- Cenu perel ovlivňují různé faktory, například druh perly, její původ, velikost, barva a lesk.
- Kultivované perly se dnes používají téměř výhradně ve šperkařství, a to jak sladkovodní, tak mořské kultivované perly.
- Cena perlového náhrdelníku je také určena sladěním jednotlivých perel.
Královny mezi drahokamy. Perly jsou ve šperkařství synonymem elegance, sofistikovanosti a dokonalé nadčasové krásy. Patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším drahým kamenům vůbec. Částky na cenovkách perlových náhrdelníků a jiných elegantních skvostů se však často až diametrálně liší. Pohybují se od desítek, přes stovky až po tisíce či dokonce desítky miliony korun za ty nejexkluzivnější kousky. Přitom stále mluvíme o pravých perlách. Podle čeho se tedy určuje cena perel a jakou hodnotu mají ty vaše?
Obsah článku
Jak se rodí perla: Přírodní vs. kultivovaná
Navzdory cenovým rozdílům jsou přírodní i kultivované perly pravé drahokamy. Vznikají jako produkt ústřic a perlorodek ve sladkých i ve slaných vodách.
Proces zrodu perly je v případě kultivovaných i přírodních perel naprosto stejný. Rozdíl je jen ve vnějším podnětu. V případě přírodních perel bývá takovým podnětem nejčastěji zrnko písku nebo parazit, který se dostane do perlorodky. Ústřice následně začne vylučovat perleť, kterou ve vrstvách pokrývá cizí částici. Oproti tomu kultivované perly vznikají s lidským přičiněním. Pěstitelé cíleně vkládají do perlorodek dráždidla, nejčastěji tkáň jiné ústřice, aby tím podnítily přirozený růst perly.
Přírodní perly jsou dnes mimořádně vzácné a ojedinělé. Většina perlových šperků se dnes vyrábí pouze z kultivovaných perel. To je také důvod, proč jsou přírodní perly potenciálně mnohem dražší než jejich vypěstované protějšky. Ceny perel však ovlivňuje řada dalších faktorů.
Faktory určující cenu perel
Konečnou cenu perel nejvýrazněji ovlivňuje jejich kvalita. V současnosti je zaveden systém hodnocení podle 7 faktorů, které určuje Americký gemologický institut (GIA). Tyto faktory v konečném důsledku odrážejí nejen cenu perly, ale také její krásu.
Velikost perly
Větší perly jsou obecně dražší, protože k jejich vytvoření byl zapotřebí delší čas. Velikost perly se měří v milimetrech, přičemž každý další milimetr zvyšuje hodnotu perly.
Tloušťka perleti
Perlu tvoří jednotlivé vrstvy perleti. Čím jsou tyto vrstvy silnější, tím je perla odolnější, kvalitnější a tím i hodnotnější.
Lesk perly
Kvalitnější a dražší perly mají ostrý a jasný lesk. Levnější perly bývají matnější. Lesk je často nejpreferovanějším faktorem při stanovování ceny perel, neboť určuje krásu perlových šperků.
Tvar perly
Perly mohou mít různé tvary blížící se kulaté symetrii. Nejvzácnější jsou právě ty dokonale kulaté drahokamy. Mnozí šperkaři a sběratelé si ale více cení nepravidelných, tzv. barokních perel, a to právě pro jejich jedinečnost.
Kvalita povrchu perly
Kvalita povrchu vypovídá o výskytu nedokonalostí na povrchu perly, jako jsou skvrny či šmouhy. Nejvzácnější a nejdražší jsou perly s dokonalým povrchem.
Shoda perel
Shoda je faktor, který určuje již samotnou cenu perlového šperku. Vypovídá o tom, jak dobře jsou perly sladěny z hlediska tvaru, velikosti, lesku, barvy či kvality povrchu. Čím vyšší je shoda jednotlivých perel, tím dražší je dámský náhrdelník nebo jiný šperk.
Různé druhy perel a jejich ceny
Dalším faktorem, který se významně podílí na ceně šperků, je druh perel. Rozlišujeme sladkovodní a mořské perly.
Ceny sladkovodních perel
Sladkovodní perly jsou obecně cenově dostupnější. Důvod je jednoduchý: zatímco z mořských perlorodek vyroste pouze jedna nebo maximálně dvě perly, ze sladkovodních ústřic může během jednoho růstového cyklu vyrůst až 50 perel. Průměrná cena sladkovodní perly se pohybuje od 750 do 1200 Kč.
Ceny mořských perel
V závislosti na tom, kde se mořské perly pěstují rozlišujeme:
- mořské Akoya perly
- tahitské perly
- jihomořské perly
Za nejexotičtější jsou považovány tahitské perly, které vynikají svými tmavými barvami. Jsou také známé jako černé perly a jejich ceny se v průměru pohybují od 6 000 do 16 000 Kč.
Akoya perly jsou klasické bílé mořské perly. Pěstují se v Japonsku a Číně a jejich ceny se v průměru pohybují od 2 400 do 7 200 Kč.
Jihomořské perly se pěstují ve vodách Austrálie, Indonésie a Filipín. V porovnání s perlami Akoya jsou vzácnější zejména díky své velikosti. Ceny perel se v tomto případě pohybují od 4 800 do 11 000 Kč.
Zajímavost na závěr: Nejdražší perlu na světě objevil filipínský rybář v mořích ostrova Palawan. Měřila neuvěřitelných 66 cm a její hodnota je v současnosti na úrovni 100 milionů dolarů.