Zirkon – dostupnější sourozenec diamantu

Zirkon je výrazně cenově dostupnější alternativou k diamantu
Sdílejte
LinkedIn

O diamantu se říká, že je nejlepším přítelem žen. Král všech drahokamů vyniká krásným vzhledem, oslnivým jasem a výjimečnou odolností vůči mechanickému i chemickému poškození. Diamant je nejtvrdším nerostem světa a téměř nepostradatelnou součástí těch nejkrásnějších a nejvzácnějších klenotů. Slovíčko „téměř“ napovídá, že i tento vzácný drahokam má své alternativy. Jako praktičtější a cenově přijatelnější náhrada se často používá zirkon. Jaké jsou jeho vlastnosti a v čem se liší od vzácného diamantu? Vyplatí se investovat do šperku se zirkonem?

Obsah článku

Blíže o zirkonu

Přírodní zirkon je ve skutečnosti velmi vzácný drahokam. Považuje se za nejstarší minerál na Zemi a v přírodě se vyskytuje jako nepatrná součást vyvřelých hornin. Velmi vysoká disperze, lom a lesk z něj činí brilantní alternativu diamantu. Přestože je vzácnější než diamant, není tak cenný. Sice má vynikající čirost, ale je křehčí a snadněji se poškrábe.

Vedle přírodního zirkonu se v klenotnictví hojně využívá takzvaný kubický zirkon. V tomto případě jde o syntetickou, v laboratořích vyrobenou, alternativu diamantu. S jeho produkcí se ve šperkařství začalo teprve v 70. letech minulého století. Pro svoji výjimečnou čirost a vyšší tvrdost v porovnání s přírodním zirkonem si velmi rychle našel široký okruh příznivců. Vyniká delší životností a nízkou cenou. V současnosti se používá jako jedna z nejdostupnějších a zároveň nejkvalitnějších náhražek diamantu.

Zirkon se od diamantu liší ve více směrech

Zirkon vs. diamant

Přestože zirkon a diamant jsou po vizuální stránce jako jednovaječná dvojčata, oko laika by rozdíly mezi nimi hledalo zbytečně. Ve skutečnosti se však tyto drahokamy v mnohém liší.

Odraz světla

Diamant i zirkon jsou charakteristické vysokým leskem. Při pohledu na drahokamy pod přirozeným světlem lze však vidět rozdíl způsobený různými hodnotami indexu lomu světla a disperze. Zatímco například dámské náušnice s diamantem budou odrážet intenzivně bílé světlo, zirkonové náušnice vyzařují více barevných světel – vytváří takzvaný duhový efekt.

Náš tip: Tento rozdíl je viditelnější u větších drahokamů. Pokud jej chcete minimalizovat, vyberte si šperk s několika menšími zirkony.

Barva drahokamu

Když se řekne diamant, většina z nás má před očima dokonalý bezbarvý kámen. Diamanty se ve skutečnosti vyskytují v různých barevných stupnicích klasifikovaných od D do Z. Zatímco diamanty stupnice D jsou čiré, diamanty na opačné straně spektra (Z) vykazují jasně žlutou barvu. Bezbarvé diamanty jsou nejvzácnější drahokamy na světě a vyskytují se ojediněle. Podobně i zirkon se v přírodě vyskytuje v různých barvách. V klenotnictví se však nejčastěji používá syntetický bezbarvý zirkon.

Cena

Cenovka je v zásadě ten nejjednoznačnější rozdíl mezi diamantem a zirkonem. Zatímco diamant je poklad z hlubin země, většina dostupných zirkonů byla vyrobena v laboratorních podmínkách za účelem použití v klenotnictví. Výsledná cena diamantu, stejně jako cena zirkonu, závisí na mnoha faktorech. Jejich hodnoty jsou však nesrovnatelné.

Zajímavost: 1karátový kulatý bezbarvý diamant třídy D je přibližně 600krát dražší než 1karátový zirkon.

Životnost a opotřebování

Diamant se na Mohsově stupnici tvrdosti nachází na úrovni 10, což předznamenává nejen jeho tvrdost, ale také vysokou odolnost. Diamant může být poškrábaný pouze jiným diamantem. Oproti tomu se tvrdost zirkonu nachází přibližně na úrovni 8,5. Porovnání naznačuje, že šperk se zirkonem se rychleji opotřebuje, ošoupe či poškrábe. Doporučuje se proto jeho využití na méně dostupných místech. Zatímco prsten se zirkonem má kratší životnost, zirkonové náušnice, náhrdelník či přívěsek vám vydrží poměrně dlouho.

Vzácné diamanty jsou věčné. Pokud hledáte investici na celý život či šperk, který bude rodinným dědictvím, vyberte diamant. Praktické ženy však často ocení pohodlí zirkonu, a tedy šperk za zlomek ceny. Pokud platí úvodní – diamant je nejlepším přítelem ženy – závěrem můžeme konstatovat, že zirkon je ochotná teta či moudrá sousedka.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru