Není zlato jako zlato. Proč vsadit na zlaté šperky?

Podívali jsme se blíže na zlato a zlaté šperky
Sdílejte
LinkedIn

Nadarmo byste na trhu hledali šperky, které by byly obecněji populárnější než ty zlaté. Právě zlato totiž kraluje všem materiálům, ze kterých se módní doplňky vyrábějí. Samozřejmě, oblibě se těší například i stříbrné šperky, případně šperky z chirurgické oceli, ale pro zlaté šperky mluví nejvíc benefitů. Ty si podrobněji přiblížíme v následujících řádcích.

Obsah článku

Zlaté šperky: Není zlato jako zlato

Ještě předtím, než vyzdvihneme výhody zlatých šperků, se však musíme zastavit u zlata jako takového. Možná se vám už někdy stalo, že zatímco v jednom zlatnictví vám šperky ze zlata připadaly sytě žluté či přímo až příjemně teplé, tak v jiném se vám šperky ze zlata zdály být o něco chladnější. Mohlo to být osvětlením? Mohlo… Mnohem pravděpodobnější je ale to, že šlo o zlaté šperky z odlišného zlata. Není totiž zlato jako zlato.

Popularita zlata a zlatých šperků je nepopiratelná

Rozhoduje čistota zlata udávaná v karátech

Věděli jste, že čisté, resp. ryzí, 24karátové zlato je příliš měkké na to, aby se z něj vyráběly zlaté šperky pro každodenní nošení?

Z toho důvodu se do zlata určeného ke zpracování v módním průmyslu přidávají různé příměsi – nejčastěji stříbro, měď, zinek nebo palladium. Na pultech zlatnictví tak můžete rozlišovat například 18karátové (75procentní) zlato, 14karátové (58,5procentní) zlato nebo jiné. Takovým zpracováním získá zlato pevnost a odolnost potřebnou k využití ve šperkařství.

Zapamatujte si: Čím více karátů, tím sytější a teplejší barvu mají zlaté šperky.

Proč vsadit na zlaté šperky?

Jak jsme již avizovali v samém úvodu tohoto článku, zlaté šperky, resp. zlato samotné, nabízí svým majitelům řadu výhod. Za zmínku stojí například:

Dlouhá životnost

Jelikož zlato přizpůsobené k dalšímu zpracování ve šperkařství je mimořádně odolné a nepodléhá oxidaci, vyznačuje se dlouhou životností. Koupí zlatého šperku tak získáte doplněk, který se může při správné péči a pravidelné údržbě klidně dědit v rodině i několik dalších generací. Vzhledem k tomu je cena zlata z pohledu jeho využití v budoucnu vcelku výhodná.

Rozmanitost barev

Ano, i rozmanitost barev zlata lze považovat za jednu z jeho výhod. V tomto případě však nenarážíme na odstíny způsobené obsahem zlata v dané slitině, které jsme zmiňovali o něco výše. Máme na mysli 3 barvy zlata, ve kterých se zlaté šperky objevují na trhu nejčastěji.

  • šperky ze žlutého zlata
  • šperky z růžového zlata
  • šperky z bílého zlata

Pravdou ovšem je, že i za takovouto barevnou úpravou zlata stojí použité příměsi. V závislosti na nich si můžete vybrat zlaté šperky přesně podle vašeho gusta. Pro úplnost jen dodáme, že:

  • žluté zlato nejčastěji obsahuje měď a stříbro
  • růžové zlato obsahuje ještě větší podíl mědi
  • bílé zlato vzniká nanášením rhodia na povrch šperku

Hodnota, luxus a sebevědomí

Hodnotu zlata jsme sice načrtli už o něco výše, konkrétně v části o jeho dlouhé životnosti, ale nedá nám ji nezmínit i v souvislosti s luxusním podtónem zlatých šperků. Když totiž vsadíte na zlaté šperky, budete se moci těšit z doplňků, které vám svým nenapodobitelným luxusem dodají dávku sebevědomí. A ruku na srdce, takový benefit není nikdy ke škodě.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru