Opál: Drahý kámen, který poutá pozornost svou barevností

Opál patří mezi nejvzácnější drahokamy.
Sdílejte
LinkedIn

Opál, který nemá definovanou krystalickou strukturu, je amorfní drahý kámen z oxidu křemičitého a vody. Jedná se o minerál, který má přinášet naději a lásku. Patří k jedněm z nejrozmanitějších a nejkrásnějších minerálů vyznačujících se svou různobarevností.

Obsah článku

Opál: Zajímavosti

Existují různé teorie o původu opálu. Zatímco někteří ho spojují se sopkami, galaxií či silou, jiní zase se smůlou, nadějí a láskou. Názory na opál se sice různí, ale v jednom se shodnou. Jedná se o nepředvídatelný a fascinující drahý minerál.

Historie a vývoj opálu

První zmínky o opálech pocházejí z období 4000 let před Kristem. Nikdo si však není jistý, zda se jednalo o stejný opál, jaký obdivujeme v současnosti. Dokonce existují i ​​pochybnosti o tom, zda je název opál odvozen z latinského slova „opalus“. Z minulosti však víme, že opál se pojí s fiktivním příběhem Anne of Geierstein od Sir Walter Scott, ve kterém tento kámen přinášel smůlu a neštěstí.

Původ a typy opálu

Austrálie patří mezi největšího vývozce a výrobce opálových šperků, přičemž více než 95 % z nich pochází právě od protinožců. Lze jej však vytěžit i v Etiopii, Brazílii, Mexiku či na Madagaskaru, v Turecku, Peru, Hondurasu, ve Spojených státech a ve střední Evropě. Ano, i na Slovensku. Může se jednat o dva typy opálu:

 • běžné opály,
 • drahé opály.

Zajímavost: Drahé opály mají zářivou barvu a vykazují hru barev – opalescenci.

Opálové barvy a cena opálu

U drahých opálů se můžete setkat se dvěma základními barvami. Jedná se o barvu pozadí a hru barev. Barvu pozadí způsobují nečistoty v oxidu křemičitém. Na opálech je zajímavé, že každý druh má svoji barevnou kombinaci. Natrefit můžete na různé typy:

  • mléčný,
  • bílý,
  • černý,
  • dřevěný,
  • ohnivý,
  • hyalit a skleněný opál,
  • dendritický,
  • harlekýnový.

V porovnání s rubíny nebo smaragdy je opál nejen vyhledávanější, ale zároveň i dražší a cennější. Obecně se jedná o drahé a vysoce ceněné kameny. Zajímavostí je, že za nejvzácnější se považuje černý opál.

Vlastnosti a účinky opálu

V minulosti se věřilo, že opál dokáže léčit zrak, infekce a horečky, reguluje inzulín a čistí krev. Také zvyšuje sebedůvěru a sebeúctu. Říká se, že pomáhá stimulovat originalitu a kreativitu. Je to karmický kámen, čili povzbuzuje vyzařování pozitivních emocí a učí, že co dáte, to se vám vrátí. Opál je také představitelem spravedlnosti a harmonie a je ochranným kamenem. Je spojován i s láskou, vášní a touhou. Nošení opálu prý přináší loajalitu, věrnost, naději, nevinnost, důvěru a čistotu. Opál je říjnový  drahokam spojený se znameními váhy a štír, kterým přináší sílu.

Opál se hojně využívá ve šperkařství

Dámské šperky z opálu

Drahý opál se využívá zejména ve šperkařství a klenotnictví. Velice oblíbené jsou  šperky pro dámy, jako například náušnice z opálu, náhrdelníky či prsteny a opálové náramky. Jelikož se jedná o velmi křehké kameny, je třeba je skladovat samostatně.

Zajímavost: Opál je symbolem pro 14. výročí manželství.

Opál: Fakty o drahém kameni

O opálu je také známo, že:

 • slovo opál údajně pochází z latinského slova opalus,
 • může být vzácný nebo obyčejný,
 • se vyskytuje v mnoha barevných verzích,
 • je klasifikován jako minerál,

A mimochodem, věděli jste, že přírodní opál může prasknout? Zejména tehdy, pokud je vystaven vysoké teplotě nebo náhlým změnám teploty.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru