Naučíme vás, jak rozeznat stříbro od bižuterie

Ukážeme vám, jak rozeznat stříbro od bižuterie
Sdílejte
LinkedIn

Moudré přísloví říká, že je třeba vybírat klenot, sukno a ženu při denním světle. Ať už jste šperk neuváženě koupili, dostali jste ho nebo jste ho zdědili, rozhodně se vyplatí vědět, co nosíte na svém těle. Přestože i bižuterie může být kvalitní a krásná, drahý kov má přece jen jiný šmrnc. Pro netrénované oko je odlišení bižuterie od stříbra téměř nemožné. Existuje však několik chytrých triků, které vám pomohou odhalit, jestli má váš skvost ušlechtilé složení. Naučíme vás, jak rozeznat stříbro od bižuterie.

Obsah článku

Krátce o stříbře

Stříbro je ušlechtilý kov bílé barvy a krásného lesku. Mezi jeho největší výhody patří, že odolává korozi a oxidaci. Má dlouhou životnost, a i po letech jej lze velmi jednoduše vyčistit a navrátit mu ztracený jas. Kromě šperkařství se hojně využívá i v elektronickém a fotografickém průmyslu. Čisté stříbro (99,9 %) je velmi měkké, málo odolné a snadno se poškrábe a láme. K výrobě šperků se proto využívá takzvané mincovní stříbro nebo sterlingové stříbro, jehož ryzost se pohybuje na úrovni kolem 90 %. Zbývající procenta tvoří jiný kov, nejčastěji měď nebo zinek. Takto upravené stříbro je pružnější a pevnější. Za svou oblíbenost vděčí nejen kvalitě a vzhledu, ale také přijatelné ceně.

Bižuterie – imitace drahých šperků?

Bižuterie původně opravdu vznikla s cílem napodobit drahé a vzácné šperky. V současnosti už i tento segment značně pokročil, a přestože nevyužívá ušlechtilé kovy, kvalitní produkty vynikají originalitou a uměleckou hodnotou. Z pohledu materiálů zde nachází své uplatnění vše, co si jen dovedete představit. Vedle skla a kovu je to hlavně kůže, koženka, dřevo, hlína či látka.

Kvalitní bižuterii nejčastěji tvoří směs kovů a skleněná imitace drahokamu. Zatímco zlato většinou nahrazuje tombak, k imitaci stříbra se používá hliník, cín, olovo, železo a nikl v různých poměrech a směsích. Povedené kousky jsou k nerozeznání od pravého stříbra.

Jak rozeznat stříbro od bižuterie

Na první pohled odliší pravé stříbro a bižuterii jen odborné oko. Existuje však několik jednoduchých způsobů, jak zjistit, jestli má váš šperk skutečně ušlechtilý původ.

Pravé stříbro lze poznat podle puncovní značky

Puncovní značka

Nejjednodušším poznávacím znakem drahého kovu je puncovní značka. Pokud je váš šperk z pravého stříbra, měl by mít vygravírované číslo, které označuje jeho ryzost. Šperky ze stříbra mají nejčastěji punc 925, což naznačuje, že z tisíce jednotek je až 925 čisté stříbro. Zbývajících 75 jednotek tvoří jiný kov, který zvyšuje kvalitu materiálu. Čisté stříbro, se kterým se ve šperkařství setkáte jen ojediněle, by mělo punc 999. Natrefit můžete i na značku 830 nebo 800.

Pokud vlastníte starší šperk, chybějící punc ještě nemusí znamenat, že se jedná o bižuterii. S puncováním začalo až v 70. letech minulého století, kdy byla ve Vídni podepsána Úmluva o kontrole a označování výrobků z drahých kovů.

Test s magnetem

Velmi snadný způsob, jak poznat stříbro od bižuterie, nabízí test s magnetem. Vychází z toho, že stříbro není magnetické, a tedy magnet by váš stříbrný řetízek nebo prsten neměl přitahovat. Pokud váš šperk přiskočí k magnetu, zaručeně se nejedná o stříbro. Tento test však funguje jen jednostranně. Pokud magnet nepřitahuje váš šperk, nemusí to automaticky znamenat, že daný kousek je ze stříbra. Existují také jiné kovy, které nejsou magnetické.

Test s teplem

Stříbro má nejlepší tepelnou vodivost ze všech známých kovů. Stříbrný šperk se zahřeje i ochladí mnohem rychleji než bižuterie. Pokud jej ohříváte v dlaních, velmi rychle nabude teploty vašeho těla. Stejně tak, pokud ho ponoříte do horké vody, do několika vteřin se ohřeje na její teplotu. Velmi často se využívá také test s kostkou ledu. Pokud led položíte na masivnější prsten, poskládaný řetízek nebo náramek ze stříbra, velmi rychle začne tát.

Test s křídou

Tento test provádějte velmi opatrně, na méně viditelném místě šperku, například na vnitřní straně prstenu. Naneste na malou plochu klasickou křídu a nechte chvíli působit. Pravé stříbro bude s křídou reagovat a ta ztmavne.

Pozor! Reakce může zanechat zabarvení na vašem šperku!

Test se zvukem

Stříbro lze také slyšet. Tento test bude vyžadovat spolupráci šperku, o kterém máte absolutní jistotu, že je stříbrný. Pokud tímto šperkem cinknete o jiný stříbrný šperk, měli byste uslyšet krásný zvonivý zvuk. Pokud je zvuk spíše „tupý“, jeden ze šperků je bižuterie.

Hodnotu šperku neurčuje materiál

Existuje poměrně mnoho způsobů, jak rozeznat stříbro od bižuterie. Vybrali jsme pro vás ty nejjednodušší, které snadno zvládnete i doma s běžně dostupnými pomůckami. Každopádně, nezapomeňte, že hodnotu darovaného šperku neurčuje podíl ušlechtilého kovu, ale emoce, se kterou byl darován.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY