Ametyst – fialový kámen, který má hluboký význam

Poznejte ametyst - vzácný drahokam s nezaměnitelnou barvou
Sdílejte
LinkedIn

Ametyst je cenný kámen, který má z hlediska svých psychologických účinků mimořádně hluboký význam. Vyznačuje se překrásnými fialovými odstíny, které z něho dělají drahokam vhodný pro šperky a módní doplňky. Jelikož patří do mineralogické skupiny křemene, charakterizuje ho poměrně slušná tvrdost. Podle Mohsovy stupnice se mu připisuje tvrdost 7.

Obsah článku

Kámen ametyst

Z historického hlediska koluje o ametystu mnoho legend. Lze říci, že většina z nich (když ne všechny) má jednoho společného jmenovatele – víno. Koneckonců, samotný název ametyst pochází z řeckého slova „amethystos“. Tento výraz můžeme přeložit například jako „neopilý“, resp. „střízlivý“. V minulosti se totiž věřilo, že ametyst posiluje střízlivost mysli. Dokonce, vyráběly se z něj i sklenice na víno. A aby toho nebylo málo, používal se i při léčení otravy alkoholem.

Fialová barva ametystu

Fialové odstíny

Ametyst je veřejností vnímán zejména jako fialový kámen. Za jeho fialové odstíny jsou zodpovědné stopy hliníku a železa v jeho složení. Zajímavostí je, že jeho barva má vliv také na jeho cenu. Zpravidla nejcennějšími jsou ametysty sytě fialové barvy – bez inkluzí.

Jiné odstíny

Za nejbližšího příbuzného ametystu se považuje ametrín. Jedná se o kámen, pro který jsou příznačné odstíny fialové a žluté barvy. Kromě toho existují i ​​ametysty s barvou smaragdu, tedy zelené. Ty však vznikají přičiněním lidského faktoru – konkrétně tepelným opracováním. Jejich cena je přirozeně nižší než u sytě fialových odrůd.

Mimochodem, tepelným zpracováním lze upravit i výše zmiňované ametríny. Jejich odstíny fialové a žluté se působením tepla změní na zlatavé tóny. Takto upraveným kamenem se říká zlatavé citríny.

Věděli jste, že ametyst nemá rád přímé sluneční záření? Jeho působením vybledne a ztratí účinky, které se mu připisují. Aby je získal zpět, měl by se „dobíjet“ pod proudem tekoucí vody.

Ametyst má několik zajímavých účinků

Ametyst – jeho význam a účinky

Jak jsme již zmínili v předchozích řádcích, ametyst má skutečně hluboký význam. K jeho nejvýznamnějším a zároveň nejznámějším účinkům patří ochranné funkce mnoha smyslů. Nenarážíme jen na výše zmiňovanou ochranu před alkoholem, ale třeba i před opojením.

Kromě toho se říká, že ametyst odbourává stres a špatnou energii. Také by měl posilovat klid, mír, trpělivost i rovnováhu. A podobně jako rubín, i ametyst má co do činění s láskou. Říká se, že na ni přeměňuje utrpení.

Zajímavost: Nejznámějším ametystem je kámen, který má délku až 3 m. S jeho šířkou 1,8 m, výškou 2,2 má celkovou váhou 13 tun a jde o vůbec největší ametyst, jaký byl kdy objeven. K vidění je v muzeu v Číně.

Ametyst jako součást šperků

Pro své krásné odstíny, odolnost, možnosti výbrusů a také význam je ametyst oblíbenou součástí šperků. Za zmínku stojí například náušnice, náramky, náhrdelníky či přívěsky z ametystu.

Jak nosit šperky z ametystu?

  • Ametyst se doporučuje nosit blízko u srdce, což je případ náhrdelníků.
  • Abyste vytěžili co nejvíce z jeho účinků, měli byste jej nosit na nedominantní ruce.
  • Když ho budete nosit na dominantní ruce, dokážete přenést jeho účinky na někoho druhého.
  • Na účinky ametystu má vliv i nasměrování jeho hrotu – když jej nasměrujete k sobě, můžete těžit z jeho síly.
  • Když kámen ametyst, resp. jeho hrot, nasměrujete od sebe, ztratí svůj význam.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kabelky Guess

Jak si vybrat kabelku krok za krokem

Pro formální a slavnostní příležitosti volte robustnější kabelky menších rozměrů. Pro každodenní nošení vám dobře poslouží větší kabelky s delšími popruhy přes rameno. Při výběru

Přejít nahoru