- Šperky jsou součástí historie lidstva již desítky tisíc let.
- Nejdražší šperk z filmového plátna má hodnotu více než 1 milion dolarů.
- Většina zlata pochází z vesmíru.
Šperkařství je nejen krásné, ale také mimořádně zajímavé odvětví, jehož kořeny sahají desetitisíce let do minulosti. Šperky se nosily napříč historií jako symboly moci i jako poslové zpráv. Zajímavé je, že k ušlechtilému aktu zdobení těla měli blízko především muži. Představte si honosnou královskou korunu jako nejcennější klenot země. Pokud si tedy pod pojmem šperk představujete jen to, co je prezentováno ve výlohách současných klenotnictví, následující fakta o špercích vás možná překvapí.
Obsah článku
Nejstarší šperky
Zdobení těla má mnohem hlubší kořeny v lidské historii, než byste možná čekali. Potvrzují to fascinující archeologické nálezy. V roce 2004 byl v Jižní Africe objeven náhrdelník z mušlí, jehož stáří vědci odhadují na 75 000 let. Mezi další starobylé šperkařské zajímavosti patří korálky ze skořápek pštrosích vajec nalezené v Keni nebo šperky z lidských zubů, které vědci objevili v Bulharsku. Až si příště budete zapínat svůj oblíbený náhrdelník, vzpomeňte si na toto starodávné dědictví předků.
První naleziště diamantů
První diamanty byly objeveny na území Indie, odkud se po legendární Hedvábné stezce vyvážely do Číny a dalších částí světa. Lidstvo dokonce léta věřilo, že Indie je jediná země, kde se nacházejí diamanty. Dnes se mnohem více těchto vzácných kamenů těží v Rusku, Kanadě a v Africe. Vyrábějí se dokonce i v laboratořích.
Diamanty se v zásnubních prstenech nepoužívaly
Ve 30. letech minulého století tvořily diamantové prsteny asi jen 10 % zásnubních prstenů. V 90. letech 20. století se již diamanty nacházely v 80 % zásnubních prstenů. Co se za těch 60 let změnilo? Diamantová společnost De Beers přišla na trh s reklamním sloganem „Diamanty jsou věčné“. Díky tomuto chytrému marketingu se diamanty staly symbolem lásky a věčného svazku.
Nejdražší šperky na filmovém plátně
Když se řekne šperk a film, který kousek si představíte? Srdce moře z filmu Titanic? Nebo prsten z Pána prstenů? Ve skutečnosti si nejdražší šperk zahrál spolu s Nicole Kidman ve filmu Moulin Rouge. Byl to platinový náhrdelník vykládaný diamanty. Jeho hodnota přesahuje 1 milion dolarů. V těsném závěsu následuje náhrdelník z Pretty Woman a diamantový zásnubní prsten ze Sexu ve městě 2.
Safír a rubín je ze stejného kamene
Tak odlišné, a přitom tak podobné. Jeden nádherně modrý, druhý ohnivě červený a oba pocházejí ze stejného minerálu, z korundu. Zajímavým faktem šperkařství je, že změnu barvy způsobují stopová množství jiných prvků. Korund obohacený titanem a železem dává modrý safír. Krásná červená barva rubínu zase pochází ze stopového množství chromu v minerálu.
Čiré zlato ohnete mezi prsty
Přestože hrdě nosíte šperky z pravého drahého kovu, s čirým zlatem jste se pravděpodobně ještě nesetkali. Kvůli své měkkosti a poddajnosti se 24karátové zlato ve špercích nepoužívá. Je dokonce tak měkké, že byste ho mohli bez větší námahy ohýbat mezi prsty. Pro použití ve špercích se proto tento drahý kov leguje s dalšími, tvrdšími příměsemi.
Veškerá platina světa by se vešla do vašeho obývacího pokoje
Platina je mimořádně drahý a vzácný kov. Na světě jí je tak málo, že by se bez problémů vešla do průměrného obývacího pokoje. Platina se vyskytuje v přírodě přirozeně, ale jen velmi výjimečně a ve velmi malém množství. Na 30 g platiny je třeba v průměru vytěžit asi 10 tun rudy.
Zlato pochází z vesmíru
Není žádnou novinkou, že zlato je na Zemi extrémně vzácný kov. Zajímavá fakta o špercích nám však říkají, že většina zlata pochází z vesmíru. Předpokládá se, že se na Zemi dostalo v dešti meteoritů před více než 4,5 miliardami let. Zlato, ze kterého dnes máte prsten, se tedy možná před miliardami let toulalo dalekým vesmírem.