Rubín – vzácný drahokam plný lásky!

Rubín ve své typické červené barvě
Sdílejte
LinkedIn

Na světě existuje mnoho drahokamů, ale jen málokterý z nich se dokáže svou vzácností vyrovnat rubínu. Koneckonců, věděli jste, že rubín může být za určitých okolností dražší než diamant stejné velikosti? Každopádně, spolu se safíry, smaragdy a diamanty se řadí mezi nejcennější kameny. Ne nadarmo se mu říká i král všech drahokamů.

Obsah článku

Tvrdší než ocel

Rubín patří obecně mezi nejtvrdší drahokamy. Jelikož je tvrdší než ocel, jeho syntetické formy se s oblibou používají i v průmyslové výrobě. Co se však týče jeho přirozeného původu, ten se spojuje s Cejlonem. Jedna z legend ale říká, že rubín vznikl z krve orlice Lal z Barmy, které se bála všechna zvířata. Až na sklonku jejího života se k ní odvážil přiblížit výr, který ji dlouho pozoroval. Chtěl se s ní podělit o jídlo, ale ona odmítla. Prý nastal její čas. Ještě jednou ale vyletěla přes hory. Postupně však začala klesat, až z její krve na skalách vznikly krásné sytě červené rubíny.

Zapamatujte si: Rubín je druh korundu. Červené barvě vděčí za chrom, který je v něm obsažený.

Rubín a jeho léčivé účinky

Kromě označení „král všem drahokamů“ se rubín často označuje také s názvy jako drahokam lásky, vášně či emocí. Vyplývá to i z jeho červené barvy, která dokáže zmíněnou vášeň přirozeně vzbuzovat. Kromě toho ale dokáže rubín i pozitivně ovlivňovat tělo člověka. Za zmínku stojí některé z jeho léčivých účinků, jako například:

  • doplňování životní energie
  • vedení k pozitivnímu myšlení
  • přispívání k lepší rovnováze
  • vyvolání lásky a vášně
  • podporování správné funkce srdce a oběhového systému
  • zlepšování zraku
  • zmírňování menstruačních bolestí
Rubín patří mezi nejpopulárnější drahokamy

Rubín a jeho vzácnost

Vzácnost rubínu pramení zejména z jeho barvy a čistoty. Jak jsme zmiňovali již v samém úvodu tohoto článku, za určitých okolností může být rubín dokonce dražší než diamant v podobné váhové kategorii.

Barva

Když jde o barvu, rubín může mít různé odstíny. Sice se nejčastěji spojuje se svou sytě červenou barvou, ale žádným překvapením nejsou ani odstíny růžové, oranžové, hnědé či fialové. Mimochodem, co se týče růžových zbarvení, názory odborníků se často rozcházejí. Zatímco jedna skupinka mluví o rubínu růžové barvy, tak ta druhá ho označuje za zcela jiný druh korundu – růžový safír. Každopádně, nejcennějšími rubíny jsou ty sytě červené, jejichž barvě se říká také „holubí krev“.

Čistota

Pro rubíny jsou charakteristické takzvané jehličky – malé inkluze, resp. kazy, které přirozeně snižují kvalitu, čistotu a celkovou vzácnost kamene. Pokud však dokáží vytvořit zajímavé a jedinečné obrazce, může cena rubínu paradoxně narůst.

Rubín a šperky

Tak jako samotný rubín, i rubínové šperky patří mezi náramně ceněné kousky. I proto jsou součástí mnoha královských rodin, resp. korunovačních klenotů. Mimořádně žádané a ceněné jsou však i v běžném životě. Dámy, které nosí šperky s rubíny, obvykle hýří sebevědomím.

Věděli jste, že rubínové šperky se obvykle dávají jako dar ke 40. či 50. výročí svatby?

A na závěr si neodpustíme jednu poutavou zajímavost, v níž hraje rubín hlavní roli. Říká se, že když chcete vytěžit z léčivých účinků rubínu co nejvíce, měli byste jej nosit na srdci nebo na prstu. Jako nejefektivnější šperk se tedy v tomto případě jeví rubínový přívěsek/náhrdelník nebo rubínový prsten. Na druhé straně, myslíme si, že nic nezkazíte ani rubínovým náramkem či rubínovými náušnicemi.

Rubín se využívá hodně i ve šperkařství

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY