Ametyst – fialový kámen, který má hluboký význam

Poznejte ametyst - vzácný drahokam s nezaměnitelnou barvou
Sdílejte
LinkedIn

Ametyst je cenný kámen, který má z hlediska svých psychologických účinků mimořádně hluboký význam. Vyznačuje se překrásnými fialovými odstíny, které z něho dělají drahokam vhodný pro šperky a módní doplňky. Jelikož patří do mineralogické skupiny křemene, charakterizuje ho poměrně slušná tvrdost. Podle Mohsovy stupnice se mu připisuje tvrdost 7.

Obsah článku

Kámen ametyst

Z historického hlediska koluje o ametystu mnoho legend. Lze říci, že většina z nich (když ne všechny) má jednoho společného jmenovatele – víno. Koneckonců, samotný název ametyst pochází z řeckého slova „amethystos“. Tento výraz můžeme přeložit například jako „neopilý“, resp. „střízlivý“. V minulosti se totiž věřilo, že ametyst posiluje střízlivost mysli. Dokonce, vyráběly se z něj i sklenice na víno. A aby toho nebylo málo, používal se i při léčení otravy alkoholem.

Fialová barva ametystu

Fialové odstíny

Ametyst je veřejností vnímán zejména jako fialový kámen. Za jeho fialové odstíny jsou zodpovědné stopy hliníku a železa v jeho složení. Zajímavostí je, že jeho barva má vliv také na jeho cenu. Zpravidla nejcennějšími jsou ametysty sytě fialové barvy – bez inkluzí.

Jiné odstíny

Za nejbližšího příbuzného ametystu se považuje ametrín. Jedná se o kámen, pro který jsou příznačné odstíny fialové a žluté barvy. Kromě toho existují i ​​ametysty s barvou smaragdu, tedy zelené. Ty však vznikají přičiněním lidského faktoru – konkrétně tepelným opracováním. Jejich cena je přirozeně nižší než u sytě fialových odrůd.

Mimochodem, tepelným zpracováním lze upravit i výše zmiňované ametríny. Jejich odstíny fialové a žluté se působením tepla změní na zlatavé tóny. Takto upraveným kamenem se říká zlatavé citríny.

Věděli jste, že ametyst nemá rád přímé sluneční záření? Jeho působením vybledne a ztratí účinky, které se mu připisují. Aby je získal zpět, měl by se „dobíjet“ pod proudem tekoucí vody.

Ametyst má několik zajímavých účinků

Ametyst – jeho význam a účinky

Jak jsme již zmínili v předchozích řádcích, ametyst má skutečně hluboký význam. K jeho nejvýznamnějším a zároveň nejznámějším účinkům patří ochranné funkce mnoha smyslů. Nenarážíme jen na výše zmiňovanou ochranu před alkoholem, ale třeba i před opojením.

Kromě toho se říká, že ametyst odbourává stres a špatnou energii. Také by měl posilovat klid, mír, trpělivost i rovnováhu. A podobně jako rubín, i ametyst má co do činění s láskou. Říká se, že na ni přeměňuje utrpení.

Zajímavost: Nejznámějším ametystem je kámen, který má délku až 3 m. S jeho šířkou 1,8 m, výškou 2,2 má celkovou váhou 13 tun a jde o vůbec největší ametyst, jaký byl kdy objeven. K vidění je v muzeu v Číně.

Ametyst jako součást šperků

Pro své krásné odstíny, odolnost, možnosti výbrusů a také význam je ametyst oblíbenou součástí šperků. Za zmínku stojí například náušnice, náramky, náhrdelníky či přívěsky z ametystu.

Jak nosit šperky z ametystu?

  • Ametyst se doporučuje nosit blízko u srdce, což je případ náhrdelníků.
  • Abyste vytěžili co nejvíce z jeho účinků, měli byste jej nosit na nedominantní ruce.
  • Když ho budete nosit na dominantní ruce, dokážete přenést jeho účinky na někoho druhého.
  • Na účinky ametystu má vliv i nasměrování jeho hrotu – když jej nasměrujete k sobě, můžete těžit z jeho síly.
  • Když kámen ametyst, resp. jeho hrot, nasměrujete od sebe, ztratí svůj význam.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru