Šperky podle měsíce narození: Které drahokamy s vámi harmonizují?

Zjistěte, které šperky ladí s vaším znamením
Sdílejte
LinkedIn

Popularita drahých kamenů sahá až do starověku a vlastnosti, které jsou jim přisuzovány mají tradiční historický význam. Za své místo ve šperkařství však drahokamy vděčí zejména výjimečným estetickým vlastnostem. Jejich krása spočívá v barvě, lesku, čistotě a stálosti. Drahý kámen se tak stává jedinečným spojením magické síly přírody a estetické dokonalosti. Originální způsob takového spojení představují takzvané drahokamy podle měsíce narození. Máte už šperk s drahokamem, který přísluší k vašemu měsíci?

Obsah článku

Tradiční vs. moderní drahokamy podle měsíce narození

Původní seznam drahokamů podle měsíce narození má své kořeny v Polsku a jeho vznik se datuje do období 16. století. Následně v roce 1912 vydala Americká asociace klenotníků takzvaný seznam moderních drahokamů, který se od toho tradičního mírně liší. Předpokládá se, že klenotníci tak učinili proto, aby si usnadnili vytváření šperků podle moderního vkusu.

Historický význam drahokamu podle měsíce narození

Již staré civilizace věřily, že drahokamy mají jedinečnou moc a přinášejí svým nositelům mimořádnou hodnotu. Nejčastěji jim byla přisuzována ochrana zdraví, majetku, bohatství, přinášení štěstí nebo celkové prosperity. Tradičně se každý měsíc v roce spojoval s jedním drahým kamenem. Původně se jim říkalo „měsíční kameny“ a lidé je nosili jako talismany v konkrétním měsíci. Věřili, že tím zvyšují jejich magickou sílu. Později se z měsíčních kamenů vyvinuly současné drahokamy podle měsíce narození, kterým se připisuje vyšší síla, pokud je nosí osoba spojená se stejným měsícem.

Šperky s drahokamy podle měsíce narození: Najděte si svůj drahokam

Nezáleží na tom, jestli věříte v jejich magickou přírodní sílu, nebo pro vás představují jedinečnou estetickou přitažlivost, šperky s drahými kameny podle měsíce narození mohou mít mimořádnou osobní hodnotu. Jsou proto velmi oblíbené jako dárky k narozeninám, významným životním výročím a úspěchům, stejně jako ke křtinám a narození dítěte.

Leden: Šperk s granátem

Ačkoli tradičně se granát spojuje s červenou barvou, ve šperkařství se používají také fialové, oranžové, zelené a žluté granáty. Granát je ochranný kámen a používá se také jako symbol s láskou a vitalitou. Velmi přitažlivě vypadá zasazený v přívěsku na zlatém náhrdelníku nebo v jemných zlatých náušnicích.

Únor: Šperk s ametystem

Typická barva ametystu je fialová, ale jednotlivé odstíny přecházejí od světle fialové až po fialově červenou. Původně byl ametyst spojován s královskou hodností. Dnes se mu přisuzuje také duchovní a léčivá síla. Ametyst zasazený do šperků z bílého zlata nebo stříbrných přívěsků působí jemně a velmi moderně.

Březen: Šperk s akvamarínem

Akvamarín nese pojmenování i barvu mořské vody. Ve svých odstínech přechází od světle modré až po modrozelenou. Je to ochranný kámen, který je zároveň spojován s manželským štěstím a s vyšším intelektem. Jelikož je vždy světlý, působí velmi svěže a lehce, hodí se zejména ke stříbrným šperkům a šperkům z bílého zlata.

Duben: Šperk s diamantem

Drahokam drahokamů, ceněný po celém světě pro svou krásu a čistotu. Diamanty jsou většinou bezbarvé, ale existují i modré, červené či teple žluté diamanty. Symbolizují sílu a nekonečnou lásku, což je také důvod, proč jsou nedílnou součástí snubních prstenů. Díky své čistotě si výborně rozumí s drahými kovy studených i teplých barev. Vedle diamantových prstenů se snad největší přízni těší dámské náhrdelníky s diamantovými přívěsky.

Květen: Šperk se smaragdem

Kámen narození květnových dětí je známý svojí nádhernou zelenou barvou a řadí se k nejvyhledávanějším drahokamům. Symbolizuje inteligenci, podporuje efektivní myšlení a připisují se mu také léčivé účinky. Krásně harmonizuje zejména se zlatými šperky. Mimořádně populární jsou smaragdové náušnice, které dokáží neobyčejně rozzářit tvář nositelky.

Červen: Perlový šperk

Přestože tradiční bílé perly působí čistě, elegantně až luxusně, v současnosti už nejsou jedinou volbou. Stále oblíbenější se stávají jejich barevné varianty, přecházející od odstínů černé a šedé až k pastelovým barvám. Svou jemností symbolizují perly nevinnost, čistotu a moudrost. Bílé perly dokážou dokonale harmonizovat s každým kovem. Obzvláště nádherně působí vsazeny do něžných náhrdelníků a náušnic. 

Červenec: Šperk s rubínem

Rubín je jedním z nejoblíbenějších tradičních drahokamů, z nichž vyniká svojí oslňující červenou barvou. Symbolizuje fyzickou sílu, vytrvalost a zároveň rozvahu. Jeho teplé odlesky krásně ladí se šperky ze žlutého a růžového zlata. Nejčastěji jej najdete zasazený v přívěscích, ale velmi jedinečně působí také rubínové prsteny.

Srpen: Šperk s olivínem

Moderní drahokam s jedinečnou zelenou až žlutozelenou barvou patří narozeným v srpnu. Jedná se o ochranný kámen, o němž se věřilo, že svého nositele ochrání zejména před nebezpečnými nástrahami noci. Ve srovnání se zeleným smaragdem působí olivín lehčeji a jemněji, hodí se ke stříbrným šperkům a kouskům z bílého zlata.

Září: Šperk se safírem

Přestože safíry se objevují v různých barevných variacích, narozeným v září patří právě tradiční modrý safír. Je to ochranný drahokam, kterému se připisují také silné léčivé a duchovní vlastnosti. Díky své barvě zapůsobí zejména vsazený do stříbrných přívěsků a šperků z bílého zlata. 

Říjen: Šperk s opálem

Opály jsou velmi jemné drahokamy podle měsíce narození, z nichž každý je jedinečný. Vynikají směsí barevných záblesků, které se mění kámen od kamene a také podle světelných podmínek. Symbolizují světlo, magii a štěstí a jsou jim připisovány také léčivé vlastnosti působící zejména na oči a zrak. Opály jsou velmi univerzální. Zatímco ve špercích ze žlutého zlata mohou působit tak trochu retro, vsazené do bílých kovů mohou budit dojem lehkosti a modernosti.

Listopad: Šperk s citrínem

Jak už jeho název napovídá, citrín vyniká krásnou zářivě žlutou až oranžovou barvou. Tento pozitivní kámen je symbolem štěstí, působí proti stresu a jsou mu připisovány i léčivé vlastnosti zejména ve vztahu k žaludku a zdravému spánku. Krásně a vznešeně působí citrín vsazený do žlutého zlata, ale svojí světlou barvou krásně a lehce harmonizuje i s bílými kovy. Velmi oblíbené jsou přívěsky s citrínem.

Prosinec: Šperk s modrým topasem

Lidé narození na konci roku mají ve svém osudu vepsaný krásný modrý drahokam, jehož odstíny přecházejí od světle modré, přes ocelově modrou až k modrozelené. Modrý drahokam symbolizuje bohatství a bývá mu připisována mystická schopnost přitahovat zlato. Nádherně působí vsazený do náhrdelníků z bílého zlata, ideálně v kombinaci s topasovými náušnicemi.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru