Máte doma pravé zlato? Otestujte si svůj šperk

Ověřte si pravost zlata pomocí těchto jednoduchých tipů
Sdílejte
LinkedIn

Zlato je jednou z nejcennějších a nejvyhledávanějších komodit na naší planetě. Je považováno za symbol postavení, moci, bohatství a nesmrtelnosti. Působí luxusně, snadno se s ním pracuje, neznečišťuje se, nerezaví, jeho těžba je mimořádně náročná a naleziště velmi vzácná. Právě kvůli jeho vysoké hodnotě se na trhu od nepaměti objevují jeho napodobeniny. Levné šperky mohou být v lepším případě pozlacené, v horším případě mohou mít pouze barvu drahého kovu. Máte i vy doma kousek, o kterém pochybujete? Poradíme vám, jak rozpoznat pravé zlato od falešného.

Obsah článku

Co se považuje za pravé zlato?

Na úvod je důležité podotknout, že ani pravé zlaté šperky se nevyrábějí z ryzího zlata. Tento vzácný kov je totiž mimořádně měkký a poddajný, pro výrobu šperků nevhodný. Ve šperkařství se proto využívá směs zlata a jiných kovů, které zvyšují tvrdost a odolnost materiálu. Nejčastěji se jedná o platinu, palladium, zinek, stříbro nebo měď. Ryzí zlato má 24 karátů. Podle většiny mezinárodních standardů se vše, co má méně než 10 karátů zlata (méně než 41,7 %), považuje za falešné zlato.

Máte doma pravé zlato?

Zkontrolujte si puncovní značku

Puncovní značka se nejčastěji nachází na méně nápadných místech šperků, například na vnitřní straně prstenu nebo na zapínání náramku či náhrdelníku.

Puncovní označení zlata

Každý zlatý šperk o hmotnosti vyšší než 0,5 gramu musí být opatřen puncem, který označuje ryzost zlata. Na puncovní značce může být uvedeno trojmístné číslo nebo počet karátů v závislosti na tom, jaký klasifikační systém byl použit. Čisté zlato má 24 karátů (označení 24k) a ryzost 999/1 000 (označení 999). Na zlatých špercích nejspíše najdete označení 585 (14 karátů) nebo 750 (18 karátů). Pravost zlata však dokazují všechny následující značky:

  • v systému karátů: 14k, 15k, 18k, 20k, 21k, 22k, 23k, 24k
  • v systému metrickém: 585, 625, 750, 834, 875, 916, 958, 999

Jiné puncovní značky

Našli jste na šperku jinou puncovní značku? Pokuste se zjistit, co toto označení znamená. Klenotníci využívají ustálené systémy značení, které vám mohou o vašem šperku hodně napovědět. Níže uvádíme nejčastěji používané puncovní značky, které se nevztahují na zlaté šperky:

  • čísla 800, 925, 950 – označení stříbra
  • GP – pozlacený šperk
  • GF – šperk plněný zlatem
  • GE – šperk galvanizovaný zlatem
  • GEP – šperk galvanicky pokovený zlatem
  • HGP – šperk silně pozlacený
  • HEG – šperk pokovený těžkým zlatem

Chybějící puncovní značka

Pokud na šperku chybí punc, nemusí se nutně jednat o falešné zlato. Puncovní označení se v různých zemích postupně zavádí od 50. let minulého století. Starší šperky proto nemusí mít puncovní značku.

Otestujte zlato pomocí magnetu

K tomuto testu budete potřebovat dostatečně silný magnet, který přitahuje i kovové směsi. Umístěte jej do těsné blízkosti svého šperku a sledujte reakci. Pravé zlato není magnetické, takže ho magnet nebude přitahovat. Pokud uvidíte reakci, jedná se s největší pravděpodobností o falešné zlato, respektive imitaci drahého kovu.

Magnetický test je spolehlivý jen částečně. Pokud magnet šperk nepřitáhne, není zaručeno, že se jedná o pravé zlato. K výrobě šperků se používají i jiné nemagnetické kovy. K těm nejoblíbenějším patří chirurgická ocel.

Pravé zlato vs. falešné zlato

Otestujte zlato octem

Zlato je velmi stabilní kov, který v kontaktu s běžně používanými látkami nijak nereaguje. Pro test octem položte svůj šperk na rovný povrch. Pomocí kapátka naneste malé množství octa na méně viditelnou část šperku, například na vnitřní stranu prstenu. Nechte působit 15 minut a zkontrolujte výsledek. Pravé zlato v kontaktu s octem nijak nereaguje, zatímco většina kovů viditelně změní barvu.

Všímejte si zbarvení své pokožky

Pravé zlato nereaguje ani při kontaktu s potem nebo kožním potem. Pokud si při sundávání prstenu, náhrdelníku nebo náušnic všimnete výraznějšího zabarvení pokožky, pravděpodobně se nejedná o pravé zlato. Stříbro může na pokožce zanechat černé stopy a měď zelené stopy. Mějte však na paměti, že zlaté šperky jsou vyrobeny ze směsi zlata a jiných kovů. Dokonce i 14karátové zlato může na vaší pokožce zanechat jemné stopy. Nemělo by se však jednat o výrazné zbarvení.

Ačkoli každá z výše popsaných metod vám o vašem šperku něco řekne, žádná z nich není stoprocentní. Pokud tedy váš oblíbený šperk postrádá puncovní značku a chcete vědět, zda je z pravého zlata, doporučujeme vám vzít jej ke klenotníkovi.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru