Šperky Cartier: Král klenotníků, klenotník králů

Šperky Cartier jsou jedny z nejznámějších na světě
Sdílejte
LinkedIn

Kreativita, svoboda a dokonalost. Ústřední hodnoty slavného klenotnického domu zároveň charakterizují styl výrobků této značky. Kromě luxusních šperků se Cartier zaměřuje především na náramkové hodinky a parfémy. Vybírají si je královské rodiny, celebrity a světoví magnáti. Šperky Cartier a ikonické červené krabičky si zahrály i na stříbrném plátně. Podívejme se blíže na příběh značky, která si vysloužila přezdívku „král klenotníků, klenotník králů“.

Obsah článku

Příběh značky Cartier

Historie klenotnického domu Cartier sahá až do roku 1847. Tehdy 28letý Louis Francois Cartier se právě vyučil v klenotnické dílně a hned poté začal podnikat. V Paříži převzal provoz od svého mistra Adolpha Picarda a začal usilovně pracovat na jeho rozvoji. Administrativu firmy převzal jeho syn Alfred. Přestože již Alfrédův otec vytvářel královské návrhy pro francouzské aristokraty, o celosvětové úspěchy značky Cartier se zasloužili až tři Alfredovi synové – Louis, Pierre a Jacques.

Alfred převzal vedení společnosti Cartier v roce 1874. Jelikož úspěch v domácích vysokých kruzích už měl v kapse, snil o globálním impériu. Jeho synové tedy vycestovali do New Yorku, Londýna a Ruska, aby rozvíjeli rodinné podnikání a vytvořili nové obchodní příležitosti. Klenotnický dům tak začal vyrábět luxusní šperky pro světové aristokraty. K jeho příznivcům patřil Rockefeller, Ford nebo král Edward VII.

Diamantový náhrdelník od značky Cartier
Zdroj: https://couturenotebook.com/

Slavné hodinky Cartier Santos a další úspěchy Louise Cartiera

Hodinky Santos jsou jedním z největších světových úspěchů značky. Byly to vlastně první pánské náramkové hodinky v historii. Navrhl ji v roce 1904 Louise Cartier na návrh svého přítele, pilota Alberta Santose-Dumonta. Ten si Cartierovi stěžoval na těžkopádnost tehdy používaných kapesních hodinek při pilotování letadla. Cartier pro něj navrhl praktické ploché náramkové hodinky, dodnes známé jako Santos.

Louise byl velmi kreativní člověk a během jeho působení v klenotnickém domě spatřilo světlo trhu několik slavných produktů. K těm nejpopulárnějším patří ikonická kolekce hodinek Tank či dodnes populární náramky Cartier Love.

Současnost značky Cartier

Rodina Cartier vlastnila značku do roku 1964. V současnosti patří luxusní klenotnický dům k největším prodejcům šperků na světě a má více než 300 poboček ve 125 zemích světa. Každé dva roky vydává novou kolekci, jejíž uvedení na trh bývá velkou událostí. Vzpomeňme například kolekci šperků Klenoty Nilu, která byla představena na výstavě v New Yorku. Měla egyptskou tematiku a součástí výzdoby byla mimo jiné skutečná pyramida a živí pávi.

Nejslavnější šperky Cartier

Jméno Cartier je jedním z nejzvučnějších ve sféře zlatnictví a klenotnictví. Luxusní světová značka se může pochlubit vysoce kvalitními šperky, které nejenže vypadají atraktivně, ale některé z nich dokonce nesou skrytý příběh.

Krokodýlí náhrdelník Marie Félix

Slavný náhrdelník Felix je vyroben ze dvou krokodýlů, z nichž jeden tvoří 1023 žlutých diamantů a druhý 1060 smaragdů. Značka Cartier je vyrobila v roce 1975 na objednávku slavné mexické herečky Marie Félix.

Kolekce Tutti Frutti

Pestrobarevná kolekce šperků Tutti Frutti je inspirována Indií. Právě zde se Jacquesu Cartierovi podařilo výhodně nakoupit rubíny, safíry a smaragdy s krásnými květinovými motivy. Dílny v Paříži je pak asimilovaly do nového stylu šperků. Ohromujícím kouskem byl překrásný hinduistický náhrdelník, který si v roce 1936 objednala dědička společnosti Singer Daisy Fellowes.

Cartier Infinity Ring

Cartier Trinity Ring

Slavný prsten Cartier, který se skládá ze tří vzájemně propojených obručí, symbolizuje nekonečnost lásky. Poprvé byl vyroben v roce 1924 a od té doby ho měla na svém prstu princezna Diana či Nicole Kidman.

Brož Panter

Jeanne Toussaint, jedna z nejslavnějších designérek značky Cartier, byla také velkou milovnicí kočkovitých šelem. Během svého působení v klenotnickém domě navrhla mnoho šperků, které zvěčnily kočičí motiv v kontextu designu Cartier. Jedním z nich byla slavná brož s panterem, kterou nosila Wallis Simpson, manželka Eduarda VII.

Cartier Red Box

Ačkoli se v tomto případě nejedná o šperk, ikonické červené krabičky patří k podpisům luxusního klenotnictví. Šperky Cartier jsou v nich baleny již od prvních let existence značky. Možná jste je zaznamenali i ve filmu Páni mají radši blondýnky. Od roku 2009 jsou krabičky vyráběny z ekologických materiálů bez použití plastů. 

Zajímavosti o značce Cartier

  • Alfred Cartier byl prvním klenotníkem, který při výrobě šperků použil platinu. V roce 1847 ji zakomponoval do šperků Garland Style.
  • Anglický král Eduard VII. nazval Louise Cartiera klenotníkem králů a králem klenotníků.
  • Design ikonického náramku Cartier Love byl inspirován středověkými pásy cudnosti.
  • Nemocnice v New Yorku mají ve své výbavě šroubováky Love, kterými v případě nouze dokáží odstranit šperky Cartier, resp. slavný náramek Cartier, ze zápěstí pacientů.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru