- Příběh opálových šperků se začal psát už ve starověku.
- Opály jsou dnes považovány za symbol jedinečnosti a kreativity.
- Šperky s opály kvůli jemnosti těchto drahokamů vyžadují zvláštní péči.
Fascinující hra barev a duhový lesk. Šperky s opály vynikají svojí jedinečností, barevností a přirozeným nedotčeným půvabem. Duhově zbarvené drahokamy se považují za nejcennější, když se nosí ve svém autentickém stavu bez vylepšení a úprav. Věděli jste, že ve šperkařství se využívají už celá tisíciletí? V tomto článku prozkoumáme historii opálových šperků blíže a povíme si více o samotných opálech i o tom, jak o tyto skvosty pečovat, aby si zachovaly svou krásu a lesk po celá desetiletí.
Obsah článku
Historie šperků s opály
Archeologické objevy dokazují, že opály vkládali do svých šperků už starověcí Řekové a Římané. V Římě byly tyto duhové kameny považovány za symbol naděje a čistoty. Řekové zase věřili, že opál jim poskytne sílu předvídavosti a ochranu před nemocemi. Ve středověku byly mimořádně cenné a tvořily součást královských klenotů.
Dostupnost opálů se zvýšila v 19. století, v důsledku čehož se staly oblíbenou volbou pro zásnubní prsteny a šperky pro výjimečné příležitosti.
V moderním šperkařství jsou opály oceňovány zejména pro svou výjimečnou a jedinečnou krásu. Opál se považuje za symbol kreativity a inspirace, jelikož svou jedinečnou barevností podněcuje tvořivost. Žádné dva opály nejsou úplně stejné, a proto je každý šperk s opálem považován za výjimečné umělecké dílo.
Opály: nejkrásnější duhové drahokamy
Pokud chcete do své šperkovnice vnést jedinečnou barvu, opálové šperky pro vás mohou být tou správnou volbou. Opály demonstrují individualitu, čímž se odlišují od ostatních drahokamů, jejichž hodnota se odvíjí především od čistoty, barvy a broušení. Jejich půvab je založen na jedinečném kaleidoskopickém tanci barev, který u žádných dvou kamenů není stejný.
Jak se rodí opály
Proces tvorby opálu začíná prosakováním vody bohaté na oxid křemičitý do štěrbin v zemské kůře. Když se voda postupně vypaří, zůstává v zemi jen křemičitá usazenina. Opakováním tohoto jevu se postupně vytvářejí vrstvy oxidu křemičitého, až vznikne pevné minerální ložisko, které nazýváme opál.
Tento proces trvá v přírodě miliony let a jeho výsledkem nemusí být jen duhově zbarvený drahokam. Opály mohou mít také rozmanité pevné zbarvení, které se pohybuje od odstínů bílé, žluté, oranžové a růžové přes červenou až po sytou černou. Nejkrásnější duhově zbarvené opály se dnes těží v Austrálii, odkud pochází až 95 % těchto drahých kamenů.
Nevýhody opálů
Vedle nádherných odlesků a jedinečné barevnosti mají opály také své slabší stránky. Z pohledu šperkařů to je především jejich nižší tvrdost. Opály dosahují na Mohsově stupnici úrovně 5,5 – 6,5. Relativně snadno tak může dojít k jejich poškrábání, zejména v kontaktu s jinými šperky.
Druhou nevýhodou opálů je vyšší podíl vody ve složení. Opál drahokamové kvality běžně obsahuje 6 – 10 % vody, kvůli které je málo odolný vůči větším změnám teploty.
Šperky s opály proto vyžadují zvýšenou péči. Při dodržení určitých podmínek se však z jejich krásy budete těšit celá desetiletí.
Jak pečovat o šperky s opály
- Abyste zabránili poškrábání a poškození, skladujte opálové šperky samostatně do měkkých látkových sáčků nebo do samostatných přihrádek ve šperkovnici.
- Nezapomínejte na pravidelné, ale šetrné čištění šperků s opály. Své duhové skvosty nejprve omyjte ve vlažné mýdlové vodě, následně opláchněte a důkladně vysušte.
- Zabraňte kontaktu šperků s vodou. Opálové šperky odkládejte před každým mytím, sprchováním a koupáním.
- Zabraňte kontaktu opálů s agresivními chemikáliemi a čisticími prostředky v domácnosti.
- Nevystavujte šperky s opály prudkým změnám teploty. Drahokam může prasknout nebo změnit barvu.
Užitečná rada na závěr: Křehkost opálů berte v úvahu již při výběru opálových šperků. Dávejte přednost typům šperků, které nejsou při běžném nošení nijak zvlášť namáhány (např. opálové náušnice nebo přívěsky s opály jsou vhodnější než prsteny). Opálové šperky jsou také dobrou volbou pro příležitostné nošení. Vybrat si také můžete kousky, které poskytují drahokamu zvláštní ochranu, např. prsteny a přívěsky s opálem zasazeným v rámečku, na tvrdé podložce s vyvýšenými okraji apod.