Šperky k výročí: Vyberte ten správný šperk k 1. až 10. výročí svatby

aké šperky jsou vhodné pro výročí svatby?
Sdílejte
LinkedIn

Téměř každé manželství začíná zásnubním prstenem a snubními prsteny, které vyjadřují zpečetění svazku. V návaznosti na to jsou šperky přirozeným a velmi vhodným dárkem i při oslavách výročí. Významná svatební výročí jsou tradičně spojena nejen s ustálenou symbolikou, ale také s konkrétním drahým kovem nebo drahým kamenem. Díky tomu je výběr šperků k výročí nejen snadný, ale také velmi zábavný a inspirativní. Podle níže uvedené časové osy bude výběr šperku pro vaši drahou polovičku hračkou.

Obsah článku

1. výročí: Bavlněná svatba

První rok společného života si novomanželé obvykle užívají vzájemnou blízkost, náklonnost a společné chvíle. Jednoduše řečeno, žijí život jako v bavlnce. Proto označení bavlněná svatba.

Šperky k prvnímu výročí: Zlato

První výročí je většinou nejsladší, plné krásných vzpomínek na společně prožité dny. Proto se jako klasický šperk volí jednoduchý, jemný a decentní kousek z bílého, růžového nebo žlutého zlata. Důvod je také velmi praktický: po prvních letech organizování společného života páru často nezbývá mnoho finančních prostředků. Jednoduchý zlatý náhrdelník nebo jemný zlatý náramek je proto vynikající volbou.

2. výročí: Papírová svatba

Papír se v tomto případě používá jako symbolika nepopsaných dopisů. Připomíná dvojici, že dva roky, které spolu prožili, jsou jen malým zlomkem toho, co jim přinese budoucnost, a že je jen na nich, jakými zážitky naplní své dny.

Šperky k druhému výročí: Granáty

Granát je velmi všestranný a rozmanitý. Ve špercích se používá v různých barevných provedeních, ale klasikou je sytě granátová červená. Vedle prstenů s granátem vyniknou i granátové přívěsky nebo granáty zasazené do náušnic.

3. výročí: Kožená svatba

Třetí rok v manželství obvykle provází první krize. Když se ji manželům podaří úspěšně překonat, jejich vztah bude pevnější a silnější než kůže. Odtud název kožená svatba.

Šperky ke třetímu výročí: Perly

Perly působí elegantně, jemně a přitom velmi vzácně a slavnostně. Představují proto skvělý dárek k výročí ve chvíli, kdy manželé již něco ve společném životě zvládli. Slavnostní atmosféru evokuje nejen klasický perlový náhrdelník, ale také řetízek s perlovým přívěskem či perlové náušnice.

Vybíráme šperky k výročí svatby

4. výročí: Květinová svatba

Květiny jsou symbolem lásky v manželství, ale také vzájemného usmiřování po předchozích neshodách. Proto propůjčily své jméno čtvrtému výročí svatby, při jehož příležitosti je kromě šperků vhodným dárkem i velká kytice.

Šperky ke čtvrtému výročí: Modré topazy

Stejně jako květiny se i topaz vyskytuje v mnoha barvách a odstínech. Modrý topaz je však ze všech nejvzácnější a v historii byl spojován s láskou a náklonností. Je proto předurčen být součástí šperku ke čtvrtému výročí.

5. výročí: Dřevěná svatba

Dřevo symbolizuje teplo domova, ale představuje také velmi krásný, odolný a relativně stabilní materiál. Stalo se proto symbolem prvního velkého milníku – pátého výročí manželství.

Šperky k pátému výročí: Safíry

Safír je vzácný, tvrdý a odolný drahokam. Historicky symbolizuje věrnost a upřímnost. To jsou pravděpodobně hlavní důvody, proč jsou šperky se safírem spojovány s pátým výročím. Obzvláště oblíbené jsou safírové prsteny a přívěsky.

10. výročí: Růžová nebo cínová svatba

Manželé, kteří jsou spolu deset let, již obvykle mají pevný a stabilní vztah naplněný vzájemným respektem. Muži při této vzácné příležitosti obdarovávali své ženy růžemi a dámy jim na oplátku dávaly cínové upomínkové předměty. Odtud pochází symbolický název výročí.

Šperky k desátému výročí: Diamanty

Diamanty jsou mimořádně ceněny již od středověku. Jsou velmi vzácné a díky své tvrdosti také nesmírně odolné. Právem si tedy vysloužili spojení s desátým výročím svatby. Diamantový prsten může být krásnou připomínkou svazku, který jste před deseti lety zpečetili snubními prsteny.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru