Opál: Drahý kámen, který poutá pozornost svou barevností

Opál patří mezi nejvzácnější drahokamy.
Sdílejte
LinkedIn

Opál, který nemá definovanou krystalickou strukturu, je amorfní drahý kámen z oxidu křemičitého a vody. Jedná se o minerál, který má přinášet naději a lásku. Patří k jedněm z nejrozmanitějších a nejkrásnějších minerálů vyznačujících se svou různobarevností.

Obsah článku

Opál: Zajímavosti

Existují různé teorie o původu opálu. Zatímco někteří ho spojují se sopkami, galaxií či silou, jiní zase se smůlou, nadějí a láskou. Názory na opál se sice různí, ale v jednom se shodnou. Jedná se o nepředvídatelný a fascinující drahý minerál.

Historie a vývoj opálu

První zmínky o opálech pocházejí z období 4000 let před Kristem. Nikdo si však není jistý, zda se jednalo o stejný opál, jaký obdivujeme v současnosti. Dokonce existují i ​​pochybnosti o tom, zda je název opál odvozen z latinského slova „opalus“. Z minulosti však víme, že opál se pojí s fiktivním příběhem Anne of Geierstein od Sir Walter Scott, ve kterém tento kámen přinášel smůlu a neštěstí.

Původ a typy opálu

Austrálie patří mezi největšího vývozce a výrobce opálových šperků, přičemž více než 95 % z nich pochází právě od protinožců. Lze jej však vytěžit i v Etiopii, Brazílii, Mexiku či na Madagaskaru, v Turecku, Peru, Hondurasu, ve Spojených státech a ve střední Evropě. Ano, i na Slovensku. Může se jednat o dva typy opálu:

 • běžné opály,
 • drahé opály.

Zajímavost: Drahé opály mají zářivou barvu a vykazují hru barev – opalescenci.

Opálové barvy a cena opálu

U drahých opálů se můžete setkat se dvěma základními barvami. Jedná se o barvu pozadí a hru barev. Barvu pozadí způsobují nečistoty v oxidu křemičitém. Na opálech je zajímavé, že každý druh má svoji barevnou kombinaci. Natrefit můžete na různé typy:

  • mléčný,
  • bílý,
  • černý,
  • dřevěný,
  • ohnivý,
  • hyalit a skleněný opál,
  • dendritický,
  • harlekýnový.

V porovnání s rubíny nebo smaragdy je opál nejen vyhledávanější, ale zároveň i dražší a cennější. Obecně se jedná o drahé a vysoce ceněné kameny. Zajímavostí je, že za nejvzácnější se považuje černý opál.

Vlastnosti a účinky opálu

V minulosti se věřilo, že opál dokáže léčit zrak, infekce a horečky, reguluje inzulín a čistí krev. Také zvyšuje sebedůvěru a sebeúctu. Říká se, že pomáhá stimulovat originalitu a kreativitu. Je to karmický kámen, čili povzbuzuje vyzařování pozitivních emocí a učí, že co dáte, to se vám vrátí. Opál je také představitelem spravedlnosti a harmonie a je ochranným kamenem. Je spojován i s láskou, vášní a touhou. Nošení opálu prý přináší loajalitu, věrnost, naději, nevinnost, důvěru a čistotu. Opál je říjnový  drahokam spojený se znameními váhy a štír, kterým přináší sílu.

Opál se hojně využívá ve šperkařství

Dámské šperky z opálu

Drahý opál se využívá zejména ve šperkařství a klenotnictví. Velice oblíbené jsou  šperky pro dámy, jako například náušnice z opálu, náhrdelníky či prsteny a opálové náramky. Jelikož se jedná o velmi křehké kameny, je třeba je skladovat samostatně.

Zajímavost: Opál je symbolem pro 14. výročí manželství.

Opál: Fakty o drahém kameni

O opálu je také známo, že:

 • slovo opál údajně pochází z latinského slova opalus,
 • může být vzácný nebo obyčejný,
 • se vyskytuje v mnoha barevných verzích,
 • je klasifikován jako minerál,

A mimochodem, věděli jste, že přírodní opál může prasknout? Zejména tehdy, pokud je vystaven vysoké teplotě nebo náhlým změnám teploty.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kabelky Guess

Jak si vybrat kabelku krok za krokem

Pro formální a slavnostní příležitosti volte robustnější kabelky menších rozměrů. Pro každodenní nošení vám dobře poslouží větší kabelky s delšími popruhy přes rameno. Při výběru

Přejít nahoru