Nejoblíbenější typy dámských náramků

Představíme si nejoblíbenější typy dámských náramků
Sdílejte
LinkedIn

Od každodenních řetízkových, přes elegantní perlové až po výrazné manžetové náramky. Náramky jsou součástí dámského šatníku od nepaměti. Stáří nejstaršího „modelu“ se odhaduje na 40 000 let. Byl vyroben ze zeleného kamene a vědci jej objevili v jedné sibiřské jeskyni. Naše prababičky nosily náramek jako ozdobný předmět, symbol postavení i jako ochranný prvek. A jak nosíte dámské náramky vy? Dokážete se orientovat v nabídce a najít kousek přesně podle svých představ? Pomůže vám náš přehled nejoblíbenějších typů náramků na současném trhu.

Obsah článku

Řetízkové dámské náramky

Dámské řetízkové náramky jsou vyrobeny z kovových článků. Design těchto náramků je výrazně ovlivněn typem řetízku. Nejoblíbenější jsou klasické řetízky s propletenými oválnými očky. Konkurují jim lanové a byzantské řetízky. Mezi nejčastěji používané kovy patří chirurgická ocel, stříbro, bílé a žluté zlato. Náramky s řetízkem jsou vhodné pro běžné každodenní nošení, do práce i na méně formální společenské události.

Perlové dámské náramky

Perlové náramky jsou považovány za velmi něžné, decentní a elegantní, vhodné i pro slavnostní okamžiky. Klasický perlový náramek obsahuje šňůru perel, kde je každý kousek pro větší bezpečnost jednotlivě vázán. Vedle nich jsou velmi oblíbené vícevrstvé perlové náramky a kousky v designu střídajícím řetízek a perly. Převážná většina šperků na trhu je vyrobena z tzv. kultivovaných perel. Vyskytují se v různých barvách, z nichž nejoblíbenější jsou klasické bílé perly, jemné slonovinové, růžové či broskvové, ale také tmavé až téměř černé perly.

Zajímavost: Ve starověkém Římě byly perly považovány za symbol nejvyššího postavení. Byly natolik ceněny, že Julius Caesar přijal zákon zakazující nosit perly každému, kdo nepatřil k vyšší třídě.

Pevné dámské náramky

Pevné dámské náramky

Pevné náramky jsou neohebné náramky obvykle kruhového tvaru. Nemají zapínání, navlékají se na zápěstí. Existují dva typy kruhových náramků – klasické uzavřené a otevřené, které jsou flexibilnější a přizpůsobí se širšímu spektru velikostí. Pevné dámské náramky lze nosit jednotlivě nebo je vrstvit. V závislosti na preferovaném stylu se nosí volně na zápěstí nebo výše na paži. Většinou se vyrábějí z drahých kovů, ale v nabídce dámské bižuterie najdete i pevné náramky z chirurgické oceli, skla nebo dřeva.

Dámské náramky Charm

Náramky Charm jsou v současné době velmi oblíbené. Obvykle mají design jednoduchého řetízkového náramku se zapínáním, který je připraven k ozdobení korálky, přívěsky a různými drobnostmi na karabinkách, které z něj dělají přímo kouzelný doplněk. Ozdoby mohou mít i osobní nebo symbolický význam. Náramky Charm ponechávají prostor pro vaši kreativitu a sebevyjádření. Mezi oblíbené ozdoby patří srdce a jiné symboly lásky, květiny, písmena nebo znamení zvěrokruhu. Náramky Charm jsou vhodné pro každodenní nošení a jsou oblíbené zejména u mladých lidí.

Mezi populární „charm“ náramky patří i ty od značky Pandora

Tenisové dámské náramky

Nenechte se zmást, název zdaleka nevystihuje design šperku. Tenisové náramky nejsou sportovní kousky vhodné na kurty. Naopak, jsou to velmi elegantní až luxusní šperky vykládané diamanty. Většina tenisových náramků na trhu je sice zdobena cenově dostupnějšími kubickými zirkony nebo jinými broušenými krystaly. Ty jsou symetricky zasazeny do řetízku nebo pevné kovové konstrukce. Tenisové náramky jsou považovány za nadčasové šperky, které léty neztrácejí na popularitě

Zajímavost: Název tenisový náramek je spojen se jménem tenistky Chris Evertové, která během US Open 1987 požádala o mimořádnou přestávku ve hře, aby našla svůj diamantový náramek, který jí spadl ze zápěstí.

Korálkové dámské náramky

Korálkové náramky jsou velmi podobné perlovým náramkům, ale místo perel je tvoří plastové, skleněné, dřevěné nebo kamenné korálky různých tvarů, velikostí a barev. Mohou být navlečeny na šňůrce, drátku nebo řetízku nebo jednotlivě propleteny. Korálkové náramky mohou mít zapínání, zavazování nebo být pružné, připravené k navlékání. Tyto dámské náramky jsou vhodné pro různé příležitosti v závislosti na provedení korálků.

Korálkové dámské náramky

Manžetové dámské náramky

Manžetové náramky jsou typem otevřených pevných náramků. Jak napovídá jejich název, jsou široké (přibližně stejně široké jako běžná manžeta na rukávu) a díky tomu výrazné. Obvykle se vyrábějí z kovů, ale používají se i pevné plasty nebo dřevo. Mírně obepínají zápěstí nebo rameno. V kombinaci s vhodným oblečením tvoří tento typ náramku atraktivní módní kreace.

Zajímavost: Manžetové náramky se nosily již před 7 000 lety ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, kde byly symbolem vysokého postavení.

Vícevrstvé dámské náramky

Vrstvení je v dnešní době nesmírně populární a nevyhnulo se ani dámským náramkům. Tyto módní šperky se skládají z více vrstev, které mohou být jednotné nebo různě kombinované. Velmi oblíbené jsou kombinace korálků s koženými řemínky a řetízky nebo jinými kovovými prvky. V závislosti na provedení jsou vhodné pro běžné každodenní nošení, ale s některými kousky, jako je například vícevrstvý perlový náramek, uspějete i ve společnosti.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru