Už jste slyšeli o slibovém prstenu? Jaký je rozdíl mezi slibovým a zásnubním prstenem?

Víte, co je to tzn. promise ring?
Sdílejte
LinkedIn

Dva symboly závazku. Ačkoli se slibový a zásnubní prsten v mnohém liší, mají podobný význam: závazek vůči druhé osobě. Tradičně je zásnubní prsten považován za závazek k manželství. Jaký druh závazku tedy symbolizuje slibový prsten neboli takzvaný Promise Ring? Jak ho vybrat, komu ho darovat a jak se liší od svého tradičního protějšku? Pokud jste o tomto typu šperku ještě neslyšeli, v následujících řádcích vám jej představíme podrobněji.

Obsah článku

Co je Promise Ring – slibový prsten

Promise Ring, česky slibový prsten, se nejčastěji považuje za příslib monogamního svazku, a tedy věrnosti druhé osobě. Tento krásný šperk je symbolem trvalého vztahu, lásky a společné budoucnosti. Někdy se považuje za předchůdce zásnub, ale nemusí to být pravidlem. Slibové prsteny si dávají i partneři, kteří z jakýchkoli důvodů neplánují svůj vztah zpečetit manželstvím. 

Existují dokonce páry, které si tento typ prstenu dávají jako příslib hluboce zakořeněného přátelství. Nemusí se tedy nutně jednat o příslib romantického vztahu.

V některých kruzích je slibový prsten považován za příslib cudnosti a čistoty až do uzavření manželství. V takovém smyslu jej může darovat rodič dítěti či partner partnerce, ale může symbolizovat i závazek cudnosti vůči sobě samému.

Promise Ring jako příslib sobě samému je stále populárnější. Lidé takové prsteny nosí z nejrůznějších důvodů. Nejčastěji však jako příslib abstinence od alkoholu, nikotinu nebo jiných druhů drog. Prsten jim zároveň slouží jako připomínka, aby odolali pokušení.

Z historie slibových prstenů

I když mnozí považují tento typ prstenu za fenomén 21. století, zdá se, že opak je pravdou. Již ve starověku nosily římské nevěsty prsteny jako příslib budoucího manželství. Zákon tehdy stanovoval, že páry musely od seznámení určitou dobu počkat, než mohly svůj svazek zpečetit manželstvím. Odborníci se jednoznačně neshodují v tom, zda šlo o předchůdce slibových nebo zásnubních prstenů.

V 15. a 17. století se v Anglii a Francii nosily prsteny s gravírováním romantické básně, které byly považovány za symbol oddanosti a náklonnosti. Později, v 19. století, vznikly tzv. akrostichové prsteny, které symbolizovaly úctu a lásku a páry si je dávaly na důkaz romantického vztahu.

V posledních desetiletích zpopularizovaly slibové prsteny celebrity, jako Miley Cyrus nebo členové skupiny Jonas Brothers, kteří je nosili jako symbol závazku k čistotě a cudnosti.

Slibový prsten vs. zásnubní prsten

Slibové a zásnubní prsteny se liší především typem závazku, který symbolizují. Zatímco zásnubní prsten je vždy závazkem k budoucímu manželství, slibový prsten může symbolizovat prakticky jakýkoli příslib druhému člověku nebo sobě samému. Nejčastěji nese symboliku monogamního vztahu a vzájemné věrnosti.

Komu se dávají

Ze symboliky zásnubního prstenu vyplývá, že byste jej měli darovat partnerovi, se kterým máte vážný vztah a plánujete s ním uzavřít manželství. Zpravidla je daruje muž ženě, když ji žádá o ruku.

Slibový prsten si mohou partneři darovat prakticky kdykoli. Nejčastěji si tento typ šperku vymění v raných fázích vztahu, ve chvíli, kdy cítí závazek zůstat spolu, ale ještě nejsou připraveni na manželství. Nemusí to však být pravidlem. Slibový prsten můžete darovat kdykoli a komukoli v závislosti na symbolice, kterou pro vás nese. Představuje jakýsi pomyslný milník vztahu.

Jak vypadají

Zásnubní prsteny jsou obvykle výraznější a masivnější. Bývá pravidlem, že obsahují alespoň jeden drahokam, často velmi vzácný diamant. Naproti tomu jsou slibové prsteny většinou jednodušší, méně okázalé, spíše jemné a nenápadné. Mohou, ale nutně nemusí být dekorovány drahými kameny. 

Jak se darují

Zásnubní prsten se tradičně dává spolu s žádostí o ruku a očekáváním odpovědi. Jeho darování se často pojí s pokleknutím muže před svou vyvolenou, případně s požádáním rodičů nevěsty o vyjádření souhlasu se svatbou. S postupným uvolňováním genderových stereotypů však ani tento zažitý protokol nemusí být pravidlem. Stále častěji dochází k situacím, kdy žádá žena o ruku muže nebo se páry na uzavření manželství jednoduše dohodnou. 

Protokol darování slibového prstenu prakticky neexistuje. Způsob darování je na kreativitě dárce a do značné míry závisí na situaci a symbolice prstenu.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY