Kovy v zásnubních prstenech: Který bude pro vás ten pravý?

Toto jsou ty nejznámější kovy v zásnubních prstenech
Sdílejte
LinkedIn

Zlatě dekorované centrálním diamantem? Klasika zásnubních prstenů je nádherná, ale proč se omezovat? Existuje celá řada jiných kovů, které mohou některým párům vyhovovat lépe. Mnozí muži vybírají prsten podle osobních preferencí a životního stylu nositelky. Pro jiné páry je rozhodující estetika a to, jak bude materiál vyhovovat zvolenému drahokamu a designu prstenu. Která alternativa bude nejvhodnější ve vašem případě? Připravili jsme přehled kovů vhodných pro zásnubní prsteny spolu s popisem jejich vlastností. Stačí si jen vybrat.

Obsah článku

Výběr kovů pro zásnubní prsteny

Typ kovu, který si vyberete pro svůj zásnubní prsten, ovlivňuje všechno – od estetiky přes cenu až po životnost šperku.

Žluté zlato

Většina snubních prstenů je vyrobena právě ze 14 nebo 24karátového žlutého zlata. Jedná se o módní klasiku. Zlato je v tomto případě legováno mědí. Zatímco 14karátové zlato bude odolnější vůči poškrábání, 24karátové bude mít o něco sytější barvu, a samozřejmě vyšší cenu. Žluté zlato sluší zejména klasickým snubním prstenům s jedním dominantním drahokamem se šesti nebo čtyřmi hroty.

Růžové zlato

Ve srovnání se svým žlutým protějškem vypadá růžové zlato jemněji, něžněji a romantičtěji. Jeho krásné barvy se dosahuje legováním mědí, v některých případech i s příměsí stříbra. Je skvělou volbou pro dámské prsteny ve vintage designu. Jeho výhodou oproti žlutému a bílému zlatu je o něco nižší cena.

Bílé zlato

Prsteny z bílého zlata působí svěže, lehce a elegantně. Drahý kov bývá legován mědí, niklem a zinkem a na závěr pokovení rhodiem. Předností bílého zlata je jeho moderní vzhled ideální i pro méně tradiční designy prstenů. Nevýhodou je zmiňované pokovování, které se může časem opotřebovat. Šperk lze opravit opětovným rhodiováním.

Platina

Platina je žádaný a velmi vzácný kov stříbrné barvy. Je 30krát vzácnější než zlato, hypoalergenní a odolná proti poškrábání. Má elegantní chladný lesk, který dokonale zvýrazňuje lesk bílých diamantů. Barevné drahé kameny mohou v platině působit světleji. Nevýhodou platiny je vyšší cena a vyšší hmotnost. Výhodou platinových prstenů je jejich dlouhá životnost při zachování původní krásy. Platinové šperky jsou ideální pro ženy, které preferují aktivní životní styl.

Stříbro

Ve šperkařství se používá tzv. sterlingové stříbro, které obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % jiného kovu (nejčastěji mědi). Z bílých kovů je stříbro nejbledší, proto působí velmi něžně a chladně. Dokonale si rozumí s bílými i modrými drahokamy. Stříbrné snubní prsteny vypadají moderně a jsou cenově výhodnější. Na druhé straně mají kratší životnost, protože stříbro má tendenci ztmavnout nebo podlehnout mechanickým vlivům, zejména poškrábání. 

Náš tip: Pokud se rozhodnete pro stříbrný zásnubní prsten, zvažte pokovování rhodiem, které váš šperk ochrání před poškrábáním i zabarvením.

Titan

Velmi neobvyklou alternativou jsou titanové zásnubní prsteny. Titan je nejpevnější kov na světě. Má šedostříbrnou až černou barvu. Běžně se používá k výrobě pánských snubních prstenů, ale k dispozici jsou už i netradiční dámské snubní prsteny z titanu, obvykle zdobené průhledným drahokamem nebo krystalem. Předností tohoto kovu je jeho vysoká tvrdost, méně tradiční vzhled a nižší cena. Nevýhodou je, že s titanem se obtížně pracuje a není možné dodatečně měnit velikost prstenu. Některým nevěstám může také vadit, že se nejedná o vzácný kov.

Nerezová ocel

Nerezová ocel není ve šperkařství žádným nováčkem. Vyniká pěkným šedo-stříbrným vzhledem a vysokou pevností. Ocelové prsteny mají dlouhou životnost při zachování původního vzhledu. Představují ideální volbu pro ženy vyznávající aktivní životní styl, pro dámy pracující rukama, ale také například i pro alergičky. Ocelové zásnubní prsteny jsou cenově velmi výhodné, přičemž působí moderně a nenuceně. Ovšem stejně jako u titanu, ani v tomto případě se nejedná o vzácný kov.

Zajímavost: Věděli jste, že diamanty nejsou nezbytnou volbou pro zásnubní prsteny? Přečtěte si více o dalších drahých kamenech a polodrahokamech v zásnubních prstenech v samostatném článku!

Užitečné tipy na závěr

  • Diamanty s vysokou čistotou krásně vyniknou v bílých kovech, jako je bílé zlato nebo platina.
  • Diamanty s nižším stupněm čirosti budou působit krásněji v růžovém nebo žlutém zlatě.
  • Růžové, modré a tmavé drahokamy se více hodí k bílým kovům.
  • Hnědé a žluté drahé kameny budou harmonizovány s teplými tóny žlutého a růžového zlata.
  • Přestože nerezová ocel a titan nejsou považovány za drahé kovy, jedná se o praktickou volbu pro zásnubní prsteny. Zaručují totiž dlouhou životnost.
  • Výběr kovu doporučujeme přizpůsobit také budoucímu výběru svatebních prstenů, aby prsteny vedle sebe vypadaly vkusně. Pozor zejména na barevné rozdíly mezi jednotlivými bílými kovy a různými druhy žlutého zlata v závislosti na karátech. Zásnubní prsten z 18karátového zlata nemusí vypadat hezky vedle snubního prstenu ze 14karátového zlata. Totéž platí například pro kombinaci bílého zlata a stříbra.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY