Křišťálové šperky: Vše, co o nich potřebujete vědět

Řekneme vám více o špercích s křišťálem.
Sdílejte
LinkedIn

„Zbožňuji nosit drahokamy, ale ne proto, že jsou moje. Třpyt nemůžete vlastnit, můžete ho jen obdivovat,“ řekla Elizabeth Taylor, známá svou nádhernou sbírkou drahokamů. Křišťálům, včetně drahých kamenů, vskutku nelze upřít krásu, která oslňuje a zvyšuje přitažlivost každého šperku. Z hlediska vzhledu a hodnoty jsou prakticky nadčasové. Jaké materiály se používají při výrobě třpytivých pokladů a jaká je jejich hodnota? Vyžadují speciální péči? Dnes vám křišťálové šperky představíme podrobněji.

Obsah článku

Křišťály nejsou jen diamanty

Slovo křišťál pochází z řeckého krystallos, které odkazuje na bájný ledový palác, v němž sídlili olympští bohové. Tento úžasný výtvor nedokázalo roztavit ani slunce. To je pravděpodobně důvod, proč si křišťály spojujeme s něčím mimořádně vzácným. Ve skutečnosti se jejich cena odvíjí od materiálu, ze kterého byly vyrobeny, a samozřejmě od kvality zpracování. Nemusí to být jen drahokamy.

Jaký je rozdíl mezi křišťálem a drahokamem?

Křišťály a drahé kameny by se neměly zaměňovat. Drahokamy se vyskytují přirozeně v přírodě jako minerály v podobě kamenů nebo se vyrábějí synteticky. Ve své přírodní podobě jsou drsné a beztvaré, ale velmi vzácné. Naproti tomu křišťál se vyznačuje trojrozměrným geometrickým tvarem, například čtyřúhelníkem nebo šestiúhelníkem. Do podoby křišťálu se brousí nejen drahokamy, ale také polodrahokamy nebo speciálně upravené sklo.

Křišťál je specifický tvar, do kterého se brousí drahé kameny.

Křišťálové šperky: Jaké kameny je zdobí nejčastěji?

Ceny křišťálových šperků začínají na stovkách a končí na tisících až desetitisících korunách. Primárně se odvíjejí od hodnoty použitých materiálů.

Šperky s drahokamem

Nejvzácnější křišťály používané ve špercích jsou drahokamy. Vaše drahé šperky mohou být zdobeny:

 • Rubíny: krvavě červené kameny, vyzařující půvab, luxus a eleganci.
 • Smaragdy: vynikají krásnou zelenou barvou a tajemným kouzlem.
 • Safíry: známé královskou modrou a jedinečnou noblesou.
 • Diamanty: králové drahokamů, ideální bezbarvé, bezvadné a čiré křišťály s jedinečným leskem.

Šperky s polodrahokamem

Polodrahokamy jsou cenově dostupnější minerály, které nejsou tak vzácné, ale často krásné v podobě křišťálů zasazených do šperků. Mezi nejoblíbenější z nich patří např:

 • Granáty: v červené nebo zelené barvě jsou ohnivé a vášnivé.
 • Topasy: většinou ve světle modré barvě, výborně se hodí ke stříbru nebo bílému zlatu.
 • Turmalíny: fascinují okouzlujícími odstíny od jemné po sytě růžovou.
 • Ametysty: ve fialové barvě jsou symbolem královské moci.
 • Zirkony: nejstarší minerály na zemi, v syntetické podobě se používají jako výborná alternativa diamantu.

Šperky s křišťály Swarovski

Elementy Swarovski jsou pravděpodobně nejslavnější křišťály na světě, které nenesou označení drahých kamenů. Jedná se o přesně broušené, třpytivé křišťály z olovnatého skla prémiové kvality. Vyrábějí se z písku, křemene a dalších minerálů. Nikdo však nezná jejich přesné složení, které je již po staletí výrobním tajemstvím společnosti.

Křišťálové šperky: Jakou péči potřebují?

Křišťálové šperky, stejně jako jakékoli jiné, by se měly udržovat v čistotě. Správné skladování na tmavém a suchém místě ochrání vaše poklady před prachem a jiným znečištěním. Abyste předešli vzájemnému poškrábání (křišťály a kovy mohou mít různou tvrdost), doporučujeme je skladovat odděleně.

Jednoduchý návod na čištění křišťálových šperků z nerezového kovu:

 • Pomocí běžného fénu vyčistíte křišťálové šperky od jemných prachových částic a suchých nečistot. Používejte studený vzduch.
 • Ponořte šperk na 10 až 15 minut do teplé vody s kapkou jemného mycího prostředku. Důkladně ho opláchněte.
 • Šperk osušte a čištění dokončete jemným hadříkem.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru