, vše se podepisuje na jejich kráse a vnějším vzhledu.
Zatímco výše popsané kovy jsou velmi stálé a v kontaktu s běžnými látkami chemicky nereagují, některé kovy podléhají takzvané oxidaci. Jedná se vlastně o druh koroze, při níž se na povrchu kovu vytváří nepěkně zbarvená vrstva. Jak kov oxiduje, naše šperky postupně matní, ztrácejí lesk a původní barvu, zakalují se, černají a při styku s pokožkou mohou zanechávat modrozelené otisky.
Mezi kovy, které podléhají oxidaci, patří měď, mosaz, bronz, nikl, ale také například stříbro. Zde však pomůže správné čištění šperků. Šperky s vysokým obsahem stříbra však lze poměrně snadno vyleštit, a získat tak jejich původní krásný lesk.
Jak vybírat šperky podle kvality kovu
Existují šperky, od kterých se očekává nejen vysoká hodnota, ale také dlouhá životnost. Mezi takové šperky patří zásnubní a snubní prsteny a rovněž šperky darované při různých významných událostech a životních výročích. Tyto šperky vyžadují drahý kov s dlouhou životností. Vhodnou volbou je kvalitní, ideálně 18karátové zlato nebo platina. Mezi netradičnější volby patří palladium nebo titan
Druhou kategorii tvoří šperky pro každodenní nošení. Jedná se o kousky, které by měly vynikat dobrou kombinací odolnosti a příznivé ceny. Může se jednat o náušnice, náramky či přívěsky určené pro potěšení nás nebo našich blízkých. V tomto případě je vynikající volbou nerezová ocel.