Smaragd – zelený drahokam s vlastním výbrusem

Smaragd - vzácný drahokam s typickou barvou
Sdílejte
LinkedIn

Smaragd patří společně s diamantem, rubínem a safírem do takzvané velké čtyřky vzácných drahokamů. Zatímco v současnosti jsou jeho největší naleziště na území Kolumbie, Brazílie a Zambie, v minulosti se ve velkém těžil v Egyptě, kde jsou také jedny z nejstarších známých smaragdových dolů. Není proto divu, že ve smaragdech našla zalíbení i legendární královna Kleopatra. Možná si ji získali svojí jedinečnou zelenou barvou, která je pro ně tak charakteristická.

Zajímavost: Smaragd dostal pojmenování na základě řeckého „smaragdos“ a francouzského „esmeraude“, což v překladech znamená „zelený drahokam“.

Obsah článku

Smaragd – základní charakteristika

Smaragd patří do skupiny berylů. Jeho největším poznávacím znakem je zelená barva, která může mít různé odstíny. Ty se liší v závislosti na obsahu chromu a vanadu v jeho struktuře. Co se týče jeho tvrdosti, je tvrdší než křemen. Na druhé straně je však velmi křehký, a proto vyžaduje citlivé a opatrné zacházení. I z toho důvodu není v rámci šperků vhodný pro každodenní nošení.

Pro smaragdy jsou příznačné charakteristické časté inkluze – drobné praskliny. I kvůli nim jsou smaragdy tak křehké. Vypovídají však o jejich pravosti a odlišují je od syntetických napodobenin. Proto jim v žádném případě nesnižují hodnotu.

Věděli jste, že pro zvyšování pevnosti se smaragdy ošetřují olejem nebo pryskyřicí? Zmiňované tekutiny dokonalým způsobem vyplní drobné inkluze a drahokam se tak stane odolnějším.

Zelená barva smaragdu může mít různé odstíny

Smaragd a jeho opracování

Vzhledem ke své křehkosti představuje smaragd do určité míry značnou výzvu pro klenotníky, kteří si troufnou na jeho opracování. Zajímavostí je, že na jeho broušení byl vymyšlen speciální výbrus. Označuje se jako emerald, což anglicky znamená právě smaragd.

Zapamatujte si: Výbrus emerald spočívá v obroušení smaragdu do obdélníku nebo čtverce. Následně se zbrušují rohy, což má hned dvojí důvod. Kromě toho, že takové „zkosení“ přidá smaragdu na kráse, ještě jej i ochrání před mechanickým namáháním a případným poškozením. Jak jsme totiž zmiňovali, je velmi křehký a citlivý.

Největší naleziště smaragdů

Když jde o největší naleziště smaragdů na celém světě, na prvním místě je jednoznačně Kolumbie. Tato země patří k jeho největším producentům. Za ní následuje Brazílie a Zambie. Samozřejmě, smaragdy se vyskytují i v jiných koutech světa – jak v Severní Americe a Evropě, tak v Asii a Austrálii.

Barva smaragdů

Barva a inkluze jsou tím, co činí ze smaragdů jedinečné drahokamy. Krásné je na nich také to, že mohou mít různé odstíny. Rozlišujeme například:

  • kolumbijské smaragdy – sytě zelená barva
  • brazilské smaragdy – jemná zelená barva s nádechem žlutých odstínů
  • zambijské smaragdy – jemné modré odstíny
Smaragd se využívá často ve šperkařství

Smaragdové šperky

Na trhu je sice mnoho šperků, ale ty smaragdové jsou jedinečné ve více ohledech. Jedním z nich je i ta skutečnost, že se obvykle dávají jako dary k 20. či 35. výročí svatby. Nejoblíbenějšími jsou v tomto případě smaragdové náušnice, ale v pozadí nejsou ani smaragdové náramky a náhrdelníky.

Náš tip: Pokud si náhodou smaragd, resp. smaragdové šperky nemůžete dovolit nebo hledáte cenově dostupnější, ale stále krásný doplněk k určitým smaragdovým náušnicím, případně ke smaragdovému náramku či náhrdelníku, doporučujeme vám sáhnout po zelených korálcích.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru