Puncování šperků: Co se skrývá za označením punc stříbra 925?

Zjistěte, co se skrývá za označením 925
Sdílejte
LinkedIn

Faktem je, že drtivá většina lidí se při kupování šperků řídí zejména jejich vizuální stránkou. Vedle ní se však často přehlížejí puncovní značky. Víte, co to vlastně je? Například na takovém stříbře se obvykle objevuje malé trojčíslí 925. V následujících řádcích se zaměříme především na to, co je to punc stříbra.

Obsah článku

Puncování šperků

Důležitou informací je, že punc vypovídá nejen o pravosti šperku, ale také o jeho původu a ryzosti. Na základě toho se i odlišují 3 druhy puncovních značek:

  • státní punc
  • ryzostní punc
  • identifikační punc

Pozor! Na vašem šperku nemusí být automaticky všechny 3 značky. Záleží to i na tom, jaké podmínky má dohodnutá země, ve které se šperk prodává, se zemí jeho dovozu.

Puncování stříbra - stříbrné šperky

Státní punc

Pod označením státní punc rozumíme malou značku na šperku, která potvrzuje jeho pravost. Jedná se o obrázkový symbol, jehož podoba se liší v závislosti na puncovních úřadech jednotlivých zemí. Ne každý šperk však musí obsahovat státní punc. Potřeba státního punce se odvíjí nejen od výše zmiňovaných dohod, ale také od toho, jakou váhu drahého kovu daný šperk obsahuje. I v tomto případě se však podmínky mohou pro jednotlivé země lišit.

Ryzostní punc

Co se týče ryzostního punce, resp. ryzostní značky, zpravidla jde o trojčíslí, které udává ryzost kovu. Pro lepší pochopení uvádíme příklad na zlatě (punc stříbra totiž zvlášť probereme o něco níže).

Příklad: U označení zlatých šperků se velmi často můžete setkat s trojčíslím 585, resp. kompletní značkou 585/1000. Co to znamená? Toto číslo vypovídá o 58,5 % zlata ve slitině daného šperku. Takovému zlatu se jinak říká i 14karátové.

Identifikační punc

Když jde o identifikační punc, ten může mít dvojí podobu:

  • výrobní punc
  • odpovědnostní punc

V tomto případě byste měli vědět, že každý klenotník, živnostník či firma, jednoduše subjekt zabývající se výrobou, dovozem či prodejem šperků, by měl být registrován u příslušného puncovního úřadu. Na základě toho by měl mít přidělenou svou výrobní nebo odpovědnostní značku – podle toho, zda šperky, které prodává, pouze dováží (odpovědnostní punc) nebo i vyrábí (výrobní punc).

Co je to punc stříbra 925?

Pokud jste nepřeskočili výše zmiňovaná slova o ryzosti zlata, mělo by vám být více méně jasné, co se skrývá za označením slovního spojení punc stříbra 925. Ano, trojčíslí 925 vypovídá o 92,5 % čistého stříbra v daném šperku. Co ale tvoří zbývajících 7,5 %? Obvykle se jedná o měď, která dodává povrchu šperku na odolnosti a pevnosti. Samotné stříbro je totiž poměrně měkký a lehce opotřebovatelný kov.

Zajímavost: Klenotnickému stříbru s 92,5procentním obsahem čistého stříbra se jinak říká také sterlingové stříbro.

Teď, když víte, co se skrývá za označením punc stříbra 925, vám nezbývá už nic jiného, ​​než si vybrat váš nový stříbrný šperk. V souvislosti s tím vám však doporučujeme, abyste si nastudovali, jak vyčistit stříbro. I když se do stříbrných šperků přidávají příměsi pro větší odolnost, běžným nošením se vaše šperky dříve či později opotřebují. Jakmile k tomu dojde, naše tipy na jejich vyčištění dozajista oceníte.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY