Stříbro vs. chirurgická ocel: Který kov je lepší?

Stříbro nebo chirurgická ocel?
Sdílejte
LinkedIn

Řadí se k nejoblíbenějším kovům ve šperkařství. Vyznačují se chladnými tóny a dobrou odolností. Lákají příznivou cenou a lehkým, svěžím vzhledem. Stříbro a chirurgická ocel mají mnoho společného, a přesto se od sebe zásadně liší. Přemýšleli jste někdy, který z těchto kovů je lepší? Odpověď budeme hledat v následujícím srovnání.

Obsah článku

Stříbro

Ryzí stříbro (ryzost 999/1 000) je neobvykle lesklý ušlechtilý kov. V této podobě je však pro výrobu šperků naprosto nevhodné, protože je příliš měkké. Při výběru stříbrných šperků se většinou setkáte s takzvaným sterlingovým stříbrem s ryzostí 925/1 000. Jedná se o slitinu kovů, obsahující 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsí. Nejčastěji se přidává měď, díky které je stříbro tvrdší, ale mírně ztrácí na lesku a získává jemné zakalení. Některé šperky mohou obsahovat také zinek, platinu nebo nikl, který se dnes používá méně často, jelikož se jedná o silný alergen. Sterlingové stříbro se označuje puncovní značkou 925.

Vlastnosti stříbra

Stříbrné šperky vynikají velmi pěkným světlým vzhledem s příjemným leskem. Stříbro je velmi dobře tvárné, což vytváří nekonečné možnosti pro detailně propracované stříbrné náušnice, přívěsky či prsteny. Je však také náchylnější k poškození, zdeformování, poškrábání či zabarvení. V případě ztráty svého původního lesku však lze velmi snadno vyčistit.

Náramek z chirurgické oceli

Chirurgická ocel

Chirurgická ocel, tak jak se s ní většinou setkáváme v prodejnách šperků a bižuterie, je druhem nerezové oceli. Opět se jedná o slitinu více kovů, jejichž poměr se liší v závislosti na třídě chirurgické oceli. Ve šperkařství se hojně využívá ocel třídy 300, konkrétně 316L s příměsí niklu a chromu. Tato ocel má nejhezčí vzhled a je jednou z nejpevnějších. Kromě šperkařství se používá například k výrobě chirurgických skalpelů.

Vlastnosti chirurgické oceli

Chirurgická ocel se navzdory obsahu niklu považuje za hypoalergenní. Nikl je v oceli velmi pevně vázán a téměř neproniká na povrch. Alergické reakce na šperky z oceli jsou proto velmi vzácné. Ocel je mimořádně pevný, odolný a poměrně těžký kov. Je velmi dobře cenově dostupná, má příjemný vzhled a je nenáročná na údržbu.

Stříbro vs. chirurgická ocel

Jak už to tak bývá, odpověď na otázku, který kov je lepší, bude záviset na vašich osobních preferencích. Abychom vám usnadnili výběr, přinášíme přehled výhod a nevýhod obou oblíbených kovů.

Výhody stříbra

 • jedná se o drahý kov
 • ve srovnání s ostatními drahými kovy je cenově velmi dostupné
 • je velmi poddajné a nabízí designovou všestrannost
 • snadno se čistí a opravuje
 • je považováno za elegantní kov

Nevýhody stříbra

Výhody chirurgické oceli

 • odolná vůči poškrábání a poškození
 • odolná vůči korozi
 • designově vhodná pro každodenní nošení
 • cenově velmi dobře dostupná
 • nenáročná na údržbu

Nevýhody chirurgické oceli

 • v případě poškození nelze snadno opravit
 • hůře tvarovatelná do jemných detailů
 • šedý, matnější stříbrný tón

Závěrečné shrnutí

Každý z kovů má své klady a zápory a právě rozmanitost trhu zajišťuje, že jsou splněna očekávání a potřeby každého zákazníka. Chirurgická ocel se jeví jako vhodná volba pro každodenní použití, protože vydrží pravidelné nošení bez poškození. Na druhou stranu stříbro nabízí vyšší hodnotu a vyzařuje větší eleganci.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru