Tantalové šperky: Moderní vzhled a dlouhá životnost

Tantal je materiálem budoucnosti
Sdílejte
LinkedIn

Elegantní, moderní až poněkud netradiční, tajemný a čistý. Tantal se ve šperkařství prosadil teprve nedávno, ale už nyní je velmi oblíbený nejen v pánském segmentu. Tantalové šperky jsou vhodnou volbou pro každého, kdo chce vyniknout a nebojí se experimentovat. Jeho vysoká odolnost a dlouhá životnost jej předurčuje jako drahý kov vhodný k výrobě snubních prstenů. Máte chuť říct si své „ano“ originálním způsobem? V tom případě, ať vaše láska násobně přežije tantal!

Obsah článku

Co je tantal?

Tantal je ve šperkařství nováčkem a v klenotnictvích se s ním setkáváme zatím jen zřídka. Dostává se mu však lichotivého přívlastku „materiál budoucnosti“. Je to vzácný kov syté modrošedé barvy, který se vyznačuje dobrou stabilitou. Pro svoji vysokou odolnost se běžně používá při konstrukci letadel a chirurgických nástrojů, ale je nepostradatelný i v elektronice. Vyrábějí se z něj kondenzátory pro chytré telefony či počítače. Ve šperkařství je mimořádně oblíbený při výrobě prstenů, zejména snubních, od nichž se očekává mimořádně dlouhá životnost.

Zajímavost: Tantal byl objeven v 19. století švédským chemikem a dostal pojmenování řeckého mýtického krále Tantala. Nejvíce se vyskytuje v Austrálii a Jižní Americe a odhaduje se, že jeho přirozené zdroje se vyčerpají v průběhu následujících 50 let.

Nejdůležitější vlastnosti tantalu

  • vysoká odolnost proti korozi
  • vysoká tepelná odolnost
  • vysoká odolnost proti poškrábání a deformacím
  • vysoká tvrdost a pevnost
  • vysoká chemická stabilita (nereaguje na většinu chemikálií, nerozpouští se v kyselině)

Tantal ve šperkařství

Jak jsme již zmínili, tantal je ve šperkařském odvětví nováčkem a je považován za netradiční nebo alternativní drahý kov.

Jak vypadají tantalové šperky?

Ve své přirozené podobě je tantal krásně šedý s namodralým nádechem. Ve šperkařství se ale na povrch většinou nanáší keramická glazura, která mu dodává matný černý vzhled. Tantalové šperky působí elegantně a moderně, evokují sílu a pevnost. Svůj původní vzhled si zachovávají po mnoho let nebo dokonce desetiletí.

Hlavní výhody tantalových šperků 

Tantal je hypoalergenní kov a je vhodný i pro lidi s mimořádně citlivou pokožkou. Je velmi stabilní a na svém povrchu prakticky nevylučuje alergeny. Při nošení tantalových šperků proto prakticky nedochází k alergickým reakcím. Díky odolnosti, tvrdosti a chemické stabilitě tantalu jsou šperky vyrobené z tohoto kovu vhodné pro každodenní nošení, při kterém si dlouhodobě zachovávají krásný vzhled. Jsou odolné proti poškrábání, deformaci a vlivu vlhkosti nebo běžných čisticích prostředků. Ve srovnání s jinými kovy je dobře cenově dostupný. Díky své odolnosti je vhodný pro osoby s aktivním životním stylem a pro šperky, u nichž se předpokládá dlouhá životnost.

Zajímavost: Tantal se vyznačuje tvrdostí 6,5 na Mohsově stupnici. Naproti tomu například zlato má tvrdost 2 – 3 a platina 4 – 4,5 na Mohsově stupnici.

Péče o tantalové šperky

Tantalové šperky nevyžadují žádnou zvláštní péči. Nemění barvu, takže náročnější leštění není v jejich případě nutné. Stejně tak nejsou nutné pravidelné návštěvy klenotníka. Stačí jim běžné čištění vlažnou vodou, měkkým hadříkem a případně neabrazivním čisticím prostředkem, například mýdlem. Složitější tvary mohou čas od času vyžadovat důkladnější čištění, například pomocí zubního kartáčku.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru