- Hope Diamond neboli modrý diamant je jedním z nejvzácnějších a nejkrásnějších diamantů na světě.
- Vzácný drahý kámen je dnes zasazen do zlata a vystaven ve washingtonském muzeu, které jej dostalo darem.
- Cena modrého diamantu se nyní odhaduje na 200 – 350 milionů dolarů.
Zrodil se před miliony let v indických dolech, aby zdobil brože nejslavnějších francouzských králů 17. století a dodnes se obdivuhodně třpytí v galerii Harryho Winstona ve Washingtonu. Tajemný a legendami opředený příběh slavného Hope Diamond potvrzuje, že diamanty jsou věčné a jejich lesk právem fascinuje lidstvo již po staletí. Představme si dnes jeden z nejslavnějších drahých kamenů všech dob, modrý diamant, nazývaný také jako francouzský modrý nebo Hope Diamond.
Obsah článku
Co je modrý diamant?
Slavný Hope Diamond je přírodní diamant, který ohromuje svou barvou, krásou, velikostí i cenou. Byl vytěžen v 17. století v indickém dole Kollur, z něhož pochází několik korunovačních klenotů.
V současnosti má modrý diamant 45,52 karátů, což představuje 9,104 g. Velikostí se přirovnává s vlašskému ořechu nebo k holubímu vejci. Za svou historii však prošel několika úpravami. Původně se měl vytěžit s odhadovanou hmotností neuvěřitelných 115 karátů (23 g).
Modrý diamant není jen obrazný název. Tento drahý kámen má skutečně jedinečnou modrou barvu, za kterou vděčí stopovému množství bóru. V ultrafialovém světle vyzařuje červenou fosforescenci. Je považován za jeden z nejkrásnějších diamantů na světě.
V současnosti je Hope Diamond osazen ve zlatě v přívěsku Toison d’or. Jeho cena se odhaduje na 200 – 350 milionů dolarů. Zajímavostí je, že takto drahý šperk daroval Národnímu muzeu přírodní historie král diamantů, Harry Winston, který jej do instituce poslal poštou v obyčejné obálce za 2 dolary a 44 centů.
Příběh modrého diamantu
Diamantová story se začala psát v roce 1666, kdy se nahrubo opracovaný modrý 115karátový poklad ocitl v rukou francouzského obchodníka Jeana-Baptiste Taverniera.
Z Indie přímo na francouzský královský dvůr
Uplynuly dva roky, než se Tavernierovi podařilo oslovit francouzský královský dvůr a v roce 1668 diamant prodal samotnému Ludvíku XIV. Rozmarný král si nechal oslnivě modrý kámen vybrousit a zasadit do zlaté brože, kterou nosil na kravatě. Modrý diamant francouzské koruny měl po zpracování 69 karátů. Historie říká, že si jej oblíbili i další členové královské rodiny. S oblibou ho nosil Ludvík XVI. i jeho manželka Maria Antoineta.
Tajemství modrého diamantu
Dalších 20 let příběhu modrého diamantu zůstává příběh modrého diamantu před světem zahalen tajemstvím. Během Velké francouzské revoluce se vzácný klenot spolu s jinými královskými poklady ztratil a na dvě desetiletí se po něm doslova slehla země. Po stopách jeho příběhu se můžeme znovu vydat až v roce 1812, kdy se záhadně objevil v majetku anglického krále Juraje IV. Říká se, že za jeho propašování do Anglie se zasloužila králova manželka Caroline of Brunswick. Mezitím však z neznámých důvodů změnil svůj tvar i velikost a z původního drahého kamene zbylo už jen současných 45,52 karátu.
Modrý diamant v rukou klenotníků a sběratelů
O pár let později odkoupil modrý diamant z královského majetku britský bankéř a sběratel diamantů Henry Philip Hope, jehož jméno modrý diamant nese dodnes (proto Hope Diamond). Klenot pak několikrát změnil majitele, aby se na počátku 20. století objevil i v rukou slavné klenotnické rodiny Cartier. Teprve v roce 1949 jej koupil Harry Winston, který vzácný modrý diamant o 9 let později daroval americkému Národnímu muzeu přírodní historie. Tam je unikátní klenot vystaven dodnes v galerii nesoucí jméno štědrého dárce.
Kletba diamantu nebo chytrý marketingový tah?
Legenda praví, že vzácný modrý diamant je prokletý a každého, kdo se ho dotkne, postihne těžký osud. Mnozí z jeho bývalých majitelů zemřeli za krutých okolností, byli popraveni, zavražděni, uvrženi do vězení nebo jim tragicky zemřel někdo z blízké rodiny. Takové osudy a úmrtí však nebyly v minulosti ničím neobvyklým. Stála tedy za neštěstím majitelů modrého diamantu tajemná kletba?
Historici se dnes přiklánějí k názoru, že legenda o kletbě byla chytrým reklamním trikem Pierra Cartiera. Legendární mystika mu pomohla vzbudit zájem o modrý diamant, povýšit jej na jeden z nejvzácnějších klenotnických artefaktů na světě a prodat jej za mnohem vyšší cenu.