Meteority, beton, dinosauří kosti: Neobvyklé materiály ve šperkařství

Netradiční materiály při výrobě šperků
Sdílejte
LinkedIn

Zatímco drahé kovy, drahokamy a perly jsou základem designu šperků již celá staletí, tvůrci hledají pro své kousky inspiraci i v mnohem kreativnějších materiálech. Jejich výtvory jsou jedinečné a poskytují novou úroveň, se kterou se někteří nositelé dokonale shodují. V následujících řádcích vám představíme několik neobvyklých materiálů ve šperkařství. Možná budou některé z nich tou správnou volbou právě pro vás.

Obsah článku

Šperky z porcelánu

Přednosti porcelánu spočívají v jeho tvrdosti, tepelné odolnosti a dlouhé životnosti. Své uplatnění našel ve šperkařství ještě v 19. století. Sloužil jako „plátno“ pro miniaturní portréty, které se následně zasazovaly do šperků. Malované a glazované porcelánové aplikace jsou i dnes oblíbenou součástí dámských přívěsků, náušnic či

Kreativním způsobem využívá porcelán ve svých kolekcích španělská značka Lladró, která vedle svítidel a domácích dekorací nabízí také porcelánové šperky inspirované jednoduchostí přírody.

Šperky z betonu

Beton je chladný, tvrdý, neutrální a dobře tvarovatelný materiál, který se neuplatňuje jen ve stavebnictví, ale i ve šperkařství. Vyrábí se jako směs cementu, písku nebo hrubšího kameniva, vody a dalších přísad, kterými mu šperkaři dodávají požadované vlastnosti. Následně se beton tvaruje odléváním do formy a nanášením na podklad nebo se šperky přímo vyřezávají z částečně vytvrzených betonových bloků.

Ve svých kolekcích jej v plné míře využívá například americká značka Orbit. Kombinace betonu a kovu se objevují v jejích prstenech, náušnicích, vrstvených dámských náhrdelnících či stohovatelných prstenech.

Šperky ze dřeva

Dřevo je lehký, na dotek příjemný, teplý materiál. Jeho využití ve šperkařství má dlouholetou tradici. Podle archeologických objevů se dřevo pro výrobu šperků používalo již ve starověku a dále napříč celou historií šperkařství. Ve 21. století jsou dřevěné šperky považovány za umělecká díla s přidanou hodnotu. Moderní designéři experimentují s širokou škálou dřevin, přičemž využívají udržitelných postupů. Dřevěné šperky tak mají své místo také v tzv. slow fashion. Jsou považovány za nadčasové a preferované nositelkami oceňujícími přitažlivost přírodních materiálů. 

Inovativním způsobem využívá dřevo ve svých kolekcích například značka Black Balloon. Ručně vyřezávané kousky kombinuje s 18karátovým zlatem a vytváří z nich rafinované dámské náhrdelníky. Jejich kouzlu podlehly i celebrity jako Katrina Kaif či Ananya Panday.

Originální drahokamy ve šperkařství

Drahé kameny jsou tradiční součástí šperkařského řemesla. Zatímco diamant, ametyst nebo rubín nás nijak zvlášť nepřekvapí, někteří návrháři jdou mnohem dál a používají drahokamy s příběhem, jejichž půvab dalece přesahuje jejich vzhled.

Dinosauří kost

Vyhynulí dinosauři fascinují lidstvo již dlouhá léta. Někteří šikovní návrháři vsadili na jejich příběh a broušením a leštěním dinosauřích kostí vytvořili jedinečné šperkařské materiály. Když kost zkamení, část jejích buněk nahradí minerály, nejčastěji barevný achát. Vznikají tak fascinující přírodní vzory a následně jedinečné šperky. Většinou je ve svých kolekcích nabízejí malé, inovativní šperkařské značky, nebo se takové šperky vyrábějí na zakázku podle požadavků zákazníka.

Rodochrozit

Méně známý minerál rodochrozit má ve své čisté podobě krásnou růžovou barvu. Těží se především v Americe, ale také v Africe a Rusku. Esoterika ho spojuje s emocemi, jako je soucit, láska, radost a pozitivní přístup k životu. Ve šperkařství se používá v kombinaci s drahými kovy nejčastěji při výrobě masivních pečetních prstenů. Známá je jimi zejména americká designérská značka Legier.

Meteority

Šperky s meteority mají doslova nadpozemskou hodnotu, což mnohé fascinuje. Složení meteoritů se může značně lišit. Ve šperkařství se nejvíce využívají železné meteority, které tvoří přibližně 6 % všech na zem dopadených vesmírných úlomků. Vyznačují se zajímavou texturou, která vzniká pomalým ochlazováním železa ve vesmíru. Klenotníci zvýrazňují tyto vzory čištěním, leštěním a kyselými roztoky. Zpracované meteority následně využívají jako podklady pro ciferníky hodinek a aplikace do prstenů či manžetových knoflíčků. Velkou výhodou meteoritů je, že často obsahují také minerály, které na zemi neznáme. Jelikož se jedná o nedostatkový materiál, šperky s meteority jsou většinou vyráběny na individuální zakázku.

Další neobvyklé materiály ve šperkařství

Šperkaři jsou svým způsobem umělci a jejich kreativitě se při výrobě šperků meze nekladou. Podívejte se, co se v posledních letech objevuje v rámci dámských prstenů, přívěsků, broží, náramků či náušnic. Další neobvyklé materiály ve šperkařství:

  • vlasy milované osoby,
  • popel blízkého zesnulého,
  • živé sukulenty,
  • láva,
  • recyklované materiály jako plechovky, skleněné láhve nebo duše jízdních kol,
  • ammolity – duhové schránky vyhynulých mořských měkkýšů,
  • jantar se zbytky hmyzu.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jsou šperky vhodné pro děti?

Šperky pro děti: Ano či ne?

První šperky pro děti měly ochrannou funkci a byly vyráběny z přírodních materiálů, jako je kůže, kameny nebo peříčka. Nošení šperků vytváří pro děti prostor