Péče o bižuterii spočívá nejen v jejím správném skladování

Správná péče je klíčem k dosažení co nejdelší životnosti bižuterie a šperků.
Sdílejte
LinkedIn

Kvalitní bižuterie je poutavá, vkusná a mezi ženami velmi oblíbená. Pokud však o ni není řádně pečováno, rychle ztratí svůj šmrnc. Původní stříbrný lesk nahradí tmavě šedý odstín, na povrchu se objeví nelichotivé škrábance a některé oblíbené kousky dokonce zanechají na kůži nevzhlednou zelenou stopu. Rychlost opotřebení šperku závisí na řadě faktorů – na typu vaší pleti, vlhkosti vzduchu, složení materiálu a způsobu péče. Zatímco první tři faktory lze těžko ovlivnit, správná péče o bižuterii může být pro životnost vašich oblíbených kousků zásadní.

Obsah článku

Správné skladování náušnic

Správné skladování bižuterie

Pokud bychom chtěli praktický návod, jak pečovat o bižuterii, měli bychom začít skladováním. I ta nejpoužívanější bižuterie stráví většinu svého života na stojánku nebo ve šperkovnici. A tak by to mělo být! Bižuterie není určena ke každodennímu nošení a rozhodně byste se s ní neměli ukládat ke spánku. Jak ji tedy správně skladovat?

Odkládejte jen čistou a suchou bižuterii

Vaše bižuterie přijde během dne do styku s prachem, potem, vlhkostí, kosmetikou a mnoha dalšími nečistotami. Než ji uložíte do šperkovnice, přesvědčte se, že je čistá a suchá. Ideální je, pokud ji vždy jemně přetřete měkkým hadříkem, který můžete mít položený vedle šperkovnice.

Na suchém tmavém místě

Zvýšená vlhkost a přímé sluneční světlo mohou na vašich krásných špercích zanechat nevzhledné stopy. Některé vaše šperky zezelenají, jiné ztratí svůj lesk a další začnou rovnou rezivět. Některé korálky pod vlivem vlhkosti a přímého světla mění barvu. Zapomeňte proto na skladování bižuterie v koupelně, na okenním parapetu nebo na toaletním stolku u okna.

Ve šperkovnici, v sáčcích nebo na stojánku

Abyste předešli vzájemnému poškrábání, měli byste jednotlivé kousky bižuterie skladovat odděleně. Vhodné jsou organizéry, šperkovnice s vnitřním členěním a měkké látkové sáčky na jednotlivé šperky. Pro náhrdelníky, náramky a prsteny se výborně hodí stojánky na bižuterii. Dbejte však na to, aby byly umístěny na tmavém místě, mimo dosah přímého světla.

Náš tip: Na trhu najdete speciální sáčky napuštěné antikorozním roztokem nebo absorpční proužky proti zabarvení, které jednoduše vložíte do šperkovnice k vaší bižuterii.

Čištění je jednou ze základních součástí péče o bižuterii.

Chraňte bižuterii před vodou a čisticími i kosmetickými přípravky

Na péči o vaši bižuterii byste neměli zapomínat ani během dne. Chcete-li zachovat lesk bižuterie, chraňte ji před kontaktem s jakýmikoli chemickými prostředky jako jsou saponáty, prášky, oleje, parfémy, krémy, tělová mléka apod. Dokonce i voda je pro vaše šperky škodlivá. Prsteny a náramky byste také měli sundat před mytím rukou, náhrdelníky před použitím parfému. Spolehlivě se tak vyhnete nepříjemným zeleným stopám na pokožce.

Kdy nechat oblíbené šperky raději doma

Jak jsme již zmínili, bižuterie není vhodná pro každodenní nošení. I když je těžké se s oblíbenými kousky rozloučit, jsou situace, kdy byste je rozhodně měli nechat odpočívat ve své šperkovnici:

  • sport a náročná fyzická práce,
  • wellness – sauna, bazén, masáž, lázeňské procedury,
  • úklid domácnosti, mytí nádobí,
  • práce na zahradě.

Bižuterii si dávejte jako poslední a skládejte jako první

Bižuterie a šperky jsou módní doplňky – měly by tedy doplňovat váš celkový outfit. Nasaďte si je až poté, co se obléknete, nalíčíte, učešete a použijete lak na vlasy, parfém, krém na ruce a další kosmetické přípravky. Naopak byste si je měli sundat jako první, než se po příchodu domů začnete převlékat. Zabráníte tak tomu, aby se vám zachytily o oblečení a mechanicky ho poškodily. Roztržený náhrdelník nebo poškozené náušnice při svlékání svetru nejsou nic neobvyklého.

Důležitá péče o šperky: pravidelné hloubkové čištění

Kromě obvyklého rychlého čištění šperků před jejich odložením byste měli svým šperkům čas od času – ideálně jednou za měsíc – dopřát takové důkladné hloubkové čištění. Můžete použít měkký hadřík namočený v čisté vodě nebo neabrazivní mýdlový roztok. K čištění těžko přístupných míst můžete použít měkčí zubní kartáček. Nezapomeňte bižuterii před odložením důkladně opláchnout a osušit.

Náš tip: Pro čištění bižuterie nikdy nepoužívejte prostředky určené k čištění šperků z drahých kovů. Jsou velmi drsné a mohly by způsobit zničení povrchové úpravy.

Možná si právě říkáte, že péče o bižuterii je velmi náročná a složitá. Ve skutečnosti vám však tyto činnosti nezaberou více než pár minut denně a vaším oblíbeným kouskům prodlouží život o měsíce až léta.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY