Psychologie barev ve špercích: Jaké barevné poselství vysíláte do světa?

Znáte psychologii barev?
Sdílejte
LinkedIn

Přemýšleli jste někdy o tom, proč si opakovaně vybíráte určité barvy šperků? Každá z nich o vás něco vypovídá, odráží část vaší osobnosti, vaše postoje a emoce. Ale má nošení červeného přívěsku nebo modrého náramku vliv i na vaše okolí? A může barva šperku ovlivnit vaši náladu a aktivitu během dne? Odpovědi přináší psychologie barev ve šperkařství. V následujících řádcích vám ji představíme podrobněji.

Obsah článku

Psychologie barev

Výběr barev odráží vaši osobnost a psychiku. Barva následně ovlivňuje vaši náladu, emoce, aktivitu a vyvolává různé dojmy ve vašem okolí. Barva je jedním z nejsilnějších atributů prostředí. Různé odstíny mohou uklidňovat, vzrušovat, tlumit, povzbuzovat chuť k jídlu nebo dokonce vyvolávat pocit horka či chladu.

Vědci zjistili, že u lidí vystavených určitým barvám dochází k fyziologickým reakcím. V překladu to znamená, že barvy na nás působí nejen na psychické, ale i na fyzické úrovni. Působení určitých odstínů může způsobit, že srdce začne bít rychleji nebo pomaleji, dýchání se zrychlí a zpomalí nebo zpomalí a prohloubí, dokonce se změní i svalový tonus.

Psychologie barev ve špercích: Význam jednotlivých barev

Zatímco studené barvy se považují za uklidňující, teplé odstíny jsou ty aktivující, nabité emocemi a energií. Jsou spojovány s pocity tepla a vášně.

Šperky v modré barvě

Modrá barva evokuje moře a oblohu. Přináší klid, stabilitu, důvěru a pocit bezpečí. Vyvolává dojem spolehlivosti, a proto se často používá v marketingu.

Modré šperky jsou vhodné, pokud chcete vyvolat dobrý dojem a v situacích, kdy se chystáte učinit závažná rozhodnutí. Můžete je zvolit například pro pracovní pohovor, zkoušku či důležité obchodní jednání.

Modrou barvu ve špercích nejčastěji prezentuje safír, modrý zirkon, akvamarín nebo lapis.

Co symbolizují šperky v zelené barvě?

Šperky v zelenej barvě

Zelená barva evokuje přírodu a peníze. Přináší růst, plodnost, štědrost a zdraví. Zelené barvě se také přisuzují uklidňující účinky.

Zelené šperky volte v situacích, kdy potřebujete na ostatní působit vyrovnaně a harmonicky. Jsou vhodné také ve dnech, kdy očekáváte vyšší dávku stresu a napětí. Zelený náramek vám pomůže zklidnit se a vše zvládnete rozvážněji.

Zelená barva bývá ve špercích často zakomponována v podobě zeleného achátu, zeleného křemene nebo smaragdu.

Šperky v červené barvě

Červená je barvou silných emocí, lásky a vášně. Může však také evokovat sílu, odvahu a hněv. Červené šperky působí aktivizujícím dojmem, motivují k houževnatosti a k dosažení cílů. Podněcují emoce a motivaci jednat.

Červené šperky jsou vhodné zejména pro soutěže a ve všech situacích, kdy se potřebujete povzbudit k překonání druhých nebo sebe sama. Doplňky této barvy můžete zvolit i pro romantický večer ve dvou.

Červená barva bývá vsazena do šperků v podobě rubínu, jaspisu nebo červeného achátu.

Šperky ve žluté barvě

Podle psychologie barev je žlutá odstínem optimismu, štěstí a radosti. Představuje příliv tepla, pozitivní energie, ale také kreativity a hravosti. Působení žluté zlepšuje schopnost koncentrace a zvyšuje sebevědomí.

Žluté šperky jsou velmi dobrou volbou, pokud chcete působit jako pozitivní, optimistický a kreativní člověk. Jsou vhodné zejména pro situace, které vyžadují nové nápady a inovativní způsoby myšlení.

Žlutou barvu můžete ve špercích najít také v podobě kovů, z nichž nejoblíbenější je samozřejmě žluté zlato. Z kamenů reprezentuje žlutou například citrín, žlutý topaz nebo žlutý achát.

Šperky v růžové barvě

Růžová je barvou ženskosti, něhy a nejsladších citů. Je také prezentována jako barva náklonnosti a romantiky.

Růžové šperky se hodí zejména na romantické rande, ale také na příjemné večerní setkání s přáteli. Uspějete s nimi, pokud chcete zapůsobit svou ženskou jemností.

Suverénním představitelem růžové ve špercích je růženín, ale krásný je i turmalín nebo růžový safír.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru