- Ryzí zlato se ve šperkařství nepoužívá. Zlaté šperky se vyrábějí ze směsi zlata a dalších kovů, aby se zvýšila jejich trvanlivost.
- Stříbrné šperky vynikají cenovou dostupností a vyšší tvrdostí.
- Móda dává zelenou kombinacím kovů různých barev. Míchání zlata a stříbra už není faux pas.
Zlato a stříbro jsou vzácné kovy, které se v klenotnictví bok po boku používají již po staletí. Mají estetický půvab a vysokou hodnotu, což se při výrobě šperků mimořádně cení. Diskuse o tom, který z těchto drahých kovů je lepší, trápí klenotníky a milovníky šperků již od nepaměti. Možná i vy stojíte bezradně před výlohou klenotnictví a přemýšlíte, zda upřednostnit stříbrné šperky nebo zlaté šperky. Pomůže vám náš článek o výhodách a nevýhodách těchto drahých kovů.
Obsah článku
Zlaté šperky
Přestože se jim říká zlaté šperky, zpravidla nejsou vyrobeny z čistého zlata. Vzácný kov (zlato) je pro použití ve šperkařství příliš měkký. Pevnost zlatých šperků se zvyšuje přidáním jiného kovu – nejčastěji mědi, zinku, stříbra nebo palladia.
Výhody zlatých šperků
- vypadají honosně, jsou symbolem statusu a bohatství,
- žluté zlato se hodí k teplým tónům pleti,
- jsou vysoce odolné vůči korozi a poškrábání,
- zachovávají si svou investiční hodnotu – jejich cena závisí na ceně zlata na světovém trhu,
- velká designová rozmanitost – kromě žlutého zlata jsou k dispozici také šperky z bílého a růžového zlata.
Nevýhody zlatých šperků
- vysoká pořizovací cena,
- nízká tvrdost – vyšší náchylnost k promáčknutí a deformaci.
Stříbrné šperky
Stříbrné šperky se obvykle vyrábějí ze směsi stříbra a mědi, díky čemuž jsou tvrdší a odolnější. Přídavek mědi však způsobuje, že stříbro časem oxiduje a šperk černá. Jako ochrana se používá tzv. rhodiování stříbra. Jedná se o povrchovou úpravu, při níž se šperky ze stříbra pokryjí tenkou vrstvou rhodia, aby se zabránilo oxidaci.
Výhody stříbrných šperků
- hodí se k chladnějším tónům pleti,
- velmi dobrá cenová dostupnost,
- hypoalergenní vlastnosti, jsou ideální pro lidi s citlivou pokožkou,
- nižší hmotnost – vyšší komfort nošení,
- vysoká tvrdost – odolnost proti mechanické deformaci,
- designově všestranné pro každodenní nošení.
Nevýhody stříbrných šperků
- nízká odolnost vůči poškrábání,
- postupné zabarvení a ztráta lesku.
Jsou lepší zlaté nebo stříbrné šperky?
V konečném důsledku by měla volba mezi zlatem a stříbrem záviset jen na vašich osobních preferencích. Žádný z kovů není lepší nebo horší než ten druhý a výčet jejich vlastností vám jen pomůže vybrat ten správný šperk pro sebe nebo někoho blízkého, koho chcete obdarovat.
Kdy zvolit zlatý šperk?
Zlaté šperky více imponují dámám a pánům, kteří si cení hodnoty a luxusu. Jejich nositelé bývají konzervativnější, často dříve narození, jsou hrdí na tradiční hodnoty, méně experimentují a mají smysl pro detail. Často jsou to minimalisté, kteří dávají přednost menšímu počtu kvalitních šperků ve své šperkovnici. Zlaté šperky jsou vhodné také pro výjimečné životní události, jako jsou výročí a svatby, nebo jako šperk k narození dítěte. Má ambice stát se rodinným dědictvím.
Kdy zvolit stříbrný šperk?
Stříbro působí svěže, uvolněně a přitom vkusně. Preferují ho mladí lidé, kteří rádi kombinují a experimentují. Stříbrné šperky jsou cenově dostupnější, takže jich můžete mít ve své šperkovnici nesrovnatelně více. Jsou vhodné pro každodenní nošení, hodí se ke sportovnímu, ležérnímu i elegantnímu oblečení. Jsou vhodné nejen jako vánoční dárek, ale také k narozeninám nebo výročí.
Tip na závěr: Kombinace kovů různých barev už není tabu
Staré pravidlo říkalo, že zlaté a stříbrné šperky by se nikdy neměly nosit společně. Tento módní přežitek je nyní na smetišti dějin, takže se můžete s odvahou a vkusem pustit do kombinování. Pokud preferujete zlaté šperky, dejte jim ve svém outfitu dominantní místo a jen je zvýrazněte stříbrným kouskem. Můžete se například rozhodnout pro vrstvené náhrdelníky nebo náramky z různých kovů.