Zlaté šperky vs. stříbrné šperky: Který drahý kov je lepší?

Zlato nebo stříbro? Který z drahých kovů je lepší?
Sdílejte
LinkedIn

Zlato a stříbro jsou vzácné kovy, které se v klenotnictví bok po boku používají již po staletí. Mají estetický půvab a vysokou hodnotu, což se při výrobě šperků mimořádně cení. Diskuse o tom, který z těchto drahých kovů je lepší, trápí klenotníky a milovníky šperků již od nepaměti. Možná i vy stojíte bezradně před výlohou klenotnictví a přemýšlíte, zda upřednostnit stříbrné šperky nebo zlaté šperky. Pomůže vám náš článek o výhodách a nevýhodách těchto drahých kovů.

Obsah článku

Zlaté šperky jsou honosné a od nepaměti jsou symbolem bohatství.

Zlaté šperky

Přestože se jim říká zlaté šperky, zpravidla nejsou vyrobeny z čistého zlata. Vzácný kov (zlato) je pro použití ve šperkařství příliš měkký. Pevnost zlatých šperků se zvyšuje přidáním jiného kovu – nejčastěji mědi, zinku, stříbra nebo palladia.

Výhody zlatých šperků

 • vypadají honosně, jsou symbolem statusu a bohatství,
 • žluté zlato se hodí k teplým tónům pleti,
 • jsou vysoce odolné vůči korozi a poškrábání,
 • zachovávají si svou investiční hodnotu – jejich cena závisí na ceně zlata na světovém trhu,
 • velká designová rozmanitost – kromě žlutého zlata jsou k dispozici také šperky z bílého a růžového zlata.

Nevýhody zlatých šperků

 • vysoká pořizovací cena,
 • nízká tvrdost – vyšší náchylnost k promáčknutí a deformaci.
Stříbrné šperky jsou cenově dostupnější než zlaté

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky se obvykle vyrábějí ze směsi stříbra a mědi, díky čemuž jsou tvrdší a odolnější. Přídavek mědi však způsobuje, že stříbro časem oxiduje a šperk černá. Jako ochrana se používá tzv. rhodiování stříbra. Jedná se o povrchovou úpravu, při níž se šperky ze stříbra pokryjí tenkou vrstvou rhodia, aby se zabránilo oxidaci.

Výhody stříbrných šperků

 • hodí se k chladnějším tónům pleti,
 • velmi dobrá cenová dostupnost,
 • hypoalergenní vlastnosti, jsou ideální pro lidi s citlivou pokožkou,
 • nižší hmotnost – vyšší komfort nošení,
 • vysoká tvrdost – odolnost proti mechanické deformaci,
 • designově všestranné pro každodenní nošení.

Nevýhody stříbrných šperků

 • nízká odolnost vůči poškrábání,
 • postupné zabarvení a ztráta lesku.

Jsou lepší zlaté nebo stříbrné šperky?

V konečném důsledku by měla volba mezi zlatem a stříbrem záviset jen na vašich osobních preferencích. Žádný z kovů není lepší nebo horší než ten druhý a výčet jejich vlastností vám jen pomůže vybrat ten správný šperk pro sebe nebo někoho blízkého, koho chcete obdarovat.

Kdy zvolit zlatý šperk?

Zlaté šperky více imponují dámám a pánům, kteří si cení hodnoty a luxusu. Jejich nositelé bývají konzervativnější, často dříve narození, jsou hrdí na tradiční hodnoty, méně experimentují a mají smysl pro detail. Často jsou to minimalisté, kteří dávají přednost menšímu počtu kvalitních šperků ve své šperkovnici. Zlaté šperky jsou vhodné také pro výjimečné životní události, jako jsou výročí a svatby, nebo jako šperk k narození dítěte. Má ambice stát se rodinným dědictvím.

Kdy zvolit stříbrný šperk?

Stříbro působí svěže, uvolněně a přitom vkusně. Preferují ho mladí lidé, kteří rádi kombinují a experimentují. Stříbrné šperky jsou cenově dostupnější, takže jich můžete mít ve své šperkovnici nesrovnatelně více. Jsou vhodné pro každodenní nošení, hodí se ke sportovnímu, ležérnímu i elegantnímu oblečení. Jsou vhodné nejen jako vánoční dárek, ale také k narozeninám nebo výročí.

Tip na závěr: Kombinace kovů různých barev už není tabu

Staré pravidlo říkalo, že zlaté a stříbrné šperky by se nikdy neměly nosit společně. Tento módní přežitek je nyní na smetišti dějin, takže se můžete s odvahou a vkusem pustit do kombinování. Pokud preferujete zlaté šperky, dejte jim ve svém outfitu dominantní místo a jen je zvýrazněte stříbrným kouskem. Můžete se například rozhodnout pro vrstvené náhrdelníky nebo náramky z různých kovů.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybíráme šperky podle ročního období

Vybírejte šperky podle ročního období

Výběr šperků, stejně jako výběr oblečení, závisí na ročním období. Jaro a zima jsou obdobími jednoduchosti. Nejbohatší výběr barev a motivů nabízí podzimní šperkovnice. Sdílejte

Přejít nahoru