Etiketa doplňků: Jak kombinovat šperky

Ukážeme vám, jak nejlépe kombinovat šperky
Sdílejte
LinkedIn

Život je prý příliš krátký na to, abychom nosili nudné šperky. Kombinování šperků je jakousi zábavnou módní hrou, která má však svá nepsaná pravidla. Pokud se jimi budete řídit, získáte outfit, který přitáhne nejeden obdivný pohled. Nevhodně sladěné doplňky však pošlou i ten nejvkusnější outfit do módního pekla. Jaká je tedy etiketa nošení šperků, která pravidla jsou již zastaralá a jaké kombinace způsobují módní faux pas? Naučíme vás, jak kombinovat šperky vkusně a jednoduše.

Obsah článku

Kombinování šperků: Fakty a mýty

Pravidla v módě se mění stejně jako kabelky v dámském šatníku. Co platilo včera, je dnes minulostí, a ani takzvané „zlaté zásady“ nejsou věčné. Začněme tedy tím, že si ujasníme, která pravidla pro kombinování šperků platí i v 21. století a která jsou již módní historií.

Kombinace zlata a stříbra není povolena

Mýtus! Nebo lépe řečeno – módní přežitek. Kombinace kovů mají v současnosti zelenou a nahrávají originálnímu stylu a rebelii. I zde však platí určité zásady kombinování. Kovy různých barev by se měly kombinovat výhradně v jednom typu šperku. Můžete nosit řetízky ze žlutého, bílého a růžového kovu současně. Totéž platí pro náramky, náušnice nebo prsteny. Stylisté však rozhodně nedoporučují kombinovat zlaté náušnice se stříbrným řetízkem.

Drahé kameny jsou nejlepším přítelem ženy

Fakt! Drahé kameny, ale i jejich napodobeniny, jsou stále in. Můžete si vyhrát s jejich variacemi a kombinacemi a vždy budete vypadat vkusně a stylově. Měli byste si však zachovat určitý smysl pro proporce. Elegantní náušnice, prsteny a přívěsky s drobnými kamínky se výborně hodí ke každodennímu pracovnímu i ležérnímu stylu. Ale masivní náhrdelník à la Rose z Titaniku je lepší volbou pro večerní outfit.

Nebojte se nosit drahé kameny, jsou stále in!

Dva druhy šperků jsou maximum

Mýtus! Jistě jste už slyšeli o třech zónách nošení šperků. Tvoří je oblast rukou, krku a obličeje a již léta se doporučuje vyplnit maximálně dvě z nich. Je nejvyšší čas na tento mýtus zapomenout. Ve skutečnosti není důležité množství šperků, ale způsob, jakým jsou vzájemně kombinovány a s oblečením. I ten nejvkusnější outfit může zkazit jeden nevhodně zvolený prsten.

Pravé šperky a bižuterie k sobě nepatří

Fakt! Nikdy, ale opravdu nikdy nekombinujte očividnou bižuterii s drahými kovy. V kombinaci se zlatem nebo stříbrem vyniknou třpytivé kameny, ale ne masivní barevné korálky nebo extravagantní náušnice s různými aplikacemi.

Stačí jeden výrazný kus

Fakt! Snažte se vždy upoutat pozornost jen na jedno místo na vašem těle. Můžete si vybrat masivní prsten, výrazný přívěsek nebo velké náušnice. Ale nikdy ne najednou! Pamatujte, že méně je obvykle více. Kombinací několika výrazných šperků dosáhnete efektu „vánočního stromku“.

Při kombinování šperků to nepřehánějte s výraznými kousky.

Jak vzájemně kombinovat šperky: Rychlé tipy

 • Aby všechny šperky ve vašem outfitu tvořily soudržný celek, měly by mít alespoň jeden spojovací prvek. Může to být kov, barva kamenů nebo geometrické tvary.
 • Používejte vrstvení náhrdelníků a náramků. Můžete nosit více náhrdelníků najednou a nemusí mít stejnou délku ani barvu. Čím více vrstev vytvoříte, tím stylovější bude výsledný efekt. Totéž platí pro náramky.
 • Kombinujte masivní náramky s jednoduchými úzkými prsteny.
 • Výrazný náhrdelník se hodí k méně nápadným náušnicím. Naopak masivnější extravagantní náušnice vyniknou vedle jednoduchého řetízku s jemným přívěskem.
 • Vytvořte si základní sadu šperků, která bude obsahovat jednoduché prsteny, náušnice, náramky a řetízky v podobném designu. V situacích, kdy si nevíte rady nebo se vám prostě nechce kombinovat šperky, je budete moci spolehlivě použít.
 • Hodinky a náramky jsou vynikající kombinací. Nezapomeňte, že hodinky by měly vždy vyniknout. Hodí se k nim jednodušší a jemnější kousky.

Jak kombinovat šperky s oblečením: Rychlé tipy

 • Méně nápadné doplňky se skvěle hodí k byznys stylu. Vhodně budou vypadat jemnější náušnice, prsteny a přívěsky. Můžete se však rozhodnout i pro jeden výrazný kousek. Vedle monochromatického vzhledu a strohých siluet dokonale vynikne masivní prsten nebo široký náramek.
 • Výjimečné večerní příležitosti si žádají šperky z drahých kovů. Exkluzivní kousky dokonale doplní vaše elegantní šaty. Není však třeba je přetěžovat, postačí jeden, maximálně dva, klidně i cenově dostupné šperky.
 • Masivní náhrdelník se nejlépe hodí k hlubokému výstřihu do V. Měl by přiléhat na pokožku.
 • Na vrchní díl bez výstřihu aplikujte tenké, delší náhrdelníky a elegantní přívěsky.
 • K jednoduchému jednobarevnému outfitu si můžete dovolit kombinovat náhrdelník, náušnice i prsteny či náramky.

Kombinování šperků vám pomůže vyjádřit, kdo jste. Otevřete tedy odvážně svou šperkovnici a popusťte uzdu své fantazii. Určitě najdete spoustu kreativních možností, jak kombinovat šperky a doladit tak své outfity. Nezapomeňte však na jednu věc – slunce není na dovolené, abyste svítili místo něho – méně je často více.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru