Přestaňte ničit své šperky: Těmito aktivitami je poškozujete nejvíce

Těmito činnostmi si ničíte své šperky
Sdílejte
LinkedIn

Některé jsou velmi drahé, jiné jsou hodnotné vzpomínkami, které nesou. V každém případě jsou šperky pro většinu z nás velkou vzácností. Přesto si je ničíme nesprávnou péčí – někdy z nevědomosti, jindy z vlastní pohodlnosti. Výsledkem je poškrábané zlato, ztmavlé stříbro, drahokam bez lesku, křivý prsten či zlomený řetízek. Chcete-li se vyhnout podobným katastrofám u svých oblíbených kousků, vyvarujte se následujících chyb. Těmito aktivitami poškozujete své šperky nejvíce.

Obsah článku

Sport a cvičení svědčí tělu, ne šperkům

Šperky nejsou tou správnou cestou, jak při sportu vypadat dobře. Fyzické výkony se většinou spojují s množstvím tělesného potu, který šperkem rozhodně neprospívá. Náhrdelníky a náramky jsou při sportu doslova nebezpečné. Mohou se zachytit, zamotat a ohrozit sebe i vás. Prsteny se ohýbají při zvedání činek a břemen i při úderech. Subtilní napichovací náušnice vám necháváme ke zvážení.

Tleskání rukama poškozuje prsteny

Možná to zní nepravděpodobně, ale k poškození prstenů nejčastěji dochází při potlesku. Když lidé tleskají a přitom mají prsteny na obou rukou, jednotlivé kousky se třou o sebe, což nejednou způsobí poškrábání kovu nebo uvolnění kamene. Dále si dobře rozmyslete, jaké šperky vezmete na koncert či dětské vystoupení.

Plavání v moři a v bazénu ničí drahé kovy

Skočíte do moře, váš snubní prsten sklouzne na dno a je nenávratně pryč. Představa, při které běhá mráz po zádech, se může stát dřív, než se nadějete. V kontaktu se studenou vodou se prsty mírně stáhnou a prsteny jsou nám přirozeně volnější. Stačí pohyb a neštěstí je na světě. Riziko pro šperky však představuje i samotná voda v moři. Působením soli se vaše oblíbené kousky poškrábou a rázem ztratí původní lesk. Kovy mohou korodovat, zakalit se nebo ztmavnout. Bezpečná není ani voda v bazénu obsahující řadu chemikálií.

Práce na zahradě ohrožuje prsteny a náramky

Než vezmete do ruky motyku nebo rýč, sundejte si prsteny a náramky. Při práci na zahradě se hrabání půdy rukama zpravidla nevyhnete. Hlína, zrnka písku a drobné kamínky jsou nepřítelem kovů. Snadno se poškrábou a znehodnotí. Ani rukavice vaše krásné šperky stoprocentně neochrání. Zvedání břemen a pevný stisk pracovních nástrojů mohou vaše prsteny zdeformovat. Náramky se zase mohou při práci rukama snadno zachytit a roztrhnout.

Čištění šperků dle návodů na TikToku

Některé tipy na čištění šperků pomocí domácích prostředků jsou nepochybně užitečné a účinné. S jinými hacky však můžete o své drahocenné kousky definitivně přijít. V první řadě se vyhněte všemu abrazivnímu i silným chemikáliím, jejichž reakci nemůžete předvídat. Nejlepším domácím prostředkem na čištění šperků je obyčejné mýdlo. Velké NE řekněte zubní pastě. Ačkoli po prvním použití nemusíte vidět žádné změny, opakované použití povede k postupnému odbarvení, rychlému opotřebení kovu nebo případně ke zmatnění drahokamu. Při čištění šperků je také rozumné vyhnout se bělidlům, pleťovým vodám a všem kyselým složkám – například citronu, octu nebo kyselině citronové. Mohou vaše šperky nenávratně poškodit.

Pobyt v posteli ničí šperky

Další pro naše tělo blahodárná činnost, která šperkům rozhodně neprospívá. Jakkoli neuvěřitelně to zní, spánek ničí šperky. Zejména náhrdelníky, náramky a náušnice jsou náchylné k zachycení o látku pyžama nebo ložního prádla, případě k zamotání do vlasů. Přestože se můžete se svými oblíbenými kousky sžít natolik, že budou pro vás jako druhá kůže, přidejte ke své večerní rutině jeden krok a odložte je na bezpečné místo. Nezapomeňte, že šperky skladujte odděleně na suchém a nejlépe tmavém místě.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY