Jak vyčistit bižuterii? Dodejte jí opětovný lesk!

Ukážeme vám tipy na to, jak vyčistit bižuterii
Sdílejte
LinkedIn

Většina lidí si pořizuje šperky a módní doplňky kvůli tomu, aby na nich při nošení zářily. Koneckonců, to je také jeden z jejich hlavních účelů. Když se na to však podíváme střízlivým pohledem, dospějeme k závěru, že v podstatě každý šperk se nošením postupně opotřebovává. A to nezáleží na tom, zda se jedná o zlato, stříbro nebo bižuterii. Bohužel, nošení jim příliš neprospívá. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim dodat opětovný lesk. V tomto případě se podíváme na to, jak vyčistit bižuterii.

Obsah článku

Proč se bižuterie opotřebovává?

Jelikož bižuterie není žádné zlato, stříbro ani jiný ušlechtilý kov, nemůžete od ní čekat přílišnou odolnost vůči všemožným vlivům. Z toho důvodu se nemůžete ani moc divit, když po čase vypadá zašle, začne měnit barvu, případně až rezavět. Platí to obzvlášť tehdy, když ji vůbec nešetříte.

Není totiž žádným tajemstvím, že bižuterie nemá ráda vlhkost, pot či chemikálie. Co z toho plyne? Bižuterie se opotřebovává už jen pouhým mytím rukou čistou vodou – nemluvě o používání mýdla. Rovněž jí neprospívá mytí nádobí, utírání prachu či úklid různého druhu. Kromě toho, životnost jí neprodloužíte ani tehdy, když ji budete mít na sobě při vaření či sportování. A abychom nezapomněli, bižuterie přímo nesnáší voňavky a parfémy.

Co tedy můžete udělat, aby se vaše bižuterie rychle neopotřebovávala?

  • Sundejte ji před sportováním, vařením, úklidem i mytím rukou.
  • Neskladujte ji v koupelně, kde je přirozeně vyšší vlhkost než v jiných částech domu.
  • Nasazujte ji až po aplikování voňavky či parfému.
  • Po příchodu domů a před spaním bižuterii sundejte.
  • Jelikož jí neprospívá přímé sluneční záření, skladujte ji na tmavých místech.
  • Po uložení ji pokaždé přetřete alespoň suchým měkkým hadříkem.
Toto jsou naše tipy na to, jak vyčistit bižuterii

Jak vyčistit bižuterii?

Způsobů, jak vyčistit bižuterii, je hned několik. Bohužel, nelze však s jistotou určit, který je ten nejefektivnější, resp. nejlepší. Proč? Každá bižuterie může být vyrobena z rozličného materiálu. Jelikož může obsahovat různé směsi, vybrané způsoby čištění jí nemusí příliš vyhovovat.

Skvělým příkladem je bižuterie s kamínky. Při jejím čištění byste měli postupovat obzvláště opatrně. Obecně se doporučuje, aby se taková bižuterie nevystavovala nadměrnému kontaktu s vodou, ani při čištění, protože čisticí roztoky mohou rozpustit lepidlo a uvolnit kamínky.

Dodejte jí opětovný lesk!

Počítejte s tím, že když je bižuterie zrezivělá či jinak vážněji poškozená, opětovný lesk jí už asi nedodáte. Když však zachytíte její opotřebování v ranějším stádiu, můžete očekávat výborné výsledky. Co bychom vám tedy poradili na zašlou špínu, mastnotu či jiné běžné nečistoty?

Jednou z možností je použít tipy na čistění stříbra. Když se rozhodnete pro takové čištění, postupujte opatrně nejen u bižuterie s kamínky. Nejprve vyzkoušejte účinnost daných přípravků a roztoků na co nejmenším a co nejméně viditelném místě.

Nejúčinnějším způsobem, jak vyčistit bižuterii, by však mělo být čištění v misce vystlané alobalem. Do takto připravené nádobky přidejte lžíci soli a jedlé sody. Následně to vše zalijte zahřátou (ne vroucí) vodou a nechte alespoň minutku odstát. Potom vložte bižuterii do roztoku a čekejte na oxidaci, která může trvat i několik minut. Na závěr vaše šperky vyjměte a dočistěte je například vlhkým hadříkem.

Tip na závěr: V souvislosti s tím, jak vyčistit bižuterii, můžete vyzkoušet i jednodušší způsoby – například miska s vodou a jedlou sodou, případně miska s vodou, jedlou sodou a octem.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru