Zlaté šperky vs. stříbrné šperky: Který drahý kov je lepší?

Zlato nebo stříbro? Který z drahých kovů je lepší?
Sdílejte
LinkedIn

Zlato a stříbro jsou vzácné kovy, které se v klenotnictví bok po boku používají již po staletí. Mají estetický půvab a vysokou hodnotu, což se při výrobě šperků mimořádně cení. Diskuse o tom, který z těchto drahých kovů je lepší, trápí klenotníky a milovníky šperků již od nepaměti. Možná i vy stojíte bezradně před výlohou klenotnictví a přemýšlíte, zda upřednostnit stříbrné šperky nebo zlaté šperky. Pomůže vám náš článek o výhodách a nevýhodách těchto drahých kovů.

Obsah článku

Zlaté šperky jsou honosné a od nepaměti jsou symbolem bohatství.

Zlaté šperky

Přestože se jim říká zlaté šperky, zpravidla nejsou vyrobeny z čistého zlata. Vzácný kov (zlato) je pro použití ve šperkařství příliš měkký. Pevnost zlatých šperků se zvyšuje přidáním jiného kovu – nejčastěji mědi, zinku, stříbra nebo palladia.

Výhody zlatých šperků

 • vypadají honosně, jsou symbolem statusu a bohatství,
 • žluté zlato se hodí k teplým tónům pleti,
 • jsou vysoce odolné vůči korozi a poškrábání,
 • zachovávají si svou investiční hodnotu – jejich cena závisí na ceně zlata na světovém trhu,
 • velká designová rozmanitost – kromě žlutého zlata jsou k dispozici také šperky z bílého a růžového zlata.

Nevýhody zlatých šperků

 • vysoká pořizovací cena,
 • nízká tvrdost – vyšší náchylnost k promáčknutí a deformaci.
Stříbrné šperky jsou cenově dostupnější než zlaté

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky se obvykle vyrábějí ze směsi stříbra a mědi, díky čemuž jsou tvrdší a odolnější. Přídavek mědi však způsobuje, že stříbro časem oxiduje a šperk černá. Jako ochrana se používá tzv. rhodiování stříbra. Jedná se o povrchovou úpravu, při níž se šperky ze stříbra pokryjí tenkou vrstvou rhodia, aby se zabránilo oxidaci.

Výhody stříbrných šperků

 • hodí se k chladnějším tónům pleti,
 • velmi dobrá cenová dostupnost,
 • hypoalergenní vlastnosti, jsou ideální pro lidi s citlivou pokožkou,
 • nižší hmotnost – vyšší komfort nošení,
 • vysoká tvrdost – odolnost proti mechanické deformaci,
 • designově všestranné pro každodenní nošení.

Nevýhody stříbrných šperků

 • nízká odolnost vůči poškrábání,
 • postupné zabarvení a ztráta lesku.

Jsou lepší zlaté nebo stříbrné šperky?

V konečném důsledku by měla volba mezi zlatem a stříbrem záviset jen na vašich osobních preferencích. Žádný z kovů není lepší nebo horší než ten druhý a výčet jejich vlastností vám jen pomůže vybrat ten správný šperk pro sebe nebo někoho blízkého, koho chcete obdarovat.

Kdy zvolit zlatý šperk?

Zlaté šperky více imponují dámám a pánům, kteří si cení hodnoty a luxusu. Jejich nositelé bývají konzervativnější, často dříve narození, jsou hrdí na tradiční hodnoty, méně experimentují a mají smysl pro detail. Často jsou to minimalisté, kteří dávají přednost menšímu počtu kvalitních šperků ve své šperkovnici. Zlaté šperky jsou vhodné také pro výjimečné životní události, jako jsou výročí a svatby, nebo jako šperk k narození dítěte. Má ambice stát se rodinným dědictvím.

Kdy zvolit stříbrný šperk?

Stříbro působí svěže, uvolněně a přitom vkusně. Preferují ho mladí lidé, kteří rádi kombinují a experimentují. Stříbrné šperky jsou cenově dostupnější, takže jich můžete mít ve své šperkovnici nesrovnatelně více. Jsou vhodné pro každodenní nošení, hodí se ke sportovnímu, ležérnímu i elegantnímu oblečení. Jsou vhodné nejen jako vánoční dárek, ale také k narozeninám nebo výročí.

Tip na závěr: Kombinace kovů různých barev už není tabu

Staré pravidlo říkalo, že zlaté a stříbrné šperky by se nikdy neměly nosit společně. Tento módní přežitek je nyní na smetišti dějin, takže se můžete s odvahou a vkusem pustit do kombinování. Pokud preferujete zlaté šperky, dejte jim ve svém outfitu dominantní místo a jen je zvýrazněte stříbrným kouskem. Můžete se například rozhodnout pro vrstvené náhrdelníky nebo náramky z různých kovů.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílejte

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Toto jsou nadčasové šperky

5 nadčasových šperků, které nikdy nevyjdou z módy

Nadčasové šperky představují klasické doplňky, jejichž popularita prochází napříč módními sezónami. „Must have“ každé klasické dámské šperkovnice sestává z perlového náhrdelníku, kruhových náušnic a tenisového

Přejít nahoru