- Na pláž nepatří pokovené šperky ani některé drahé kameny.
- Šperkům s drahokamy může škodit voda, přímé slunce i abrazivní písek.
- V létě je třeba šperky častěji čistit a dbát na jejich správné skladování i při cestování.
Léto je ideálním obdobím pro prezentaci klenotů vaší šperkovnice. Odhalená, do bronzova opálená pokožka jim umožní dokonale vyniknout v záři slunečních paprsků. Pamatujte však na to, že horké letní počasí a dovolená u vody vašim šperkům neprospívají tolik jako vám. Vybírejte proto šperky na pláž či do bazénu opatrně a věnujte svým oblíbeným kouskům zvýšenou péči. Odmění se vám trvalou krásou.
Obsah článku
Které šperky (ne) jsou vhodné na pláž
Ostré slunce, písek, slaná mořská voda nebo chlorovaná voda v bazénu, opalovací krémy… Letní nástrahy pro vaše krásné šperky. Některé jim dokážou odolat, ale jiné kousky byste měli nechat raději ve šperkovnici.
K vodě jedině s drahými kovy
Zvýšenou vzdušnou vlhkost, jakož i koupání v moři či v bazénu, obecně lépe snášejí šperky ze žlutého zlata, platiny nebo mincovního stříbra. Naopak opatrnosti nikdy není dost u pokovených šperků, jejichž vrchní vrstva se lehce poškodí či opotřebuje. Mosazné šperky snášejí vodu hůře, ale jejich výhodou je, že se dají poměrně snadno vyčistit, čímž jim vrátíte zašlou krásu.
Chraňte své šperky s drahokamy
Jednotlivé drahokamy mají rozmanité vlastnosti a na fyzikální vlivy mohou proto reagovat různě. Nejdůležitější je proto znát drahý kámen, který zdobí váš šperk a na základě jeho odolnosti zvážit, jestli si ho vezmete k vodě. Některé drahé kameny jsou citlivé na abraziva a může jim uškodit písek nebo chlor ve vodě. Jiné hůře snášejí silné světlo, pod jehož vlivem mohou změnit barvu. Porézním kamenům zase škodí kontakt s pleťovou kosmetikou.
Pro ty, kteří neznají vlastnosti svého šperku s drahokamem, níže uvádíme nejoblíbenější drahé kameny s popisem jejich citlivosti:
- Opál: porézní drahokam, jehož poškození může způsobit teplo, případně vystavení chemikáliím nebo abrazivům. Opál je navíc citlivý také na otřesy a nadměrné vibrace.
- Smaragd: ošetřuje se cedrovým olejem, a proto je mimořádně citlivý zejména na chemikálie, které jej mohou odstranit.
- Perla: pórovitý drahokam, její poškození může způsobit nadměrné teplo, vystavení chemikáliím nebo abrazivům.
- Ametyst: citlivý na světlo, při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření může jeho barva vyblednout.
- Jantar: velmi měkký a citlivý na světlo, jeho poškození může způsobit vystavení chemikáliím nebo abrazivním látkám i dlouhodobé vystavení slunečnímu záření.
- Topas: citlivý na světlo, jeho dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může způsobit vyblednutí barvy.
Které typy šperků jsou vhodné na pláž
Šperky na pláž vybírejte podle toho, jakým aktivitám se chcete u moře věnovat. Budete-li se převážně slunit, zapomeňte na prsteny, náhrdelníky a náramky, které vám mohou zanechat výrazné bílé stopy, případně způsobit popálení. Vhodné jsou nanejvýš menší náušnice – i to jen v případě, budete-li si chránit hlavu před přímým sluncem.
Budete-li více plavat, odložte své prsteny a náramky, které vám mohou snadno sklouznout do vody. Obecně volte šperky s pevným zapínáním a upřednostněte tenčí náhrdelníky a náramky.
Jak zabalit šperky na cestu
Při balení šperků do kufru dbejte na to, aby se navzájem nedotýkaly. Předejdete tak jejich vzájemnému poškrábání. Oceníte cestovní organizér na šperky s oddělenými přihrádkami nebo speciální textilní sáčky. V nezbytném případě vám dobře poslouží i malé uzavíratelné plastové sáčky. Pozor, perly by v nich měly být uskladněny jen krátkodobě. Hrozí jejich poškození! Také dejte pozor, aby se vaše náramky a náhrdelníky nezamotaly.
Náš tip: Pokud nemáte organizér s věšáčky pro řetízky a náhrdelníky, poslouží vám i obyčejná brčka. Řetízek jednoduše provlečete jeho vnitřkem, zapnete a teprve poté ho vložte do šperkovnice.
Jak pečovat o šperky během léta
V létě platí stejné zásady péče o šperky jako po zbytek roku. Jediným rozdílem je, že vaše šperky budou vyžadovat častější čištění. V létě se doplňky přirozeně dostávají do většího kontaktu s potem a kosmetickými přípravky, které používáme k ochraně naší pokožky před sluncem. V letních měsících také trávíme více času venku, kde jsou šperky vystaveny prachu a drobným nečistotám. V ideálním případě byste měli své poklady po každém použití očistit mýdlem, vodou a jemnými ubrousky. Před uložením je nezapomeňte důkladně osušit.
Další zásady péče o šperky:
- Šperky skladujte na suchém a chladném místě tak, aby byly jednotlivé kousky od sebe odděleny.
- Citlivě zvažte, zda si své oblíbené šperky vezmete do vody nebo na sport.
- Jednou za 6 měsíců nechte své šperky odborně zkontrolovat v klenotnictví.