Pozlacené šperky: Správnou péčí prodloužíte jejich životnost

Naučte se starat o pozlacené šperky
Sdílejte
LinkedIn

Není všechno zlato, co se třpytí. Pozlacené šperky se skutečně třpytí k nerozeznání od opravdových klenotů z drahého kovu. Problém je, že se přestávají třpytit o něco dříve než jejich drahocenné protějšky a časem připomínají spíše suvenýr z jarmarku než vzácný šperk. Abyste zachovali jejich jas a celkový krásný vzhled co nejdéle, měli byste jim věnovat patřičnou péči. Podle odborníků by se vaše pozlacená bižuterie měla při náležitém přístupu dožít bez známek opotřebování až pěti let.

Obsah článku

Proces pozlacování a zlacení

V našich zeměpisných šířkách se i v souvislosti se šperky či bižuterií vžil pojem pozlacování. Procesem pozlacování však ve skutečnosti procházejí nekovové předměty jako porcelán, keramika či sklo. Kovy a tedy i značková bižuterie se zlatí.

Zlacení je nanášení velmi tenké vrstvy zlata na povrch jiného materiálu, většinou stříbra, chirurgické oceli nebo slitin různých kovů. Pozlacovací řemeslo vzniklo již ve starověku a jeho zrod souvisí s výrobou liturgických a rituálních předmětů. Díky povrchové vrstvě zlata vypadají předměty vzácněji a luxusněji.

Zlacení je proces nanášení tenké vrstvy zlata na další materiál

Metody zlacení

Samotné zlacení se realizuje mechanickou nebo chemickou metodou. Pozlacení plátkovým zlatem je mechanický proces, při kterém se na základní předmět aplikuje zlatá fólie známá také jako plátkové zlato. Následně se vyleští a celý objekt se potáhne ochranným šelakem.

Při chemickém zlacení se využívají chemické reakce a fyzikální procesy. V minulosti se používalo takzvané ohňové zlacení, od kterého se upustilo kvůli přítomnosti toxické rtuti. V současnosti se nejvíce využívá galvanické zlacení, při kterém se šperk určený k pozlacení ponoří jako katoda do pozlacovací koupele s roztokem kyanidu zlata. Zavedením elektrického proudu na šperk přilne tenká vrstva čistého zlata.

Proč pozlacené šperky ztrácejí na kráse?

Hlavním důvodem rychlého opotřebování pozlacené bižuterie je velmi tenká povrchová vrstva zlata. Vrstva drahého kovu nanesená při zlacení se měří v mikronech (jedna miliontina metru). Je přirozené, že tenké věci jsou náchylnější k poškození než ty silné. Snáze se poškrábou, ztratí na lesku a působí matně a opotřebovaně.

Za znehodnocení pozlacených šperků v některých případech může i základní kov, který má tendenci postupně se dostat na povrch a znehodnotit vrstvu zlata. Jako příklad uvádíme mosaz, která je velmi reaktivní a při ponoření do slané vody nebo při vysoké vzdušné vlhkosti rychle prorazí zlacení.

Jak pečovat o pozlacené šperky

Navzdory výše uvedenému existují poměrně jednoduché postupy, jak zabránit poškrábání a opotřebování vašich oblíbených módních doplňků. Spočívají v šetrném přístupu a ve správném skladování, nošení a čištění pozlacených šperků.

Čištění pozlacených šperků

Odborníci doporučují pozlacené šperky či bižuterii důkladně vyčistit minimálně jednou za tři měsíce. 

Smíchejte teplou vodu a saponát na nádobí nebo mýdlo (ne antibakteriální) v malé misce. Dopřejte vaší bižuterii několikaminutovou koupel a následně ji vyčistěte měkkým neabrazivním hadříkem nebo jelenicí, která nepouští vlákna. 

V žádném případě nepoužívejte leštící hadřík, který by mohl poškodit až odstranit zlacení. Vyhněte se také papírovým kapesníkům a ubrouskům, které váš šperk snadno poškrábou.

Naučte se starat o pozlacenou bižuterii

Nošení pozlacených šperků

Zlaté pravidlo nošení pozlacené bižuterie říká, že šperky by měly být poslední věcí, kterou si oblékáte a první věcí, kterou si svlékáte nebo ukládáte.

Aby se vaše řetízky, prsteny či náramky nepoškodily, chraňte je před kontaktem s vodou. Odkládejte je nejen před sprchováním, koupáním, plaváním, ale také před prací s čisticími prostředky a se saponáty.

Vyhněte se nošení šperků při namáhavé fyzické práci a sportovních aktivitách. Kromě hrozby mechanického poškození jim neprospívá ani kontakt s vaším potem. 

Chraňte vaše šperky i před běžně používanými kosmetickými přípravky, před parfémem, lakem na vlasy, krémem, make-upem či deodorantem.

Skladování pozlacených šperků

Správné skladování pozlacených šperků je minimálně stejně důležité jako jejich správné čištění.

Doporučuje se odkládat každý kousek pozlacené bižuterie do samostatného sáčku, pouzdra nebo šperkovnice, aby se nemohly navzájem poškrábat nebo odštěpit.

Ideální je skladování na tmavém a suchém místě v běžné teplotě. Vzdušná vlhkost a vysoké teploty mohou způsobit postupné ztmavnutí vašich oblíbených pozlacených náušnic, prstenu nebo jiného šperku.

Při dodržení zásad správné péče zůstanou vaše pozlacené šperky zářivé a lesklé po dlouhou dobu.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru